LM virza plānu saistībā ar preventīviem pasākumiem pret vardarbību ģimenē
foto: Shutterstock
Ilustratīvs attēls.
Sabiedrība

LM virza plānu saistībā ar preventīviem pasākumiem pret vardarbību ģimenē

Ziņu nodaļa

Jauns.lv/LETA

Labklājības ministrija virza saskaņošanai valdībā vardarbības pret sievietēm un ģimenē novēršanas un apkarošanas plānu 2024.-2029. gadam, lai nodrošinātu integrētu, mērķtiecīgu un efektīvu politiku vardarbības novēršanai.

LM virza plānu saistībā ar preventīviem pasākumiem...

Latvija 2023. gada 30. novembrī ratificēja Eiropas Padomes Konvenciju par vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē novēršanu un apkarošanu, kura stājās spēkā šī gada 1.maijā. Konvencijas mērķis ir aizsargāt sievietes no jebkādas vardarbības un novērst vardarbību pret sievietēm un vardarbību ģimenē, sodīt vardarbības veicējus un īstenot visus nepieciešamos pasākumus, lai vardarbību izskaustu, kā arī izstrādāt visaptverošu politiku un pasākumus, lai aizsargātu visus, kuri cietuši no vardarbības pret sievieti un vardarbības ģimenē.

LM norāda, ka plāna rīcības virzieni atbilst konvencijā akcentētajiem izaicinājumiem vardarbības pret sievieti un vardarbības ģimenē novēršanai un apkarošanai. Tas ietver nepieciešamību izstrādāt visaptverošu tiesisko regulējumu par vardarbību pret sievietēm, koncentrējoties uz preventīvajiem pasākumiem, lai novērstu vardarbību pret sievietēm un vardarbību ģimenē.

Tāpat tas paredz atbalsta pakalpojumu sniegšanu cietušajiem un obligātu rehabilitācijas programmu ieviešanu vardarbības veicējiem, kā arī uzraudzīt un izvērtēt tiesībsargājošo institūciju reaģēšanu ar dzimumu saistītas vardarbības gadījumos, nodrošināt sistemātisku tiesnešu, prokuroru, policistu un citu tiesībasargājošo iestāžu darbinieku kapacitātes stiprināšanu attiecībā uz krimināltiesisko normu un izmeklēšanas metožu piemērošanu ar dzimumu saistītas vardarbības gadījumos.

LM uzsver, ka vardarbības prevencija nav tikai kampaņu un citu informatīvo pasākumu kopums, bet arī savlaicīga bērnu izglītošana par drošu attiecību veidošanu, savu ķermeņu robežu noteikšanu, vardarbības atpazīšanu un nepieciešamo rīcību, kā arī citiem būtiskiem jautājumiem, lai nodrošinātu bērnu aizsardzību. Izglītības iestādes, jaunatnes centri, neformālā izglītība ir gan vieta, kur vardarbība pret sievietēm un meitenēm mēdz notikt, gan vieta, kur savlaicīgi izglītot un runāt par attieksmēm un rīcībām, kuras veicina vardarbību.

Ministrija iecerējusi pilnveidot visas izglītības mācību programmas, arī neformālajā izglītībā, iekļaujot mācību vielu par sava ķermeņa robežu atpazīšanu, dzimumu līdztiesību, savstarpēju cieņu, nevardarbīgu konfliktu atrisināšanu, savstarpējām attiecībām un piekrišanas nepieciešamību, stājoties seksuālās attiecībās, ar dzimumu saistītu vardarbību pret sievietēm un tiesībām uz personas integritāti un kibervardarbību, atbilstoši izglītojamā vecumposmam un spēju attīstības līmenim.

Paredzēts, ka plānā tiks īstenota virkne pasākumu, tostarp organizētas informatīvas kampaņas par nulles toleranci pret vardarbību, cietušo tiesībām un citiem ar vardarbības mazināšanu saistītiem jautājumiem, nodrošināti izglītojoši pasākumi bērniem, jauniešiem un viņu likumiskajiem pārstāvjiem par vardarbību, tās pazīmēm, īpaši seksuālas izmantošanas riskiem un kaitējošu seksuālo uzvedību. Tāpat tiks nodrošināts metodiskais atbalsts un mācības bērnu aizsardzības sistēmā iesaistītajiem darbiniekiem, īstenoti vardarbības riska mazināšanas pasākumi augstākās izglītības iestādēs.

Arī cietušo atbalstam ir jābūt tādam, kas atbilst cietušās personas individuālajām vajadzībām, izmantojot uz cietušo centrētu pieeju, turklāt pakalpojumiem jābūt kvalitatīviem un pieejamiem visiem, kuriem ir nepieciešams, neatkarīgi no cietušās personas dzīvesvietas, uzsver LM. Ministrijas vērtējumā būtiski ir pilnveidot institucionālos mehānismus un stiprināt pašvaldības, lai nacionālā mērogā visā Latvijas teritorijā tiktu nodrošināti pēc iespējas plašāki un uz vienotiem kritērijiem balstīti atbalsta pasākumi un pakalpojumi.

Iecerēts, ka tiks ieviesti un pilnveidoti atbalsta pasākumi un pakalpojumi vardarbībā cietušām pilngadīgām personām., nodrošināts Bērna mājas pakalpojums vai atbalsts bērniem, kas cietuši no seksuālās izmantošanas un citiem vardarbības veidiem, kā arī atbalsts bērna nevardarbīgajam vecākam vai likumiskajam pārstāvim.

LM paredzējusi arī ieviest elektroniskās novērošanas instrumentus, lai nodrošinātu aizsargājamās personas drošību un reaģētu uz personas, kas rada draudus noteikto ierobežojumu pārkāpumiem, kā arī izstrādāt instrumentu augsta vardarbības riska izvērtēšanai vardarbības ģimenē gadījumos.

Plānā arī tiks ieviesti un pilnveidoti atbalsta pasākumi un pakalpojumi personām, kuras veikušas vardarbību vai baidās, ka to varētu veikt, kā arī tiks izvērtēta iespēja vardarbību noziedzīgumu nodarījumu veikušām personām piemērot kriminālsodus. Papildus LM iecerējusi izvērtēt iespēju Krimināllikumā kā atsevišķu noziedzīgu nodarījumu ietvert nodarījumu ģimenes vardarbības gadījumos, kad personai radītas psihiskas ciešanas.

LM norāda, ka vardarbības mazināšanai un novēršanai ir nepieciešama veiksmīga un uz vienotu mērķi vērsta starpnozaru sadarbība un vienošanās par kopīgiem mērķiem. Līdz šim vardarbības mazināšanas jautājumi visbiežāk tika īstenoti LM, Iekšlietu ministrijas, Tieslietu ministrijas sektoros un šo ministriju padotības iestādēs, tomēr būtiski nepieciešams, ka ikviena ministrija, tās padotības iestādes, pašvaldības un citas iestādes apzinās, ka vardarbība pret sievieti un vardarbības ģimenē novēršana un apkarošana ir ikvienā jomā strādājošo atbildība. Būtiski stiprināt starpinstitūciju sadarbību un koordinētu rīcību vardarbības pret sievieti un vardarbības ģimenē gadījumos, uzsver ministrijā.

LM iecerējusi izveidot starpdisciplināru atbalsta pakalpojumu speciālistu komandu sarežģītu vardarbības ģimenē gadījumu risināšana, kā arī izveidot reģionāla līmeņa starpinstitūciju sadarbības grupas. Proti, tiesa, policija, prokuratūra, bāriņtiesa, sociālais dienests vispusīga pārskatītu par ģimenes konfliktā iesaistīto personu profilu.

Plānā iekļautie pasākumi ir mērķēti uz visu Latvijas sabiedrību un tiks īstenoti gan Rīgā, gan reģionos.