Vēstnieks Raimonds Oškalns kļūst par Latvijas pastāvīgo pārstāvi Starptautiskajā Atomenerģijas aģentūrā
Vīnē, Austrijā, vēstnieks Raimonds Oškalns iesniedza akreditācijas vēstuli Starptautiskās Atomenerģijas aģentūras ģenerāldirektoram Rafaelam Mariano Grossi (Rafael Mariano Grossi), kļūstot par Latvijas pastāvīgo pārstāvi aģentūrā, jauns.lv infromē Ārlietu ministrijas preses centrs.
Vēstnieks izteica pateicību par aģentūras iniciatīvām un projektiem, kas tiek veiksmīgi īstenoti ar kodoltehnoloģiju palīdzību. R. Oškalns uzsvēra aģentūras klātbūtnes nozīmi Zaporižjas atomelektrostacijā, lai starptautiskajai sabiedrībai būtu pārliecība par radiācijas drošības prasību ievērošanu.
R. Oškalns arī uzsvēra Latvijas interesi turpināt tehnisko sadarbību un pārrunāja Latvijas uzņēmumu ieguldījumu kodoldrošībā.
Kas ir Starptautiskā Atomenerģijas aģentūra
Starptautiskā Atomenerģijas aģentūra ir galvenais starpvaldību forums zinātniskajai un tehniskajai sadarbībai kodoljomā. Aģentūras uzdevumos ietilpst atbildīga kodolzinātnes un tehnoloģiju izmantošana mieram un drošībai, lai veicinātu ANO ilgtspējīgas attīstības mērķu sasniegšanu. Aģentūru izveidoja 1957.gadā un tajā šobrīd ir 178 dalībvalstis. Latvija kļuva par tās dalībvalsti 1997.gadā. Aģentūrai ir pētniecības laboratorija Zeibersdorfā (Austrija) un jūras vides laboratorija Monako.
Aģentūra atbalsta dalībvalstis sociālo un ekonomisko mērķu sasniegšanā, izmantojot kodoltehnoloģijas enerģijas ieguvē, medicīnā, pārtikas drošībā un citur. Tāpat aģentūra attīsta radiācijas drošības standartus un palīdz valstīm tos ievērot. Nolūkā nepieļaut kodolieroču izplatību, aģentūra ar inspekciju palīdzību pārbauda, kā valstis pilda Kodolieroču neizplatīšanas līgumu un izmanto kodolmateriālus tikai miermīlīgiem mērķiem.
Reizi gadā visas dalībvalstis tiekas Vispārējā konferencē Vīnē, kurā tiek pārrunāti kodolieroču neizplatīšanas pasākumi, kodoltehnoloģiju izmantošana civiliem mērķiem un tehniskā sadarbība. Šogad konference notiks no 16. līdz 20.septembrim. Aģentūras moto ir "Atomi mieram un attīstībai" (Atoms for Peace and Development).