Angļu dekolētā fajansa izstādes atklāšana mākslas muzejā "Rīgas birža"; 31.05.2024.

Izstāde sniedz ieskatu lietišķi dekoratīvās mākslas jomā, ko paši briti dēvē par "English Transfer-Printed Pottery" jeb dekolēšanu.

Kultūra

FOTO: Mākslas muzejā "Rīgas birža" atklāj angļu dekolētajam fajansam veltītu izstādi

Ziņu nodaļa

Jauns.lv/LETA

Mākslas muzejā "Rīgas birža" no 1.jūnija līdz 20.augustam būs skatāma izstāde "Zili baltās pasaules valdzinājums. Angļu dekolētais fajanss Latvijas muzejos un privātkolekcijās. 18.-21.gadsimts", paziņoja Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) pārstāve Nataļja Sujunšalijeva.

FOTO: Mākslas muzejā "Rīgas birža" atklāj angļu de...

Izstāde sniedz ieskatu lietišķi dekoratīvās mākslas jomā, ko paši briti dēvē par "English Transfer-Printed Pottery" jeb dekolēšanu. Ekspozīcijā redzamos priekšmetus vieno tas, ka tie izgatavoti no fajansa, un to noformējumam izmantota dekolēšanas tehnika - trauki dekorēti ar gravīras vai citā grafikas tehnikā pavairotiem un mehāniski uz trauku virsmām pārnestiem attēliem.

18.gadsimta nogalē Anglijā iecienītā keramikas rotāšanas tehnoloģija ļāva radīt greznus, vizuāli efektīgus traukus nesalīdzināmi ātrāk un lētāk nekā iepriekš, sekmējot angļu keramikas rūpniecības uzplaukumu. 19.gadsimtā dekolēto fajansu Britu salās miljonos eksemplāru ražoja angļu, skotu, velsiešu un Ziemeļīrijas uzņēmumi, eksportējot to uz visiem kontinentiem. Ievestā produkcija arī citu valstu ražotājiem lika domāt par līdzīgu tehnoloģiju ieviešanu, kas daudzviet, tostarp Latvijā, veicināja strauju vietējās keramikas nozares attīstību.

Tiek lēsts, ka britu ražotnēs trauku rotāšanai vēsturiski izmantoto dekolu kopskaits pārsniedz 18 000. Dekolētais fajanss radis vietu nozīmīgāko pasaules muzeju krātuvēs un kļuvis par daudzu kolekcionāru aizrautību, kā rezultātā veidojušās bagātīgas šādu priekšmetu kolekcijas un tapuši nopietni pētījumi. Ilgstoši, īpaši ārpus Lielbritānijas, dekolēto fajansu vērtēja ievērojami zemāk nekā ar roku apgleznotu porcelānu, pat neņemot vērā, ka dekolu motīvus bieži radījuši sava laika izcili mākslinieki. Mūsdienās speciālisti atzīst, ka līdzīgi, kā vērtējot tiražētu Rembranta ofortu, novilkumu skaits nekādi nemazina konkrētā darba estētiskās kvalitātes.

Izstādes pamatā ir Daiņa Bruģa un Agritas Tipānes privātkolekcijas, kuras papildina vairāki simti priekšmetu no 22 Latvijas muzejiem un Latvijas Nacionālās bibliotēkas. Ar lielāku eksponātu skaitu pārstāvēti LNMM un Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs. Pienesumu projektam devuši arī citi Latvijas muzeji, tostarp Cēsu Vēstures un mākslas muzejs, kurš 2021.-2022.gadā sarīkoja pirmo šai tēmai veltīto izstādi. Cēsu muzeja apgādā 2022.gadā iznācis izstādes zinātniskais katalogs, kas pagaidām ir vienīgā plašākā angļu dekolētā fajansa tēmai veltītā publikācija Latvijā.