Atzīmēs Alūksnes atbīvošanas 105. gadadienu
Šogad aprit Alūksnes atbrīvošanas 105. gadadiena – diena, kurā tiks godināti atbrīvošanas cīņās kritušie 2. Igauņu jātnieku pulka, Valmieras kājinieku pulka un Somu brīvprātīgo pulka “Ziemeļu dēli” kareivji.
Šim notikumam par godu 29. maijā plkst. 10.00 Alūksnes Kultūras centrā notiks Alūksnes novada muzeja lekcija “Latvijas Neatkarības karš, Alūksnes atbrīvošana”.
Piemiņas brīdī piedalīsies Igaunijas aizsardzības līgas “Kaitseliit” Veru apriņķa jātnieku apakšvienība, kuri veiks vairāku dienu pārgājienu ar zirgiem no Veru apriņķa līdz Jaunpiebalgai. Igauņi ir izpētījuši viņu priekšteču maršrutu pirms 105 gadiem un šomēnes veiks līdzīgu maršrutu. 27. maijā viņi šķērsos Igaunijas-Latvijas robežu Mārkalnes pagastā un 28. maija vakarā ieradīsies Alūksnē. 29. maijā piedalīsies Alūksnes atbrīvošanas gadadienas pasākumos, kuru laikā plkst. 11.00 ikviens interesents varēs vērot paraugdemonstrējumus ar zirgiem – paklausības un soļošanas elementus. 30. maijā vienība dosies uz Ērmaņu muižu un tālāk līdz Jaunpiebalgai.
Plkst. 11.30 skvērā pie Alūksnes Kultūras centra, no Brūža ielas, sāksies gājiens uz piemiņas vietu Alūksnes atbrīvotājiem Helēnas un Alsviķu ielas krustojumā, kur plkst. 12.00 notiks Alūksnes atbrīvošanas 105. gadadienai veltītais atceres pasākums.
Alūksnes vēsture īsumā:
1919. gada 31. martā Tartu pilsētā tika dibināta Ziemeļlatvijas brigāde, kuras uzdevums bija Vidzemes un Latgales atbrīvošana. Brigādes sastāvā ietilpa apvienotais 1. Valmieras un 2. Cēsu kājnieku pulks, vēlāk arī Ziemeļlatvijas partizānu pulks, divi jātnieku eskadroni un divas artilērijas baterijas. 26. maijā šie spēki ieņēma Valmieru, bet 27. maijā 1. Valmiera kājnieku pulks kopā ar 2. igauņu jātnieku pulku pārgāja uzbrukumā Alūksnes virzienā. Turpmākos uzbrukumus lielinieki nespēja atvairīt un 1919. gada 29. maijā Alūksne tika atbrīvota.