foto: Evija Trifanova/LETA
"Ceļi cīņā pret dezinformāciju ir jāmeklē kopā ar līdzigi domājošām valstīm," norāda vēstniece
Latvijas vēstniece Lielbritānijā Ivita Burmistre
Politika
2024. gada 16. maijs, 12:40

"Ceļi cīņā pret dezinformāciju ir jāmeklē kopā ar līdzigi domājošām valstīm," norāda vēstniece

Ziņu nodaļa

Jauns.lv / LETA

Hibrīduzbrukumi un plānotas dezinformācijas kampaņas, kas tiek īstenotas ar mērķi sēt bažas un uztraukumu sabiedrībā, kā arī strauji attīstošās mākslīgā intelekta spējas ir mūsu kopējie izaicinājumi un draudi, tādēļ līdzīgi domājošām valstīm ir kopīgi jāmeklē iespējamie risinājumi cīņā pret dezinformāciju, uzsvēra Latvijas vēstniece Lielbritānijā Ivita Burmistre.

Kā aģentūru LETA informēja Ārlietu ministrijā, Latvijas vēstniecība Lielbritānijā trešdien, 15.maijā, organizēja ekspertu diskusiju par dezinformāciju, kurā piedalījās Valsts kancelejas Stratēģiskās komunikācijas koordinācijas departamenta konsultante Monta Zaumane, bezpeļņas sociālā uzņēmuma "Centre for Information Resilience" pētniece Frančeska Džentile un Oksfordas Interneta institūta pētniece Kasidija Bereskina. Diskusiju moderēja Eiropas Savienības delegācijas Lielbritānijā Preses un Publiskās diplomātijas nodaļas vadītājs Federiko Bjanki.

ĀM norāda, ka diskusijas laikā tika pārrunāta mākslīgā intelekta (MI) ietekme uz dezinformāciju, īpaši izceļot arvien pieaugošo MI radīto vizuālo dezinformāciju. Tāpat tika detalizēti aplūkota identitātē balstīta dezinformācija, kas ir maz pētīts fenomens. Diskusijas laikā secināts, ka pret sabiedriski un politiski aktīviem viedokļu paudējiem vērstas dezinformācijas kampaņas nereti noved pie fiziskiem uzbrukumiem. Pasākuma dalībnieki īpaši novērtēja Latvijas valsts pārvaldes stratēģiskās komunikācijas virzienus un ieteikumus dezinformācijas atspēkošanai valsts līmenī.

Dalībnieki bija vienisprātis, ka, ņemot vērā straujo tehnoloģiju attīstību, nākotnē radīsies arvien jauni dezinformācijas izplatīšanas rīki un metodes. Lai veicinātu sabiedrības noturību pret dezinformāciju, valsts iestāžu pārstāvjiem nepieciešams būt atklātiem pret sabiedrību un atvērtiem komunikācijai plašsaziņas līdzekļos, skaidrojot pieņemtos lēmumus un citus iedzīvotājiem svarīgus jautājumus.

Diskusija "Daudzi dezinformācijas leņķi - izaicinājumi un atbildes" tika īstenota publiskās diplomātijas programmā Latvijas kandidatūras ANO Drošības padomes lobija kampaņas atbalstam. Kampaņas mērķis ir nodrošināt Latvijas sekmīgu ievēlēšanu 2025.gada vēlēšanās ANO Drošības padomē uz laiku no 2026. līdz 2027.gadam, kur uz vēlētā locekļa vietu Latvija kandidē pirmo reizi. Tās moto - "Kopā par mieru un noturību".

ĀM akcentē, ka dalība ANO Drošības padomē būtu viens no nozīmīgākajiem instrumentiem Latvijas ārpolitisko interešu īstenošanai un aizstāvēšanai, kā arī ļautu vēl vairāk paplašināt Latvijas starptautisko sadarbību, dodot ieguldījumu pasaules mieram un noturībai.