foto: no publicitātes materiāliem
Liepājā sestdien svinēs Līvas ciema svētkus
Novadu ziņas
2024. gada 15. maijs, 12:47

Liepājā sestdien svinēs Līvas ciema svētkus

Ziņu nodaļa

Jauns.lv

Šo sestdien, 18. maijā, ar 20. jubilejas “Līvas ciema svētkiem” krāšņi vērsies simboliski vārti vasaras sezonai Liepājā.

Šogad ieplānotas gan tradicionālās norises – dalībnieku gājiens, tautas mūzikas un deju programma, dziesminieku uzstāšanās, amatnieku tirgus, meistardarbnīcas, spēļu sēta, gardi ēdieni un dzērieni, gan arī jaunumi – deju koncertuzvedums pludmalē un nakts balle Jūrmalas parkā.
Svētki iesāksies ar dalībnieku gājienu pulksten 11.30 no Liepājas sirds – Rožu laukuma, tālāk virzoties pa Graudu ielu un Kūrmājas prospektu uz Lielo skatuvi Jūrmalas parkā, kur pulksten 12.00 notiks svētku svinīgā atklāšana.

"Līvas tirgū", kas ir šo svētku aizsākums, apmeklētājus gaida plašs amatnieku, daiļamata meistaru, mākslinieku un pārtikas ražotāju piedāvājumu klāsts, kur ikviens atradīs savai gaumei atbilstošus oriģinālus un kvalitatīvus izstrādājumus, kuros apvienotas seno amatu prasmes un mūsdienu dizaina elementi.

Radošais laukums “Ar tradīcijām uz nākotni” piedāvās mūsdienīgu skatījumu uz laikmetīgajām tradīcijām Kurzemē, apvienojot tradicionālo amatniecību ar radošajām industrijām un digitālo kultūru. Dažādās darbnīcās to dalībnieki, vadītāji un mākslinieki dalīsies savās zināšanās un prasmēs, veicinot apmeklētāju personisko attīstību un radošo izpausmi, nodrošinot kvalitatīvu un plaši pieejamu kultūras un mākslas pieredzi.

Liepājas pludmalē neparasts skats

Liepājas pludmalē neparasts skats - līdz ar austrumu vēju jūra atkāpusies par vairākiem metriem.

gallery icon
7

Ikviens interesents aicināts apmeklēt īpaši veidoto Patentu valdes un Liepājas valstspilsētas pašvaldības informatīvo un interaktīvo stendu “Autentisks ir mūžīgs!”, lai uzzinātu vairāk par autentiskuma nozīmi, kādu kaitējumu nodara viltojumi, to patēriņš un kādas tam var būt sekas, kāpēc svarīgi domāt par oriģinalitāti un, kas ir Liepājas autentiskums.

Spēļu sēta, kuru iecienījuši apmeklētāji ar bērniem, piedāvās apgūt senas latviešu spēles - zivtiņas, jenga, cūku ganīšana, ratu riteņa velšana. Būs Viduslaiku mākslas darbnīca, kurā varēs izkrāsot viduslaiku miniatūras ar autentiskām krāsām, kā arī uzzināt ar kādām metodēm krāsas ieguva viduslaikos. Jautrība ar pārģērbšanos un pārtapšanu garantēta seno noskaņu foto stūrītī, kur būs pieejami dažādi senatnīgi tērpi un aksesuāri. Šogad būs iespēja izkalt arī savu īpašo laimes monētu laimīgajā laikā no pulksten 13.00 līdz 18.00.

Gardiem ēdieniem un dzērieniem bagāta būs svētku sadaļa “Dzintara latvieši krogos sēž”, ko piedāvās ēdināšanas pakalpojumu sniedzēji un garšu meistari.

Aizvadīto gadu laikā “Līvas ciema svētku programmas” bagātinājušas teju 200 Latvijas un arī ārvalstu tautas mūzikas, etnomūzikas un postfolkloras grupas, folkloras apvienības, kapelas un ansambļi. Tautas mūzikas programmā “Līvas upe” šajā svētku reizē uz Lielās skatuves uzstāsies postfolkloras grupa “DABA SAN”, muzikālā apvienība “Rahu The Fool”, jaunfolka grupa “Jauno Jāņu Orķestris”, bet programmu noslēgs dūdu un bungu mūzikas grupa “Auļi”, kurai 2003. gada pavasarī Liepājā, Līvas ciema 750 gadu jubilejas svētkos notika pati pirmā uzstāšanās.

Jau otro gadu “Līvas ciema svētkos” būs dziesminieku skatuve “Siena šķūnis”, kur uzstāsies Ieva Akuratere, Ilze Grunte, Raimonda Vazdika, Austrasbērni, Līga Priede, Andrejs Grimms, Helēna Kozlova, Inta Pauļuka, Ilze Grunte, Lauma Liepiņa, Anta Eņģele, Marko Ojala, Edgars Šubrovskis un Matīss Pavītols.

Tautas deja ir viena no nozīmīgākajām latviešu nacionālās kultūras vērtībām, kas jau kopš seniem laikiem ir bijusi pastāvīga latviešu dzīves sastāvdaļa gan ģimenes svētkos, gan citos godos. Tautas deju programma “Dzintara krasta ļaudis” uz Lielās skatuves 18. maija rītā bērnu auditorijai piedāvā Bērnu deju kolektīva "Krustiņi" 30 gadu jubilejas koncertu un kopā ar viņiem Bērnu vokālais ansamblis "Pērlītes" svinēs sava kolektīva 15 gadu dzimšanas dienu.

Tirgus laukumā Zvejnieku alejā no pulksten 13:00 katras apaļas stundas sākumā dejos Saldus, Kuldīgas, Tukuma, Dienvidkurzemes novadu un Liepājas deju kolektīvi.

Savukārt pulksten 20.30 Liepājas pludmalē būs unikāla iespēja redzēt 2022. gada vasarā Rojas estrādē pirmo un vienīgo reizi Kurzemē realizēto Kurzemes kultūrvēsturiskā novada jaundeju koncertu “Zelta zemes vidiņā”. Sadarbībā ar koncerta māksliniecisko vadītāju, Liepājas valstspilsētas un Dienvidkurzemes novada deju kolektīvu virsvadītāju Jāni Purviņu, šo programmu “Līvas ciema svētkos” izdejos vairāk nekā 50 Kurzemes deju kolektīvi. Koncertuzvedums notiks dabiskā vidē, tāpēc skatītāji aicināti paši sarūpēt sev ērtas sēdvietas.
Svētku diena noslēgsies ar 20. jubilejas balli un dančiem kopā ar postfolkloras grupu “Rikši”. Balle plānota no desmitiem vakarā līdz vieniem naktī. 

Ar detalizētu svētku programmu var iepazīties “Līvas ciema svētku” lapā vietnē Facebook.com un Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra mājaslapā www.liepajaskc.lv, kur, nepieciešamības gadījumā, to var ērti izdrukāt A4 formātā. Visas svētku aktivitātes ir bez maksas.
“Līvas ciema svētku” vārti apmeklētājiem šogad būs atvērti sestdien, 18. maijā, no pulksten 11:00 līdz 19. maija 01:00. Svētku norises vieta ir Zvejnieku aleja, tai piegulošā Jūrmalas parka teritorija un pludmale.

Svētku rīkotāji aicina liepājniekus un pilsētas viesus ņemt vērā, ka no piektdienas, 17. maija, pulksten 8.00 līdz sestdienas, 18. maija, pulksten 20.00 būs slēgta transporta kustība Zvejnieku alejā no Kūrmājas prospekta apļa līdz Roņu ielai. 

Informācijai:

  • 1253. gada 4. aprīlī Kuldīgas pilī sastādītais Dienvidkurzemes sadalīšanas dokuments jeb Kursas dalāmā grāmata ir pirmais rakstu avots, kurā minēta Līvas upe un Līvas ciems (Lyva dorp), kuru piešķīra Kurzemes bīskapam.
  • 2003. gada 31. maijā, atzīmējot 750 gadu jubileju, kopš pirmo reizi rakstītos avotos minēta Līvas upe un Līvas ciems, notika “Līvas ciema tirgus” Liepājā. 
  • No 2003. līdz 2009. gadam “Līvas ciema tirgus”, kura norises vieta - Siena tirgus, jau bija izveidojies par krāšņu un skanīgu tradīciju, kas ievada pasākumiem bagāto Liepājas vasaru. Tā būtība ir saglabāt un atspoguļot senās tautas mākslas un daiļamatniecības tradīcijas, kas raksturīgas Liepājai, Liepājas reģionam un Kurzemei.
  • No 2010. gada, svētkiem attīstoties, likumsakarīga ir to nosaukuma maiņa, paplašinot tā nozīmi un atgādinot par ciemu, no kura izveidojusies Liepāja un Tradicionālās kultūras un amatniecības festivālam "Līvas ciems" tiek izraudzīta jauna svētku norises vieta – Liepājas Promenāde. 
  • No 2014. gada līdz 2019. gadam Liepājas Promenādē jau svin „Līvas ciema svētkus”. Svētku saturs tiek veidots, lai iepazītu cilvēkus un prasmes, ēdienus un nodarbes, mūziku un dejas dažādās norisēs – “Līvas tirgus”, “Līvas upe”, “Dzintara latvieši krogos sēž”, “Spēļu sēta”, “Dzintarkrasta ļaudis”, “Meistardarbnīcas”, u.c., ik gadu meklējot jaunas un aktuālas tēmas. 
  • 2022. gadā (pēc 2020., 2021. gadu Covid-19 pandēmijas radītajiem ierobežojumiem) “Līvas ciema svētki” rod plašāku norises vietu Zvejnieku alejā un tai piegulošā Jūrmalas parka teritorijā, kur tie notiek joprojām.