Talko ar prieku un droši: kas jāzina talkotājiem?
foto: Publicitātes foto
Sabiedrība

Talko ar prieku un droši: kas jāzina talkotājiem?

Sadarbības projekts

Jau šajā nedēļas nogalē, 27. aprīlī, ar moto “tīri-zaļi-ilgi” visā Latvijā notiks Lielā Talka. Piedalīties aicināts ikviens, kam rūp ilgtspējīga valsts attīstība un iespēja dzīvot nepiesārņotā, skaistā vidē. Lai talkošana būtu veiksmīga un droša, ir nozīmīga rūpīga sagatavošanās un dažu praktisku padomu ievērošana.

Talko ar prieku un droši: kas jāzina talkotājiem?...

Saskaņā ar Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sniegto informāciju, 27. aprīļa diena būs pavasarīgi silta un saulaina, tomēr palaikam debesis aizklās arī mākoņi. Dažviet gan nedaudz līs: rīta pusē augstāka lietus varbūtība ir Kurzemē, bet pēcpusdienā - valsts austrumos. Pūtīs lēns līdz mērens dienvidu puses vējš. Teritorijas lielākajā daļā maksimālā gaisa temperatūra gaidāma +10...+15° robežās, Zemgalē un Latgalē termometra stabiņš varētu pakāpties pat vēl par dažiem grādiem augstāk, bet Kurzemes piekrastē diena būs vēsāka, tur gaiss iesils tikai līdz +7... +10°.

Kur talkot?

Savu talkošanas vietu jautā tuvākajā pašvaldībā Lielās Talkas koordinatoram (koordinatoru saraksts pieejams ŠEIT) vai meklē sev piemērotāko vietu Lielās Talkas kartē - www.talkas.lv. Kartē iespējams ērti apskatīt visas oficiāli reģistrētās talkas vietas, ko organizē pašvaldības, izglītības iestādes, organizācijas, uzņēmumi, kā arī brīvprātīgie entuziasti. Izvēlies tuvāko vai sev interesantāko talku un 27. aprīlī pievienojies tai! Katrā reģistrētajā talkas vietā ir atbildīgā persona. Piefiksē viņa tālruņa numuru, lai nepieciešamības gadījumā vari sazināties.

Individuālie talkošanas veidi

Lielās Talkas dienā iespējams talkot arī individuāli – SOLO talkā vai ģimenes lokā. Tie, kuri vēlas doties dabā un talkot vienatnē vai šaurākā lokā, aicināti rīkot SOLO talkas. Tās jāpiesaka SOLO talkas kartē, tādā veidā pievienojoties lielajam Latvijas talkotāju pulkam. SOLO talkotājiem jānogādā maiss ar savāktajiem atkritumiem kādā no tuvākajām oficiāli reģistrētajām atkritumu savākšanas talkas vietām, tās iezīmetas kartē.

Kur saņemt atkritumu maisus?

Lielās Talkas atkritumu maisus publisko talku dalībnieki varēs saņemt bez maksas talkas norises vietā. Talkas laikā atkritumu vākšana notiek tikai izsniegtajos maisos. Papildus informācija par maisiem pieejama pie konkrētā novada koordinatora.

Savukārt individuālo talku dalībnieki maisus var saņemt RIMI veikalos, iepērkoties par jebkādu summu.

“Mēs Rimi ticam, ka ikviena cilvēka iesaiste ir būtiska, tāpēc esam gandarīti, ka jau vairākus gadus varam būt līdzās un atbalstīt Lielo Talku, palīdzot Latvijai kļūt tīrākai un sakoptākai. Arī šogad Rimi veikalos visā Latvijā nodrošinām iespēju saņemt 50 000 Solo talkas maisu, jo, mūsuprāt, ir svarīgi, lai talkā var iesaistīties ikviens talkot gribētājs. Iepriekšējo gadu pieredze liecina, ka pircēji jau laicīgi izmanto šo iespēju, līdz ar to ceram, ka arī šogad visus Solo talkas maisus izdalīsim vēl pirms Lielās Talkas 27. aprīlī,” uzsver Inga Bite, Rimi Latvia sabiedrisko attiecību vadītāja.

Kur atstāt piepildītos maisus?

Par Lielās Talkas atkritumu maisu savākšanu un izvešanu ir atbildīga attiecīgā pašvaldība. Savus piepildītos maisus jāatstāj tikai reģistrētajā talkas vietā un par maisu atrašanās vietu jāinformē talkas atbildīgo. Neskaidrību gadījumā jāzvana savas pašvaldības talkas koordinatoram.

Ko iesākt ar aizdomīgiem atkritumiem un mirušiem dzīvniekiem?

Ja talkojot ieraugi izlietotas injekcijas šļirces, pudeles ar ķīmiskiem vai nenosakāmiem šķīdumiem, akumulatorus, kā arī citus bīstamus atkritumus – neaiztiec tos! Par šādu priekšmetu atrašanās vietu informē talkas atbildīgo! Bet, ja talkojot dabā vai pilsētas teritorijā uzej mirušu dzīvnieku – neaiztiec to, ziņo attiecīgajai pašvaldībai. Savukārt, ja ieraugi vairāk nekā divus ievainotus vai bojā gājušus dzīvniekos, ziņo operatīvajam dienestam pa tālruni 112.

Kā apģērbties?

Talkojot noteikti lieto darba cimdus! Iesakām vilkt garās bikses un kreklu vai jaku ar garām piedurknēm. Kājās velc slēgtus apavus ar pietiekami cietu, biezu zoli, lai pēdās neieduras kāds nepamanīts stikls vai ass priekšmets. Galvā liec cepuri vai lakatu. Šāds apģērbs pasargās arī no ērču kodieniem!

Ko ņemt līdzi?

Dodoties talkot, noteikti ņem līdzi darba cimdus, savus ģimenes locekļus, draugus, radus, darba kolēģus, kaimiņus un pats svarīgākais – darba prieku!

Uz tikšanos 27. aprīlī!

Ņem vērā, ka Lielajā Talkā aicinām ne tikai vākt atkritumus, bet darīt arī citus labus darbus – stādīt kokus, radīt brīnišķīgas puķu dobes, labiekārtot māju pagalmus, izgatavot putnu būrīšus, atjaunot žogus, soliņus, tiltiņus… Dzīvosim skaisti! Lai prieks pašam un pārējiem! Latvijai BŪT zaļai!

Lielo Talku organizē biedrība “Pēdas LV” sadarbībā ar Latvijas valsts mežiem, Latvijas Pašvaldību savienību, Finanšu ministriju, Vides aizsardzības un reģionālas attīstības ministriju, Eiropas Latviešu Apvienību. Atbalsta: Rimi, BluOr Bank, Mežpils alus, Spilva, Getliņi Eko, DHL, Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs.

Par Lielo Talku: Lielā Talka ir lielākā Latvijas nevalstiskā kustība, kas balstās uz brīvprātīgu līdzdalību vides sakopšanā, atveseļošanā un labiekārtošanā, radot saliedētību, pozitīvismu un labi padarīta darba sajūtu. Lielās Talkas tradīcija aizsākās pirms 16 gadiem – ar talku 2008. gada 13. septembrī, kas bija kā iedzīvotāju dāvana Latvijai tās 90. dzimšanas dienā. 16 gadu garumā talkā piedalījušies aptuveni 500 000 dalībnieku un, salīdzinot ar pirmajiem talkas norises gadiem, atkritumu daudzums ir samazinājies vairāk nekā par pusi. Pēdējos gados arvien vairāk Lielā Talka uzsver vides izglītības un vides un cilvēka veselības ciešo saikni, tāpat notiek arvien vairāk ainavu un pagalmu labiekārtošanas darbu.

Papildu informācija:

Anna Blaua

Lielās talkas komunikācijas vadītāja

Tālr.: +371 26433144

Plašāk par Lielo Talku: