Lieta par sadarbošanos ar Krievijas FDD: apcietinātais miris, toties izgaismojas iespējamais uzdevumu devējs
Pērn Liepājā apcietinājumā mirušā uzņēmēja Igora Bobira paziņa, kuru Valsts drošības dienests (VDD) sasaista ar Krievijas Federālo drošības dienestu (FDD), ir Krievijas pilsonis Aleksejs Stovbuns. Par to šovakar ziņo LTV raidījums “de facto”. Stovbuna atstātās pēdas atrodamas arī citās Eiropas valstīs. Viņš uzturējis kontaktus ar prokremliskiem aktīvistiem Itālijā un Serbijā.
Nodevīgais selfijs
Raidījums janvāra sākumā saņēma anonīmu e-pasta vēstuli, kurai bija pievienotas divas fotogrāfijas. Vienā bildē apķēris sievieti stāvēja vīrietis, kura vārds it kā ir Aleksejs Stovbuns. Viņam mugurā balts T-krekls ar FDD simboliku uz krūtīm. Otrā bildē – šis pats Stovbuns kādā āra kafejnīcā pozēja selfijam kopā ar Igoru Bobiru, pērn apcietinājumā nomirušo uzņēmēju, kuru VDD turēja aizdomās par palīdzības sniegšanu ārvalstij pret Latviju vērstā darbībā.
“de facto” ievāktās ziņas – gan publiskas, gan neoficiālas - apliecina, ka vīrietis fotogrāfijā tiešām ir Krievijas pilsonis Aleksejs Stovbuns un ka viņš ir saistīts ar minēto VDD izmeklēšanu par FDD dienesta uzdevumā veiktām darbībām, kas vērstas pret Latvijas valsts un iedzīvotāju drošību.
Raidījums arī noskaidrojis, ka ar Krievijas specdienestu, iespējams, saistītais Stovbuns uzturējis kontaktus ar prokremliskiem aktīvistiem Itālijā un Serbijā.
Itālijas virziens
Vienā no Krievijas literatūrai veltītajiem portāliem Stovbuns sevi piesaka kā juristu pēc izglītības, žurnālistu pēc agrākās nodarbošanās, kā laimīgu ģimenes cilvēku un dzīvnieku mīli, kurš no darba brīvo laiku pavada ārpilsētas mājā, rakstot stāstus. Par Stovbunu kā žurnālistu gan liecina vien daži raksti. Kā Kubaņas reģiona portāla korespondents viņš ziņojis par Krievijas un tās okupētās Gruzijas daļas Dienvidosetijas attiecībām ar separātiski noskaņotiem politiķiem Itālijā.
LTV raidījuma uzmanību piesaistīja labēji noskaņoti itāļu politiķi un aktīvisti, kuri cīnījušies par lielāku Veneto reģiona autonomiju no Romas, ir nodibinājuši Veneto-Krievijas kultūras asociāciju, iebilduši pret sankcijām, atzinušo tā saukto Luhanskas un Doņeckas republiku neatkarību. 2019.gadā prokremliskie itāļi Veronā atvēra Doņeckas tautas republikas pārstāvniecību, par ko Itālija izpelnījās notu no Ukrainas.
No ierakstiem sociālajā tīklā Facebook redzams, ka 2019.gada sākumā Stovbuns, kurš tagad Latvijā izgaismots kā iespējamais Krievijas specdienesta darbinieks, piedalījās Veneto-Krievijas asociācijas pasākumā, kas bija veltīts biznesa iespējām Krievijas okupētajā Krimā. Stovbuna uzņemto foto rakstam izmantoja Kremļa finansētā propagandas medija “Sputnik” itāļu versija.
Veneto-Krievijas asociācijas prezidents Palmarino Zokatelli šajā rakstā atklāja, ka Stovbuns mudinājis klātesošos uz ekonomisko sadarbību ar Krieviju un ka Stovbuns palīdzēs organizēt Venēcijas reģiona uzņēmēju un politiķu vizīti Krasnodarā, darbojoties kā starpnieks saziņā ar vietējām iestādēm.
Kontakti Serbijā
Lai gan Stovbuns ir noslēdzis savu sociālā tīkla Facebook profilu, interneta dzīlēs palikuši daži viņa ieraksti. No tiem var secināt, ka Stovbunam ir kontakti arī Serbijā un saistība ar militārajām aprindām. Piemēram, Stovbuns, komentējot Serbijas aizsardzības ministrijas ierakstu par Krievijā notiekošām tanku biatlona sacensībām, atklāja, ka būs tajās klāt un jutīs līdzi “mūsu komandām” – Serbijai un Krievijai. Uz to kāda Serbijas militārpersona viņam atbildēja: “Uz priekšu brāli!”
Savukārt 2020.gadā Stovbunu tā dēvētajā armijas dienā īpaši sveica prokremliska Serbijas žurnāliste Dragana Trifkoviča. Viņa regulāri apmeklē Krieviju un neilgi pēc Krievijas pilna mēroga iebrukuma Ukrainā viesojās Rīgā un šeit sadejoja ar Latvijas krievu aktīvistu Aleksandru Gapoņenko, kurš pie mums zināms kā viens no krievu valodas referenduma organizētājiem.
Zināms VDD
Uz jautājumu, vai Alekseja Stovbuna vārds viņam ir pazīstams un vai tas figurē krimināllietas materiālos, VDD kriminālprocesā aizturētā Raita Dolgova advokāts Andrejs Podrezs atbild: “Tas tāds provokatīvs jautājums. Ja es atbildēšu, ka, jā, man kaut ko tas izsaka, es varbūt atklāšu informāciju no lietas materiāliem. Varbūt es atļaušos uz šo jautājumu neatbildēt, ņemot vērā, ka esmu parakstījies.”
Advokāts Podrezs aizstāv vienu no četriem VDD pērn aizturētajiem – sertificētu detektīvu, bijušo policistu Dolgovu. Viņa klients rudenī no apcietinājuma izlaists apmaiņā pret 30 tūkstošu eiro drošības naudu.
Intervijai nepiekrīt novembrī apcietinājumā mirušā Bobira advokāte Alla Barbaša, taču uz jautājumu, vai Stovbuns viņai ir zināms, apliecina, ka pēc viņas advokāta pieprasījuma Stovbuns minētajā kriminālprocesā ir sniedzis rakstveida liecību, tātad ar VDD lietu ir saistīts.
Ierasti lakonisks komentāros ir Valsts drošības dienests: “Informējam, ka minētajā kriminālprocesā VDD turpina pirmstiesas izmeklēšanu un ka minētais Krievijas pilsonis VDD ir zināms. Vienlaikus patlaban no plašākiem komentāriem VDD atturēsies.”
Nāvi cietumā vēl izmeklē
Izmeklēšanai par palīdzības sniegšanu ārvalstij pret Latviju vērstā darbībā noteikti nepalīdz aizdomās turētā Bobira nāve apcietinājuma laikā. Viņam novembrī Liepājas cietumā strauji pasliktinājās veselība. Bobiru pārveda uz slimnīcu, kur viņa dzīvību neizglāba. Bobirs nebija atzīts par vainīgu, bet cietumā atradās drošības līdzekļa dēļ.
Bobira nāve raisīja spekulācijas. Kā viens no pirmajiem par to “Telegramā” paziņoja Kremļa mediju grupas darbinieks Aleksejs Stefanovs. Viņš, atsaucoties uz anonīmu Bobira draugu, lietoja vārdus - “nogalināts politieslodzītais”.
Par Bobira nāvi izmeklēšanu veic Ieslodzījuma vietu pārvalde. Kriminālprocess vēl nav pabeigts, tādēļ pārvalde plašākus skaidrojumus nesniedz.
Bobira aizstāve Barbaša apgalvo, ka viņai par nāves iemesliem nekas neesot zināms. Taču klientam vēl dzīvam esot, sūdzējusies Tiesībsargam par nelikumīgu apcietināšanu un spīdzināšanu.
Tiesībsarga birojā apstiprina, ka šāds iesniegums ir saņemts un ir ierosināta pārbaudes lieta. “Šobrīd notiek informācijas vākšana un līdz ar to šī jautājuma sensitivitātes dēļ mēs sīkāku informāciju atturamies sniegt,” saka Tiesībsarga biroja komunikācijas un starptautiskās sadarbības nodaļas vadītājs Ruta Siliņa.
Pārbaudes termiņš nav noteikts, bet no Tiesībsarga biroja pārstāves teiktā jāsecina, ka visu apstākļu noskaidrošana nenotiks ātri, vēsta "de facto".
“Ņemot vērā, ka lieta ir ļoti komplicēta, es atturētos arī sniegt [atbildi] par ilgumu, jo pārbaudes lieta ir ierosināta pēc tiesībsarga ieskata un iniciatīvas. Līdz ar to mēs neesam ierobežoti laikā, cik ļoti steidzami tas būtu jārisina, bet, protams, mūsu intereses ir, lai pēc iespējas ātrāk varētu izvērtēt, kas tur faktiski ir noticis un ir vai ir bijis cilvēktiesību pārkāpums vai nē,” viņa pauž.
Vainu neatzīst
Smagas veselības problēmas pašlaik ir lietā aizdomās turētajam Dolgovam. Viņa advokāts stāsta, ka klienta veselības stāvoklis pasliktinājies apcietinājuma laikā, par ko iesniegta sūdzība Eiropas cilvēktiesību tiesā.
“Patreiz Raitis [Dolgovs] ārstējas onkoloģijas slimnīcā, viņa veselības stāvoklis ir smags. Viņam ir veikta operācija, ir audzējs izoperēts un pēc tam ir konstatēta šīs slimības atkārtošanās, pasliktināšanās,” teic advokāts Podrezs.
Par progresu VDD izmeklēšanā advokātam nekādu ziņu nav. Kratīšanās izņemtās ierīces un dokumenti joprojām neesot atdoti. “Varu apliecināt to, ka Raitim Dolgovam izteiktās aizdomas, kas sākotnēji tika izteiktas, viņš kategoriski noliedz. Viņš norāda, ka viņš nav veicis šādas darbības,” uzsver Podrezs.
“de facto” zināms, ka izmeklēšana par iespējamu sadarbošanos ar Krievijas Federālo drošības dienestu attiecas uz vairākus gadus seniem notikumiem. Neskaitot Bobiru un Dolgovu, aizturēts tika arī jurists Aleksandrs Rjabikins. Trijotnei bijuši kopīgi biznesi, vairāki reģistrēti vienā adresē Rīgā, Klijānu ielā, kur pērn arī tika veiktas kratīšanas.
Stovbuns klusē
Raidījuma rīcībā nav informācijas, kādi pierādījumi ir VDD rīcībā, lai sasaistītu Stovbunu ar Krievijas FDD.
Stovbuns uz “de facto” nosūtītajiem jautājumiem atbildes nesniedza.