foto: LETA
“Efektīva sadarbība ekonomikas attīstībai ir Latvijas ārpolitikas un drošības prioritāte,” norāda Braže
Politika
2024. gada 2. jūlijs, 16:48

“Efektīva sadarbība ekonomikas attīstībai ir Latvijas ārpolitikas un drošības prioritāte,” norāda Braže

Ziņu nodaļa

Jauns.lv / LETA

Efektīva sadarbība ekonomikas attīstībai ir Latvijas ārpolitikas un drošības prioritāte, uzsvērusi ārlietu ministre Baiba Braže (JV), kura otrdien Latvijas goda konsuliem un uzņēmējiem atklāja biznesa dienu, informēja Ārlietu ministrijā (ĀM).

Bražes ieskatā ekonomiskā drošība šodien ir tikpat svarīgs nacionālās drošības stūrakmens kā militārā drošība, tādēļ ārlietu dienesta sadarbība ar Latvijas uzņēmējiem ir svarīga visās ārpolitikas aktivitātēs un formātos.

Latvijas goda konsulu un Latvijas uzņēmēju kontaktbiržas dalībniekus uzrunāja arī ekonomikas ministrs Viktors Valainis (ZZS). Kontaktbiržas mērķis ir paplašināt biznesa iespējas ārvalstīs, veicināt uzņēmēju atpazīstamību, kā arī sekmēt eksportu.

Braže akcentēja, ka ārlietu dienesta loma tiek arvien aktivizēta, lai palīdzētu īstenot Latvijas ekonomiskās intereses, tai skaitā pēc iespējas efektīvi izmantojot dienesta rīcībā esošos instrumentus uzņēmēju atbalstam - vēstniecības ārvalstīs, pārstāvniecības starptautiskajās organizācijās, sadarbība ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras pārstāvniecībām un, protams, goda konsulu tīklu.

"Goda konsulu tīkls ir stratēģiski svarīgs ārpolitikas instruments Latvijas ekonomisko interešu īstenošanā, kas ir arī drošības jautājums. Šī brīža ģeopolitiskajā situācijā ir kritiski svarīgi veidot un stiprināt attiecības ar līdzīgi domājošiem partneriem visā pasaulē. Latvijas godu konsulu tīklam ir liela nozīme," norādīja Braže.

Viņa arī uzsvēra, ka ĀM turpinās strādāt, lai stiprinātu esošās tirdzniecības saites ar Eiropas Savienības (ES) un Ziemeļamerikas tirgiem, Japānu, Koreju, Austrāliju, savukārt eksportā patlaban prioritāte ir apgūt jaunos un ātri augošos tirgus - Āfriku un Latīņameriku. Braže aicināja Latvijas uzņēmumus vēl aktīvāk izmantot ārlietu dienesta iespējas.

ĀM organizētajā Latvijas goda konsulu un Latvijas uzņēmēju kontaktbiržā piedalījās gandrīz 100 Latvijas goda konsuli no vairāk nekā 40 valstīm. Visplašākais Latvijas goda konsulu korpuss pārstāvēts no ASV, Zviedrijas, Ukrainas un Turcijas.

Sadarbības partneri no Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) iepazīstināja goda konsulus ar aktualitātēm un iespējām ekonomikas, investīciju, zinātnes un tehnoloģiju jomās.

Kontaktbiržā uzņēmumu pārstāvji no dažādām nozarēm un reģioniem varēja tikties ar goda konsuliem no sava uzņēmuma attīstībai svarīgām valstīm. Tīklošanās sesijās bija pārstāvēti 96 Latvijas uzņēmumi - no tradicionālās rūpniecības un pārtikas nozarēm, no telekomunikāciju un tehnoloģiju nozarēm, kā arī jaunuzņēmumiem, kas vēlas paplašināt darbību un meklē jaunus sadarbības partnerus ārvalstīs.

Starp zināmākajiem kontaktbiržas dalībniekiem jāmin uzņēmumi "Lursoft", "LMT", "OlainFarm", "Exconicus", "Lightspace", "TestDevLab", "Regula Baltija", "Jersika Chips". Ņemot vērā goda konsulu plašo kontaktu loku mītnes valstī un viņu zināšanas par uzņēmējdarbības vidi savā valstī un Latvijā, uzņēmējiem kontaktbirža var palīdzēt paplašināt eksportu, gan atklāt jaunus tirgus Latvijas uzņēmumiem, norāda ĀM.

LTRK un LIAA pārstāvji atzinīgi novērtēja uzņēmēju plašo interesi, īpaši apzinot konkrētas eksporta mērķa valstis. Uzņēmēji bija ieinteresēti gan par jau pazīstamākām - ES valstīm, gan arī pagaidām mazāk iepazītām potenciālajām partnervalstīm Latīņamerikā un Āfrikā.

Latvijas goda konsuli viesojās arī uzņēmumā "SAF Tehnika JSC", kur iepazinās ar tā piedāvātajiem drošības nozares augsto tehnoloģiju risinājumiem.

Kontaktbirža bija iekļauta trīs dienu sanāksmes programmā, lai goda konsuli varētu iepazīties ar Latvijas ekonomikas un uzņēmējdarbības aktualitātēm. Pirmdien, 1.jūlijā, goda konsuli tikās ar Latvijas augstākajām amatpersonām - Valsts prezidentu Edgaru Rinkēviču, Saeimas priekšsēdētāju Daigu Mieriņu (ZZS), Ministru prezidenti Eviku Siliņu (JV), satiksmes ministru Kasparu Brikšenu (P), klimata un enerģētikas ministru Kasparu Melni (ZZS), kā arī ar nozaru ministriju vecākajām amatpersonām.