16 latvieši atgriezušies no Arktikas misijas

Tikko 16 drosmīgi latvieši atgriezušies no Arktikas plašumiem, kur piedalījās aizraujošā piedzīvojumā, nokļūstot vienā no pasaules tālākajiem un neskartākajiem reģioniem. ...

Sabiedrība
2024. gada 26. jūlijā, 12:45

FOTO: 16 latvieši atgriezušies no misijas Arktikā

Ziņu nodaļa

Jauns.lv

16 latvieši atgriezušies no Arktikas plašumiem, kur piedalījās aizraujošā piedzīvojumā, nokļūstot vienā no pasaules tālākajiem un neskartākajiem reģioniem. Šādu pieredzi gada laikā piedzīvo ne vairāk kā 200 cilvēki pasaulē.

FOTO: 16 latvieši atgriezušies no misijas Arktikā...

Arktika ir Zemes ziemeļu polārais apgabals, kas atrodas apkārt ziemeļpolam. Arktikā ietilpst Ziemeļu Ledus okeāns, tai piederošās jūras, kā arī Eirāzijas (Krievijas, Islandes, Norvēģijas, Somijas) ziemeļi un Ziemeļamerikas (Aļaskas, Kanādas, Grenlandes) ziemeļi. Arktika ir starptautiska teritorija ar noteiktu tiesisko režīmu, respektīvi, tā nepieder nevienai valstij (izņemot iepriekš nosaukto valstu daļas) un to var izmantot visas valstis.

Nedēļas garumā latvieši dzīvoja teltīs, veidojot apmetnes un dodoties pārgājienos, kā arī piedzīvojot negaidītu evakuāciju. Viņi atgriezušies no vietas, kur leduslāču ir vairāk nekā cilvēku, un dabas varenībai nav robežu.

“Ekspedīciju sākām Longjērbīnā, kas ir pasaulē vistālāk uz ziemeļiem esošā apdzīvotā vieta, un no turienes devāmies nepilnu 3 stundu braucienā ar ātrlaivām, pāri Arktiskajam līcim uz ziemeļiem,” stāsta "Rover" piedzīvojuma autors un “Latvijas Izaicinājuma” veidotājs Valdis Vītoliņš.

Pirmā nometnes vieta tika veidota vietā pie ledāja Sveabreen, kur ekspedīcijas dalībnieki cēla pirmo nometnes vietu, lai pa dienu dotos pārgājienā līdz pašam ledājam. Dalībnieki atzīst, ka neaizmirstama pieredze bijusi nakts sardze, kurā pa vienam, mainoties dalībniekiem ik pēc 2 stundām, nometne jāsargā no leduslāčiem. Grupas biedri sākot no 22.00 līdz pat 7.00 ar signālraķeti devās sardzē.

“Tomēr pēc otrās nakts negaidīti piedzīvojām plānu maiņu un piespiedu evakuāciju laikapstākļu dēļ. Evakuācija bija jāveic uzreiz, lai gan šajā apmetnē vēl bija plānots uzkavēties dienu,” komentē viens no grupas medniekiem un piedzīvojuma vadītājiem, Jānis Ābelnieks. “Kopā ar Valdi devāmies uz vietu, kur ar satelīttelefonu varējām sazināties ar krastu, sarunājām transportu, kas mūs pārved uz nākamo apmetni. Mums tas bija jādara drošības apsvērumu dēļ un, lai izvairītos no piecu dienu ilgas gaidīšanas uz nākamo iespējamo transportu,” viņš papildina.

Evakuācijas rezultātā, kamēr laikapstākļi uzlabojas, piespiedu kārtā ceļotāji nokļuva Pyramiden pilsētā, kas slēgta 1998. gadā un vizuāli atgādina Černobiļu. Tā ir pamesta pilsēta, kur viss ir palicis tā kā tajos laikos. Dalībnieki izpētīja vecos ogļraču ceļus, apkārtnes virsotnes, lai pēc pāris dienām jau atgrieztos Longjērbīnā un noslēgumā dotos līdz Pasaules sēklu bankai.

“Šī ir manas dzīves aizraujošākā pieredze,” stāstu nobeidz viena no grupas dalībniecēm.

Par Arktikas Misiju: tā ir piedzīvojuma ekspedīcija, kas piedāvā dalībniekiem iespēju iepazīt vienu no pasaules vismazāk apdzīvotajiem un izpētītajiem reģioniem. Ceļojuma mērķis ir piedāvāt unikālu pieredzi ārpus ierastajiem atpūtas ceļojumiem un, protams, ārpus jebkuras komforta zonas. Piedzīvojumu organizēja “Rover Latvija”.