foto: Ekrānuzņēmums
Kādēļ jaunieši Latvijā kļuvuši vardarbīgāki? Skaidro eksperti
Ilustratīvs attēls.
112
2024. gada 22. maijs, 16:59

Kādēļ jaunieši Latvijā kļuvuši vardarbīgāki? Skaidro eksperti

Ziņu nodaļa

Jauns.lv / LETA

Rīgas pašvaldības policijas (RPP) priekšnieka vietnieks Andrejs Aronovs norāda, ka "jaunieši Latvijā ir kļuvuši vardarbīgāki".

Jauniešu asociālās uzvedības cēloņus analizējuši nesen izveidotās Vardarbības prevencijas nodaļas speciālisti, un viņi secinājuši, ka viens no cēloņiem vardarbības uzliesmojumam ir situācija ģimenē. 2023.gadā pašvaldības policisti izbraukuši uz vidēji četriem ģimenes konfliktiem dienā.

Lielākoties , jeb 930 no šiem gadījumiem aizsargājamā persona ģimenes konfliktos bijusi sieviete,bet  174 gadījumos - vīrietis.  Tāpat speciālisti norāda, ka 251 gadījumā jeb 23% gadījumu vardarbība notikusi bērna klātbūtnē.

Arī Slimību profilakses un kontroles centra Slimību profilakses nodaļas vadītāja Agnese Freimane konferencē "Pieaugušo neizdarības spogulis" apliecināja, ka bērni vistiešākajā veidā ataino situāciju ģimenē, piemēram, maz nodarbojas ar fiziskām aktivitātēm. Vairāk nekā puse jauniešu atzinuši, ka četras un vairāk stundas dienā pavada pie televizora.

Savukārt 90% pētījumā iekļauto jauniešu teikuši, ka ir lietojuši alkoholiskos dzērienus. Konstatēts, ka no valstīm, kas piedalījās pētījumā, Latvijā meitenes dzer vairāk nekā zēni, kā arī Latvijā pieaug alkohola un narkotisko vielu lietošana bērnu un jauniešu vidū. Strauji pieaug psihoaktīvo vielu lietošana bērniem un pusaudžiem virs 10 gadu vecuma, bet līdz 13 gadu veci pusaudži Latvijā vairāk nekā vidēji Eiropā lieto alkoholu un smēķē.

Valsts Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Bērnu un jauniešu psihiskās veselības centra virsārste Karīna Beinerte norādīja, ka slimnīcā pieaug bērnu skaits ar alkohola un atkarību izraisošo vielu intoksikāciju. 

"Slimnīcā viņi izguļ dzērumu, vismaz pusei šo bērnu nekāda cita palīdzība nav vajadzīga. Daļa no viņiem atsakās no palīdzības, daļai ir agresīva, vardarbīga uzvedība, kas apdraud darbiniekus un mazos pacientus. Tā ir problēma, kam risinājuma pašlaik nav," teica Beinerte.