Viedokļi

Pēteris Šmidre par valsts budžeta ieņēmumu kritumu: "Sekas varēsim izjust vēl ilgu laiku"

Ziņu nodaļa

Jauns.lv

Uzņēmējs Pēteris Šmidre uzskata, ka problēmas ar budžeta prognožu izpildīšanu šogad tikai palielināsies un tā sekas, viņaprāt, varēsim izjust vēl ilgu laiku. Valstij ir iespēja situāciju atrisināt, tikai neviens pagaidām nevēlas to darīt. Pirmām kārtām būtu jāveic visaptverošs audits valsts pārvaldē un valsts kapitālsabiedrībās, lai atteiktos no nevajadzīgajām valsts funkcijām un birokrātijas.

Pēteris Šmidre par valsts budžeta ieņēmumu kritumu...

Finanšu ministrija konstatējusi, ka šī gada janvārī valsts ieņēmumos iekasēts par 29 miljoniem eiro jeb 2,2% mazāk nekā bija plānots. Plānotais apjoms nav sasniegts pievienotās vērtības, muitas un akcīzes nodokļu ieņēmumos. Dažās jomās gan izdevies plānu pārpildīt, piemēram, no uzņēmumu un iedzīvotāju ienākuma nodokļiem, kā arī no alkoholisko dzērienu akcīzes nodokļa. Tomēr kopumā valsts ieņēmumi nav tik lieli kā plānots. Tādēļ Lielais jautājums: “Ko iesākt, ja valsts budžets nepildās?” To Jauns.lv jautāja uzņēmējam Pēterim Šmidrem.

Viņš teic, ka gada sākums ir laiks, kad tradicionāli budžets nepildās ne uzņēmējiem, ne veikaliem un citam biznesam. Ar to, protams, jāsaskaras arī valdībai. Valsts budžeta ieņēmumus varētu stabilizēt, veicot gan auditu valsts pārvaldē un kapitālsabiedrībās, gan mazinot birokrātiju. Tikai jautājums: “Kas to darīs?”

Tagad izjūtam sekas tām problēmām, kuras sev “uz galvas” saņēmām divos iepriekšējos gados, kad palielinājās produktu pašizmaksa, strauji kāpa energoresursu izmaksas, bija liela inflācija. “Domāju, sekas šogad tikai parādīsies. Par to nav ko brīnīties, ekonomika ir inerta. Droši vien budžeta ieņēmumu plānošanā šie faktori nebija nopietni novērtēti. Ekonomika un biznesa ražošana, kas neattiecas uz valsts pasūtījumu, cietīs, un cietīs ļoti smagi. Domāju, ka uz ilgu laiku,” saka Pēteris Šmidre.

Uzņēmējs teic, ka valsts vienmēr kaut ko var darīt lietas labā: “Es nesāktu ar nodokļiem, kaut arī tas ir vajadzīgs. Tas nav galvenais. Galvenais ir nopietns audits valsts struktūrās, atteikšanās no nevajadzīgām valsts funkcijām, kas veido birokrātiju. Ir daudzas lietas, daudzi birokrātiskie aparāti, kas izveidoti, lai vienkārši palielinātu darba vietas. Un audits valsts kapitālsabiedrībās, lai dabūtu īsto pamatojumu tarifiem un cenām, “izietu cauri” pašizmaksai, palielinātu strādājošo efektivitāti!