foto: Ieva Lūka/LETA
VID plāno mainīt veidu kā tiek veikta nodokļu atmaksa par medicīnas un izglītības izdevumiem
Ilustratīvs attēls.
Sabiedrība
2024. gada 27. februāris, 09:18

VID plāno mainīt veidu kā tiek veikta nodokļu atmaksa par medicīnas un izglītības izdevumiem

Jauns.lv

Tūlīt pienāks daudzu Latvijas iedzīvotāju iemīļotais ienākumu deklarāciju iesniegšanas laiks. Sākot ar 1. martu, daudzi Latvijas iedzīvotāji gaida nodokļu atmaksu par medicīnu un izglītību. Tomēr drīzumā šajā procesā varētu būt gaidāmas izmaiņas, vēsta Valsts ieņēmumu dienests.

Ienākumu deklarācija ir speciāls dokuments, kas nodokļu dienestam sniedz visu vajadzīgo informāciju par jūsu gada ienākumiem. Pamatojoties uz šo deklarāciju, arī tiek veikts aprēķins - cik jūs esat samaksājuši nodokļus, cik pārmaksājuši, vai - tā diemžēl arī mēdz būt - neesat samaksājuši pietiekami.

Visi nodokļu konsultanti un grāmatveži atzīstas - šī spēle ar diferencēto neapliekamo minimumu nevienam nav vajadzīga. Viņi uzskata, ka tā ir steidzami jāatceļ. Un droši vien tā arī tiks darīts, vēsta "Rus.lsm.lv".

Valsts ieņēmumu dienests šajā jautājumā vieš skaidrību norādot, ka nodokļu atmaksa iedzīvotājiem būs pieejama arī turpmāk, to nav plānots mainīt, bet tiek meklēti veidi, kā iedzīvotājiem to padarīt ērtāku un vienkāršāku.

Viens no veidiem, kā vienkāršot cilvēku iespēju saņemt nodokļu pārmaksu, ir e-kvītis, kuras ārstniecības iestāde iesniedz VID un cilvēkam pašam šie čeki nav jāievada. Jau pašlaik šādu pakalpojumu saviem klientiem var nodrošināt vairāk nekā 470 ārstniecības iestādes visā Latvijā.

Virzoties uz plašāku šāda risinājuma izmantošanu, būtu iespējams atteikties no attaisnoto izdevumu dokumentu iesniegšanas, un nodrošināt automātisku pārmaksātā nodokļa atmaksu.

Baiba Šmite-Roķe šādu iespējamo risinājumu argumentē ar to, ka nodokļu daļas atmaksas administrēšanas process ir ļoti dārgs, un ka nodokļu sistēma Latvijā būtu jāvienkāršo.