Jaunās Latvijas pases. Par dizainu un drošību maksāsim 10 miljonus eiro
Šī ir ceturtā reize, kad Latvijas Republikas pasei tiek ievērojami mainīts dizains. PMLP apstiprina, ka jaunās pases izmaksājušas tuvu atvēlētajiem 10 miljoniem eiro.
Sabiedrība

Jaunās Latvijas pases. Par dizainu un drošību maksāsim 10 miljonus eiro

Jauns.lv

Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde (PMLP) nule paziņojusi, ka no 28. janvāra sāks izsniegt jaunā parauga pases. Biežā personību apliecinošā dokumenta maiņa nereti mēdz izsaukt sabiedrības neizpratni, turklāt jaunā parauga pasēm savulaik tika atvēlēti gandrīz 10 miljoni eiro. Vērsāmies pie PMLP, lai noskaidrotu iemeslus šādiem tēriņiem.

Jaunās Latvijas pases. Par dizainu un drošību maks...

Pretēji plāniem mainīts arī dizains

PMLP sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Laura Laiva sarunā ar Kasjauns.lv apgalvo, ka pasu maiņa nemaz nenotiekot tik bieži, cik varētu šķist: „Kopumā Latvijas pase izmaiņas ir piedzīvojusi četras reizes. Pirmā pase tika izdota 1992. gadā, otrā pase parādījās vien 2002. gadā, savukārt trešo un ceturto reizi izmaiņas šajā dokumentā veicām attiecīgi 2007. un 2015. gadā.” Lai arī iepriekš tika apgalvots, ka pase vizuāli paliks nemainīga, PMLP pārstāve tomēr atzīst, ka dokuments piedzīvojis līdz šim lielākās izmaiņas tieši dizaina ziņā un skaidro šādu gala rezultātu ar konkursā uzvarējušā ražotāja lomu procesā, proti, izrādās, ka Latvijas Republikas pases izskatu zināmā mērā nosaka uzņēmums, kas dokumentu tobrīd apņēmies ražot. „Pases veidolu izstrādāja PMLP un iepirkuma konkursa uzvarētājs. Pases dizains ir PMLP un konkrētās Vācijas kompānijas kopdarbs,” stāsta Laiva. 2012. gadā izsludināto konkursu uzvarējusi Vācijas firma „Giesecke & Devrient GmbH” un PMLP pārstāve taisnojas, ka jaunā dizaina pase, neskatoties uz būtiskajām izmaiņām, izmaksājusi teju uz pusi lētāk nekā iepriekšējais dizains. Vācu firmas piedāvājums paredz, ka viena jaunā dokumenta kopija izmaksā 4,99 eiro, savukārt iepriekšējā dizaina kopijas cena bijusi 9,44 eiro. PMLP apstiprina, ka kopā iztērēts tuvu atvēlētajiem 10 miljoniem eiro.

PMLP skaidro, ka biežajai pasu nomaiņai ir divi galvenie iemesli – veco sagatavju krājumu beigšanās un pastāvīgi augošie drošības standarti.
PMLP skaidro, ka biežajai pasu nomaiņai ir divi galvenie iemesli – veco sagatavju krājumu beigšanās un pastāvīgi augošie drošības standarti.

Periodisko pasu nomaiņu PMLP skaidro pavisam vienkārši – ar sagatavju beigšanos: „Katru reizi, kad mums beidzas sagatavju krājumi, ir jāizsludina jauns publiskais iepirkums, kurā, visticamāk, uzvarēs kāda cits, ne iepriekšējais ražotājs. Šāda procesa rezultātā arī pases vizuālajās tēmās notiek izmaiņas. Būtisks iemesls pasu maiņai, protams, ir arī pastāvīgi augošie drošības kritēriji, kuriem ir jāseko.” Rodas jautājums – vai sistēma, kurā ik reizi, kad pietrūkst pasu sagatavju, ir jāveic publisks iepirkums, jānodibina jaunas partnerattiecības, turklāt kārtējo reizi veicot izmaiņas dokumenta dizainā un tad jāizsludina „jaunā formāta pases”, tēriņu ziņā ir attaisnojama? PMLP pārstāve apgalvo, ka šāda valstu prakse saistībā ar personu apliecinošiem dokumentiem ir ierasta. Uz jautājumu, vai dokumentu dažādība ar laiku nesāks neapgrūtināt dažādu valsts iestāžu, piemēram, robežsargu, lidostu, ierēdņu darbu, PMLP pārstāve atbild noliedzoši: „Vairāk vai mazāk regulāra personu apliecinošu dokumentu nomaiņa notiek visās valstīs. Mēs šajā sakarā komunicējam ar attiecīgajām iestādēm, lai šādas problēmas novērstu.”