Viedoklis: Nav saprotama slepenība sarunās par LMT un Tet nākotni
Pēdējā laikā uzvirmojušas kaislības par uzņēmumu LMT un "Tet" pārvaldīšanu. Šajās kompānijās īpašumtiesības dalās 50:50 starp Latvijas valsti uz Zviedrijas uzņēmumu "Telia", bet tagad tiek piedāvāts šo kārtību mainīt. Dīvainākas ir tas, ka Latvijas puses pozīcijas izstrādāšana notiek slepenībā, kas šajā gadījumā nav pieļaujama un saprotama, uzskata "YouTube" kanāla "Titava laboratorija" vadītājs Dans Titavs.
Cik zinu, zviedri piedāvā sadalīt šos uzņēmumus, sev paturot garšīgāko kumosu LMT, bet valstij atstājot "Tet". Visā šajā lietā mani visvairā mulsina slepenība, kādā šis jautājums tiek risināts. Katrs no šiem uzņēmumiem ir vērts apmēram pusmiljardu eiro, tātad kopā ap miljardu. Puse no šiem uzņēmumiem taču pieder valstij, tātad visiem mums - un tādā gadījumā diskusijām būtu jābūt publiskām. Tur nav kaut kādas trešās puses, kas, uzzinot par mūsu plāniem, varētu mēģināt kaut ko ietekmēt. Nē, sarunās ir iesaistītas tikai divas puses un Latvijas pozīciju izstrādā Ekonomikas ministrija. Es neuzticos kaut kādiem Ekonomikas ministrijas ekspertiem, kuri izstrādā kaut kādus modeļus. "Rail Baltic" arī darbojās visādi eksperti lielā slepenībā - un rezultātu mēs tagad redzam. Tādēļ nekāda slepenība valsts pozīcijas definēšanai nav vajadzīga, tā man liekas ļoti aizdomīga. Es nedomāju, ka kaut kādi Ekonomikas ministrijas eksperti spēs apčakarēt "Telia".
Pa vidu tam visam izcēlās bijušais aizsardzības ministrs Artis Pabriks, kurš paziņoja, ka neuzticas "Telia", jo viņa pieredze liecinot, ka šī uzņēmuma padomei nav nekādas intereses par Latvijas drošību. Protams, šie ir startēģiski svarīgi uzņēmumi, taču patiesībā jau "Telia" padomei arī nemaz nav jāinteresējas par Latvijas drošību, Par to ir jārūpējas Latvijas cilvēkiem. Kādēļ gan mēs gaidām, lai "Telia" padomes loceklis no Zviedrijas domātu par Latvijas drošību, nevis par biznesu?
Cita starpā viens no šo pārmaiņu mērķiem ir to akciju kotēšana biržā, bet tādā gadījumā viens no priekšnoteikumiem ir atklātība. Te par kaut kādu slepenību nevar būt ne runa. Sarunām jābūt atklātām, bet valdības piedāvātajam modelim publiskam un labi saprotamam.