foto: Edijs Pālens/LETA
Aleksandru Kiršteinu izslēdz no Nacionālās apvienības Saeimas frakcijas
Aleksandrs Kiršteins
Politika
2024. gada 6. februāris, 09:14

Aleksandru Kiršteinu izslēdz no Nacionālās apvienības Saeimas frakcijas

Jauns.lv/LETA

Deputāts Aleksandrs Kiršteins izslēgts no Nacionālās apvienības (NA) Saeimas frakcijas, liecina iesniegums Saeimas prezidijam.

Pirms divām nedēļām Kiršteins uzrakstīja iesniegumu par izstāšanos no partijas. Šāds solis sekoja pēc deputāta brauciena uz Ķīnu Aināra Šlesera (LPV) vadītās grupas ietvaros. Lai arī publiskajā telpā starp partijas biedriem par šo braucienu uzvirmoja vērtējumu atšķirības, Kiršteins noliedza, ka pamestu NA brauciena dēļ.

Pēc NA līdera Raivja Dzintara teiktā, sadarbības grūtības ar Kiršteinu partijai bijušas ilgstoši. Lēmumu par turpmākas sadarbības pārtraukšanu ietekmējis arī deputāta brauciens uz Ķīnu. NA līderis atzīmēja, ka NA nostāja nav pret Ķīnu vai pret diplomātisku attiecību uzturēšanu ar to, taču ārpolitika būtu jāveido "vienoti un saskaņoti".

Kiršteins paziņoja, ka viņam ir "atšķirīgi uzskati par šo valdību un iespējamo darbošanos koalīcijā, ja kaut kas mainās un NA aicina atpakaļ", proti, par partijas stratēģiskajiem uzstādījumiem, viedokli un attieksmi pret Zaļo kursu un partiju "Vienotība".

Dzintars pēc tam skaidroja, ka nesaskata iespēju ar Kiršteinu turpināt sadarbību NA frakcijā, bet citi sadarbības formāti esot iespējami. Politiķis atzīmēja, ka NA ir līdzīga pieredze citos Saeimas sasaukumos, piemēram, kad Ingūna Rībena izstājās no partijas un frakcijas, apvienība turpinājusi "korekti sadarboties", sniedzot tehnisku atbalstu un apmainoties ar informāciju.

Dzintars sacīja, ka NA un Kiršteinam ir domstarpības par rīcības formu un sadarbības partneru izvēli, taču apvienībai neesot šaubu, ka nacionālpolitikas jautājumu mērķu izpratnē Kiršteins ir NA domubiedrs. "Nav vēlmes nostāties uz kādas naidīgas takas. Uzskatām, ka nacionāli domājošiem cilvēkiem ir jāsadarbojas neatkarīgi, vai ir vienā partijā vai nav," teica Dzintars.

Līdz ar šo lēmumu pie frakcijām nepiederošo deputātu skaits palielinājies līdz sešiem parlamentāriešiem - bez Kiršteina tādi ir arī deputāti Oļegs Burovs, Igors Rajevs, Glorija Grevcova, Andrejs Ceļapīters un Viktorija Pleškāne.