Mūzikas akadēmijas padomei lūdz sniegt pierādījumus, ka rektors ilgstoši zinājis par seksuālo varmācību
Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas (JVLMA) Ētikas komisijas priekšsēdētājs un akadēmiskā darba prorektors profesors Valdis Bernhofs ir lūdzis JVLMA padomei sniegt faktiskus pierādījumus, ka rektors Guntars Prānis ilgstoši zinājis par seksuālo varmācību akadēmijā, paziņoja JVLMA pārstāve Paula Prauliņa.
Tāpat JVLMA Ētikas komisijas priekšsēdētājs un akadēmiskā darba prorektors profesors sagaida faktiskus pierādījumus arī saistībā ar akadēmijas padomes locekļa Timura Tomsona Kultūras ministrijas preses brīfingā otrdien pausto, ka padome patlaban ir vienīgā drošības sala studējošajiem.
Ar vēstuli ir iepazīstināta arī Senāta priekšsēdētāja profesore Ilona Meija.
Prauliņa norāda, ka atbalsta vēstuli JVLMA rektora Prāņa atbalstam parakstījuši jau 128 JVLMA studenti un 67 darbinieki.
Kā vēstīts, Valsts policija sākusi resorisko pārbaudi saistībā ar Latvijas Televīzijas (LTV) raidījumā "Kultūršoks" izskanējušo informāciju par JVLMA pasniedzēju iespējamo uzmākšanos studentēm.
Policija bija saņēmusi iesniegumu no akadēmijas rektora Prāņa un Organizētās noziedzības smago un sērijveida noziegumu apkarošanas pārvaldē sākta resoriskā pārbaude.
Ja ziņas satur informāciju par likuma pārkāpumu, kura atklāšanai nav nepieciešams pielietot kriminālprocesa līdzekļus un metodes, tās nosūta resoriskās pārbaudes veikšanai kompetentai iestādei. Ar resorisko pārbaudi saprot valsts iestādes veiktu pārbaudi attiecībā uz iespējamu likuma pārkāpumu, izmantojot iestādes darbību regulējošajā likumā noteiktās pilnvaras, kas nav kriminālprocesuālās pilnvaras, teikts Kriminālprocesa likumā.
Jau ziņots, ka LTV raidījuma "Kultūršoks" rīcībā nonākušas septiņu JVLMA studenšu liecības par atsevišķu pasniedzēju seksuālu uzmākšanos.
"Kultūršoka" rīcībā ir pāridarītāju uzvārdi, bet tie vēl netikšot publiskoti, jo nepieciešams strādāt pie pierādīšanas procesa. Liecības tiks iesniegtas Tiesībsarga birojā, kura pārstāve raidījumā norādīja, ka tās liecina par sistemātisku nepieļaujamu rīcību.
Raidījuma rīcībā esošā informācija liecina, ka par vismaz vienu pasniedzēju saņemtas vairākas sūdzības. Jau pirmdien LTV ziņoja, ka viens no pasniedzējiem, kas, iespējams, pārkāpis robežas saskarsmē ar studentēm, ir Senās mūzikas katedras vadītājs Māris Kupčs.
Studentes liecina, ka sajūta pēc uzmākšanās bijusi pretīga, radījusi baiļu sajūtu, traucējušas mācībām, radījušas veselības un citas problēmas.
Pēc ilgstošām diskusijām JVLMA padome nolēmusi izteikt neuzticību akadēmijas rektoram Prānim un aicina viņu atkāpties no amata.
Ja rektors atteiksies atkāpties no amata, JVLMA padome aicinās Senāta priekšsēdātāju Ilonu Meiju pēc iespējas ātrāk izskatīt šo lēmumu Senāta ārkārtas sēdē.
JVLMA rektors Prānis februāra sākumā izdevis rīkojumu par akadēmijas darbinieku uzvedības noteikumiem, kuros norādīts, ka jebkāda veida uzmākšanās neatbilst vispārpieņemtajām ētikas un uzvedības normām.
Prānis iepriekš klāstīja, ka 22.janvārī saņemts viens iesniegums. Reaģējot uz to, tikusi sasaukta Ētikas komisijas sēde, kā arī veiktas pārrunas ar iesaistītajām pusēm.
Prānis norādīja, ka iesaistītais darbinieks ir saņēmis disciplinārsodu, taču JVLMA rektors neatklāj, kāds tas bijis.