Zinātnes un inovāciju centri aicina izzināt STEM pasauli festivālā "Lampa"
Piektdien, 5. jūlijā, sarunu festivālā LAMPA ikviens interesents varēs iepazīties ar zinātnes un inovācijas centru (IC) piedāvātajām iespējām STEM jomā, piedalīties interaktīvās aktivitātēs, kā arī iesaistīties zinātnes teātra performancē.
Festivāla dalībniekiem būs iespēja apmeklēt Finanšu ministrijas Norvēģu telti, kur ar savām aktivitātēm piedalīsies Liepājas Izglītības pārvaldes Zinātnes un izglītības inovāciju centrs (ZIIC) un Daugavpils Inovāciju centrs (DIC).
5. jūlijā plkst. 18.00 uz Norvēģu telts skatuves būs skatāma ZIIC izrāde "Zinātnes teātra performance". Tās laikā kopā ar aktieri Pēteri Lapiņu, kurš sevī apvieno gan aktiermākslu, gan arī aizraušanos ar fiziku un ķīmiju, festivāla apmeklētāji varēs iepazīt STEM pasauli, līdzdarbojoties performancē.
Vienlaikus, 5. jūlijā, visas dienas garumā pie Norvēģu telts ZIIC un DIC pārstāvji festivāla lielajiem un mazajiem apmeklētājiem piedāvās dažādas interaktīvas aktivitātes. ZIIC aicinās iepazīt dabas un vides pētniecību, izglītības tehnoloģijas un digitālo ražošanu. Teltī būs izvietoti mācību un pētniecības līdzekļi, labās prakses piemēri, kā izglītības inovācijas tiek ieviestas Liepājā. Savukārt DIC festivāla apmeklētājiem piedāvās pārbaudīt savas zināšanas par STEM jomu interaktīvās viktorīnās, izmēģināt dažādas tehnoloģiskās iekārtas un iesaistīties citās aktivitātēs, uzzinot vairāk par inovāciju centu piedāvātajām iespējām.
Kosmosa izziņas centrs (KIC) Cēsu pils parkā festivāla aktivitātē “miniLAMPA” sadarbībā ar “Research Latvia” lielajiem un mazajiem apmeklētājiem piedāvās iespēju pildīt dažādus uzdevumus un uzzināt, ko ikviens no mums var darīt kosmosa nozares attīstībā jau tagad.
Savukārt 5. jūlijā no plkst. 16.00 līdz 17.30 uz Cēsu skatuves notiks diskusija “Latvija, kā kosmosa industrijas lielvalsts?”. Diskusijas laikā tiks aplūkots, kā Latvijai kļūt par nozīmīgu spēlētāju globālajā kosmosa industrijas sektorā, kā arī tiks analizēti Latvijas līdzšinējie sasniegumi kosmosa izpētē un tehnoloģiju attīstībā, un iespējamie izaicinājumi.
Norvēģu telts skatuves diskusijas un aktivitātes būs skatāmas tiešraidē EEZ/NFI Facebook lapā. Vairāk informācijas par IC piedāvātajām aktivitātēm var atrast festivāla LAMPA mājaslapā, kā arī EEZ/NFI Facebook lapā.
Ar EEZ/NFI atbalstu Latvijā tika izveidoti četri inovācijas centri - Liepājā, Daugavpilī, Cēsīs un Ventspilī. Šo centru mērķis ir veicināt jauniešu zināšanu attīstību un karjeras izvēli STEM (zinātnes, tehnoloģijas, inženierzinātnes, matemātika) jomās. Kopumā Inovāciju centru projektu īstenošanā tika ieguldīti vairāk nekā 7 miljoni eiro, no kuriem 85% ir EEZ/NFI līdzfinansējums, savukārt 15% – Valsts budžeta līdzfinansējums. Katrs Inovācijas centrs tika veidots savā tematiskās specializācijas jomā: KIC Cēsīs – kosmosa jomā, DIC - uzņēmējdarbības un karjeras attīstībā STEM jomā, ZIIC – vides zinātņu jomā, savukārt zinātnes centrs VIZIUM Ventspilī – dabaszinātņu un informācijas, kā arī komunikācijas tehnoloģiju jomā. Inovācijas centru galvenā mērķa grupa ir pirmsskolas vecuma bērni, skolēni, studenti, pedagogi, ģimenes.
Projektu ietvaros IC ir nodrošinājuši izglītojošo programmu izstrādi un īstenošanu izglītojamajiem un pedagogiem zināšanu apguvei un attīstībai STEM jomā, pedagogu izglītošanu STEM jomā un mācīšanas metodikā, praktisko darbnīcu, ārpuscentra pasākumu, zinātnisko nometņu un citu pasākumu organizēšanu, koprades telpu un koprades laboratoriju izveidi un brīvas pieejas nodrošināšanu izglītojamiem un pedagogiem, transporta izdevumu segšanu, lai nodrošinātu Latvijas izglītojamo un pedagogu piekļuvi inovācijas centra izglītojošajām interaktīvajām aktivitātēm u.c. aktivitātes. Projektu īstenošana tika pabeigta š.g. aprīlī.
Ar IC dalību festivālā Latvijā noslēdzas Eiropas ekonomiskās zonas un Norvēģijas grantu programmas (EEZ/NFI) aktivitāte “Inovācijas centri” īstenotie projekti.
Aktivitāte “Inovācijas centri” ir viena no programmas “Pētniecība un izglītība” komponentēm, ko finansiāli atbalstīja EEZ/NFI. Programmu Latvijā īsteno Izglītības un zinātnes ministrija un Valsts izglītības attīstības aģentūra.