Viedokļi

"Vecrīgas laukumi ir caurstaigājamās vietas": Andis Kudors par Vecrīgas atdzīvināšanu

Ziņu nodaļa

Jauns.lv

Vecrīgas „iekšienē” ir dažādi triki, lai atdzīvinātu vecpilsētas atmosfēru, teic politologs Andis Kudors. Un viena no nelaimēm, kāpēc tas nav izdevies, ir tā, ka Vecrīgā nav laukuma, kas spētu pievilināt tūristus un tajā pavadīt laiku. Pašlaik vecpilsētas laukumi ir kā „caurstaigājamās vietas”. Tāpat Vecrīgā nevar piesaistīt investīcijas Ukrainas kara dēļ, tas investorus attur no ieguldījumiem „Rīgas sirdī”.

"Vecrīgas laukumi ir caurstaigājamās vietas": Andi...

Tūrisma sezona ir sākusies, taču nevarētu teikt, ka Vecrīga būtu pilna ar ārzemju tūristiem – viesnīcu un restorānu īpašnieki sūdzas, ka tūrismu plūsma ir pārāk maza, lai varētu izdzīvot. Viņu teikto apstiprina agrākās izklaides vietas vecpilsētā, kas tagad ir slēgtas un kuru skatlogos redzami uzraksti „Iznomā”.  Vecpilsēta kļūst aizvien tukšāka, bet kopumā izskatās, ka Rīga tūristu piesaistīšanā sāk atpalikt no Tallinas un Viļņas. Līdz ar to Lielais jautājums: „Kā atdzīvināt Vecrīgu?” To Jauns.lv vaicāja politologam Andim Kudoram.

Viņš kā piemēru min Beļģijas galvaspilsētu: „Briseles vecpilsētā ir lielisks laukums: tur visapkārt ir vēsturiskas ēkas, daudz tūristu. Protams, Rīga tik daudz tūristu kā Brisele nedabūs. Tomēr Vecrīgā šāds laukums jāveido. Mums vecpilsētā laukumi ir kā caurstaigājamās vietas. Laukums nedzīvo, ja tas nav slēgts, un Vecrīgā tāda nav, kas būtu slēgts un dzīvotu savu dzīvi. Doma laukums ir tāds, kur iet garām, bet pirmajā stāvā ir jābūt kafejnīcām un veikaliem. Tur ir Latvijas Radio betona siena, un tā nebūs vieta, kurai kāds sēdēs blakus. Ja blakus būs kafejnīcas skatlogs, tad jā. Mums vajag padomāt, kā Vecrīgā līdz galam pabeigt kādu laukumu, lai cilvēki tajā gribētu būt.

foto: no izdevniecības "Rīgas Viļņi" arhīva
Kā Andis Kudors saredz Vecrīgas „atdzīvināšanas” perspektīvas, vērojiet Jauns.lv video.
Kā Andis Kudors saredz Vecrīgas „atdzīvināšanas” perspektīvas, vērojiet Jauns.lv video.

Līvu laukums arī ir kā caurstaigājamā vieta, lai arī tur ir, kur izvietot kafejnīcas. Tas pats arī Rātslaukumā. Diemžēl Okupācijas muzeja piebūvi-papildinājumu uzcēla ne tajā pusē. Manuprāt, to vajadzēja būvēt kādreizējās Tehniskās universitātes ēkas pusē. Tad to laukumu aizslēgtu ciet no visām pusēm un tas varētu sākt „dzīvot”. Šī ir tāda pilsētplānošanas tehniska lieta. Daudziem rīdziniekiem Vecrīga ir par dārgu, un tā būs tūrisma vieta.” Runājot par uzņēmējiem, kuri atstāj Vecrīgu, viņš saka: „Tas ir nodokļu jautājums. Uzņēmēji ir racionāli cilvēki – vai nu var vai nevar nopelnīt! Te jādomā ekonomiski, ar pierunāšanu nevienu nevarēs piespiest atvērt kafejnīcu Vecrīgā.”

Tāpat Andis Kudors norāda, ka Vecrīgas attīstību bremzē arī Ukrainas karš, jo tas attur no investoru ienākšanas Rīgā: „Mēs esam sarežģītā situācijā. No vienas puses mums jārunā par apdraudējumu, kas nāk no Krievijas, bet no otras mēs gribam piesaistīt investīcijas. Ekonomiskajā ziņā mums ir nelabvēlīgs posms Ukrainas kara konteksta dēļ.”

Kā Andis Kudors saredz Vecrīgas „atdzīvināšanas” perspektīvas, vērojiet Jauns.lv video.

Visas Lielā jautājuma diskusijas skaties šeit.