foto: Publicitātes foto
Ruckas muižā atdzīvojas gleznas
Kultūra
2024. gada 7. jūnijs, 09:00

Ruckas muižā atdzīvojas gleznas

Sadarbības projekts

Krāsaini, muzikāli, aizraujoši - tā varētu raksturot Ruckas muižas šīs vasaras piedāvājumu Cēsīs. Ruckas muižas klētī apmeklētājiem būs iespēja izdzīvot multimediālu piedzīvojumu "Dzīvās gleznas", kurā jaunākās tehnoloģijas divās izrādēs uz septiņiem ekrāniem ļauj neparastā veidā iepazīt mākslu un mūziku.

Skatītājus sagaida viena krāšņa pirmizrāde un viens atkārtots uznāciens!

foto: Publicitātes foto

“Manas iedvesmas dārzi” - tā savu gleznu multimediālo piedāvajumu nosaukusi gleznotāja Baiba Feoktistova, kuras gleznošanas studija iekārtota Ruckas muižā. Viņas gleznas ir košas, izteiksmīgas, uzrunājošas, un tieši tāds ir viss multimediālais priekšnesums 20 minūšu garumā.

Kāpēc dārzs? B. Feoktistova skaidro, ka dārzs ir paša veidots, īstenots sapnis, kas gan izpauž autora motīvus, gan sagādā negaidītus un emocijām bagātus pārsteigumus. Baibas gleznu audzētais dārzs ir bagāts un daudzveidīgs, kura izpaustie motīvi paši rada negaidītas un transformējošas metamorfozes.

Videomākslinieks Māris Kalve, radot gleznu kustīgo, laikā un telpā uztveramo stāstu, izveidojis pilnīgi jaunu darbu, izmantojot Baibas Feoktistovas statiskā oriģināla motīvus, maksimāli respektējot oriģināla kompozīciju un ievirzi. Katram motīvam, to ilustrējot un atdzīvinot, izmantota Mocarta, Baha, Šopēna un Bizē komponētā mūzika profesionālā izpildījumā.

Pati gleznotāja kopš bērnības dzīvojusi krāsu un mākslas pasaulē. Mācoties juveliera profesijā pie Oļega Auzera, viņa guvusi vērtīgu pieredzi un telpisku domāšanu, tā ļāvusi izprast, kā veidojas formas un kā tās attēlot plaknē. Izcila pieredze gūta, mācoties pie gleznotāja Artūra Auzera, darbojoties plenēros. Taču lielāko daļu iemaņu māksliniece apguvusi pašmācības procesā, kopš bērnības izrādot spēcīgu interesi par mākslu un ieguldot ļoti daudz laika savu prasmju izkopšanā.

foto: Publicitātes foto

Pie skatītājiem jau atkārtoti nonāk multimediālais stāsts "Mīts - cilvēks - daba”, kurā atdzīvojas simbolisma laiks Latvijas glezniecībā. Radošā producente un līdzautore – Leonarda Ķestere, režisors un un scenārija autors – Māris Kalve.

2020.gada vasarā šī multimediālā izstāde jau bija skatāma Cēsīs un Liepājā, izpelnoties plašu skatītāju ievērību un  pozitīvu novērtējumu. Tāpēc tika nolemts to atkal celt gaismā, jo šīs mākslinieciskās vērtības ir nemirstīgas.

Šī ir lieliska iespēja neierastā multimediālā izstādē - performancē redzēt 40 izcilo latviešu mākslinieku - simbolistu darbus, kurus 2018. gadā aplūkoja aptuveni 300 000 apmeklētāju Orsē muzejā Parīzē. Šie darbi ierakstīti arī Latvijas Kultūras kanonā. Visatpazīstamākie no simbolistiem ir Janis Rozentāls, Vilhelms Purvītis, Johans Valters, Rūdolfs Pērle, Pēteris Kalve, kuru darbi atdzīvosies audiovizuālā kustībā, lai piedzīvotu jaunu satikšanos ar skatītājiem muzikāli krāsainā stāstā.

“Stāsts ir par katru no mums, par būtiskāko daļu mūsos, kas attīstās un evolucionē. Sākot no mīta bērnībā (cilvēces jaunībā), ko mēs nosaucam par MĪTS, cauri jaunības pašapliecinājuma gadiem (cilvēces renesanse), ko saucam par CILVĒKS, līdz mūsdienu dzenam, kur apziņa pilnībā izplešas bezgalīgā telpā, ko mēs nosaucam par DABA,” tā šo multimediālo piedzīvojumu raksturo režisors un un scenārija autors Māris Kalve.

Melodijas katram mākslas darbam un visam priekšnesumam kopumā ieskaņojis izcilais pianists Andrejs Osokins, interpretējot triju izcilo latviešu simbolisma laika skaņražu – Jāzepa Vītola, Emīla Dārziņa un Jāņa Mediņa darbus. Skaņu celiņu papildina Edvarta Virzas, Fallija, Zemgaliešu Birutas dzeja, ko ierunājuši aktieri Sandra Kļaviņa, Voldemārs Šoriņš un Jēkabs Reinis.

Multimediālie stāsti tapuši ar  “THE LUMIERE BROTHERS" SIA un biedrības "Live Latvija" finansiālo atbalstu, piesaistot arī ALTUM finansējumu, bet digitālo izstāžu zāli iekārtoja viedo tehnoloģiju uzņēmums "SOLAVI".

“Manas iedvesmas dārzi" un "Mīts - cilvēks - daba" skatāmi Ruckas muižā katru dienu, izņemot pirmdienas. Vairāk par seansu laikiem, ieejas maksu var uzzināt Ruckas muižas mājaslapā ruckasmuiza.lv.

foto: Publicitātes foto