foto: Ieva Leiniša/LETA
Bijušo "Vienotības" ģenerālsekretāru Arti Kamparu apsūdz aicinājumā viltot 2014. gada Saeimas vēlēšanu rezultātus, lai "iebīdītu" Solvitu Āboltiņu
Artis Kampars
Sabiedrība
2024. gada 25. aprīlis, 10:05

Bijušo "Vienotības" ģenerālsekretāru Arti Kamparu apsūdz aicinājumā viltot 2014. gada Saeimas vēlēšanu rezultātus, lai "iebīdītu" Solvitu Āboltiņu

Ziņu nodaļa

Jauns.lv

2014. gada Saeimas vēlēšanu laikā toreizējais "Vienotības" ģenerālsekretārs Artis Kampars aicinājis vēlēšanu programmatūras nodrošinātāja – informācijas tehnoloģiju (IT) uzņēmuma "SOAAR" – vadītāju viltot vēlēšanu rezultātus, apgalvo "SOAAR" vadītājs Renārs Kadžulis.

"2014. gada Saeimas vēlēšanās, vēlēšanu naktī pēkšņi man zvana Artis Kampars, izsauc ārā un saka tā – izskatās, ka mūsu priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa netiks ievēlēta. Mums vajag, lai tu izdari, lai viņa tiktu ievēlēta," raidījumā paziņoja Kadžulis. "Es saku, vai tu saproti, ko tu prasi, tu prasi viltot vēlēšanu rezultātus. Es uz tās takas nekad mūžā nestāšos. Un es atteicu. [Kampars] Teica – nu tad būs visādi.".

Viņš sacīja, ka šos apgalvojumus var pierādīt tikai ar to, ka Āboltiņa galu galā netika ievēlēta, tomēr 12. Saeimā iekļuva pēc tam, kad deputāta mandātu nolika Saeimā no "Vienotības" saraksta ievēlētais Jānis Junkurs. Viņš paziņoja, ka esot saņēmis darba piedāvājumu kādā Honkongas uzņēmumā. Viņa valsts amatpersonas deklarācijā gan neuzrādījās darbs Honkongas uzņēmumā, kas lika secināt, ka viņš no Saeimas aizgājis, lai atbrīvotu vietu Āboltiņai.

Kadžulis sacīja, ka par notikušo esot ziņojis Satversmes aizsardzības birojam (SAB), tomēr atsaucība izpalikusi, vēsta "lsm.lv'".

"Es par to ziņoju vairākas reizes SAB. Domājat, kaut kas notika? Tur ir tā kā pret sienu, tāpat kā Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (KNAB). Vienā brīdī nolaižas rokas kaut ko ziņot, jo neviens neko nedara," sacīja Kadžulis.

"Vienotības" priekšsēdētājs, šī brīža finanšu ministrs Arvils Ašeradens ("Jaunā Vienotība"), raidījumā uzklausot Kadžuļa sacīto, norādīja, ka iejaukšanās vēlēšanās būtu nopietns pārkāpums, tāpēc šie apgalvojumi ir jāpārbauda.

Runājot par KNAB sākto resorisko pārbaudi saistībā ar "SOAAR" izstrādātās sistēmas, iespējams, nelikumīgu izmantošanu partijas "Vienotība" kongresos, KNAB priekšnieka vietniece izmeklēšanas darbību jautājumos Ineta Cīrule norādīja, ka kriminālatbildības noilgums ir pieci gadi. "SOAAR" apgalvo, ka pēdējie pakalpojumi bez atlīdzības saņemšanas "Vienotībai" sniegti 2019. gadā.

"SOAAR" apsūdzējis "Vienotību" nelikumīgā uzņēmuma izstrādātās sistēmas izmantošanā partijas kongresos. Uzņēmumā apgalvo, ka "SOAAR" tehniskais atbalsts partijai astoņu gadu laikā esot izmaksājis vairākus desmitus tūkstošus eiro, bet politiskais spēks par to neesot samaksājis. "Bija daudz dīvainību. "Vienotība" uzvedās, es teiktu, kā politiskie reketieri," paziņoja Kadžulis.

Ja ziņots, ka Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) sācis resorisko pārbaudi saistībā ar "SOAAR" izstrādātās IT sistēmas, iespējams, nelikumīgu izmantošanu partijas "Vienotība" kongresos. KNAB aģentūrai LETA apliecināja, ka birojs 18.aprīlī, reaģējot uz saņemto informāciju par iespējamu ilgstošu viena uzņēmuma bezatlīdzības pakalpojumu nodrošināšanu politiskajai partijai "Vienotība", sācis resorisko pārbaudi.

Saskaņā ar normatīvo regulējumu juridiskām personām ir aizliegts jebkādā veidā finansēt politiskās organizācijas, tostarp bez atlīdzības sniegt tām pakalpojumus. Ja šīs darbības veiktas, tās Politisko organizāciju finansēšanas likuma izpratnē uzskatāmas par nelikumīgu politiskās organizācijas finansēšanu, informēja birojā.

Papildus KNAB norādīja, lai varētu sākt kriminālprocesu par iespējamu partijas nelikumīgu finansēšanu, pretlikumīgajam ziedojumam jābūt veiktam lielā apmērā, kas ir 50 minimālās mēnešalgas jeb 35 000 eiro.

TV3 raidījums "Nekā personīga" 21. aprīlī vēstīja, ka "Vienotība" astoņus gadus bez maksas izmantojusi IT uzņēmuma "SOAAR" veidoto sistēmu vēlēšanām kongresos.

Premjerministre Evika Siliņa (JV) akcentējusi, ka viņas rīcībā šādu faktu nav un ka situācija ir par laiku no 2011.gada, kad viņa bijusi cita politiskā spēka - Zatlera Reformu partijas - biedre.

"Vienotības" valdes locekle norādīja, ka tiesībsargājošās iestādes pašlaik izvērtē arī paša "SOAAR" darbību, un politiķe pieļauj, ka tās izvērtēs arī attiecīgos "vienpusējos" apgalvojumus par "Vienotību".

"SOAAR" figurē krimināllietā par iespējamu Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) budžeta līdzekļu izkrāpšanu lielos apmēros, kurā prokuratūra cēlusi apsūdzības bijušajai CVK priekšsēdētājai Kristīnei Bērziņai, diviem citiem komisijas darbiniekiem un "SOAAR" pārstāvim. Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) vērtējumā, šīs personas, iespējams, veica darbības, lai konkrētais informāciju tehnoloģiju uzņēmums iepirkuma sarunu procedūras rezultātā iegūtu tiesības sniegt pakalpojumus 2021.gada pašvaldību vēlēšanās.

"Vienotības" bijušais biroja vadītājs Normunds Orleāns ir izteicies, ka partija esot draudējusi uzņēmējiem, lai bez maksas saņemtu pakalpojumus. "Nekā personīga" vēsta, ka runa esot par uzņēmumu "SOAAR", kuram esot prasīts nodrošināt elektronisku balsu skaitīšanu "Vienotības" kongresos.

TV3 raidījums "Nekā personīga" vēstīja, ka "SOAAR" tehniskais atbalsts partijai esot izmaksājis vairāk nekā 20 000 eiro, bet politiskais spēks par to neesot samaksājis. Uzņēmuma valdes loceklis Renārs Kadžulis apgalvo, ka pakalpojumi no viņa esot prasīti kopš 2011.gada, līdz 2020.gadā viņš atteicis un aicinājis samaksāt. Drīz pēc tam viņam esot sākušās problēmas ar tiesībsargājošajām iestādēm, kas tagad izvērtušās četros kriminālprocesos.

Saziņa esot notikusi ar "Vienotības" pārstāvi Sanitu Stelpi-Segliņu, bet galvenais organizētājs esot bijis partijas tā laika ģenerālsekretārs Artis Kampars. Kadžulis esot rakstījis e-pastus Kamparam, uz kuriem gan neesot Kampara atbilžu, jo visa komunikācija pēc tam notikusi telefoniski vai klātienē. Elektroniski sazinājusies tikai Stelpe-Segliņa, bet šie e-pasti bijuši par tehniskajām detaļām.

Apgalvojot, ka daudz detaļu vairs neatceroties, Kampars pieļāvis, ka sākotnējā periodā balsu skaitīšanas sistēma partijai nodota testēšanai un izmēģināšanai. "Pēc tam tur, ticamākais, ir jābūt arī maksājumiem. Es no galvas neatceros tik daudzus maksājumus, cik, kuram, kas maksāja," piebildis Kampars. Savukārt Kadžulis tagad apgalvo, ka situāciju esot sapratis šādi - "tā kā mēs nodrošinām valsts vēlēšanas, mums esot pienākums arī nodrošināt vēlēšanas viņiem, jo valsts jau to ir apmaksājusi".

2011.gadā bijis sagatavots līgums par simbolisku summu - 50 latiem. Taču tas nav parakstīts un apmaksa neesot saņemta. Turpmākajos gados līgumi vairs nav pieminēti.

"SOARR" astoņu gadu laikā esot nodrošinājis 47 vēlēšanu procedūras 13 "Vienotības" pasākumos - astoņās kopsapulcēs un piecos Rīgas nodaļas kongresos. Uzņēmējs rēķina, ka tas viņam izmaksājis ap 22 000 eiro. Partija pakalpojumu nav uzrādījusi pārskatos, un tas nav reģistrēts ne kā ziedojums, ne pakalpojums. Partijas deklarācijās no 2014.gada parādās pozīcija - kongresa rīkošanas izmaksas.