Uzņēmējs Pēteris Šmidre par lielajiem "ziemas rēķiniem": "Pašam par sevi dzīvot ir lētāk un izdevīgāk"
Tagad cilvēkam dzīvot pašam par sevi ir lētāk un izdevīgāk, nekā paļauties uz valsts atbalstu, saka uzņēmējs Pēteris Šmidre. Kā piemēru viņš min saules paneļu uzstādīšanas izmaksas: ja privātais to var izdarīt par 900 eiro, tad valsts kapitālsabiedrība par to noplēsīs 1200 eiro. Pēc viņa ieskata valsts nav izdarījusi visu, lai “normalizētu” energotarifus.
Iepriekšējā ziema daudziem paliks atmiņā ar augstajiem elektrības un apkures tarifiem. Toreiz valdība nešķiroja iedzīvotājus un visiem tarifu kāpumu daļēji kompensēja. Tika iztērēts daudz naudas, bet saņemtie rēķini vienalga bija lieli. Līdz ar to lielais jautājums: “Vai valdība šovasar ir darījusi pietiekami, lai samazinātu iedzīvotāju rēķinus ziemā?” To Jauns.lv vaicāja uzņēmējam Pēterim Šmidrem.
Viņš uzskata, ka valdība, protams, nav darījusi visu, lai regulētu un “normalizētu” energotarifus: “Un runa jau nav tikai par šo ziemu. Šīs ziemas problēmas nav radušās tikai šajā gadā,” jo nu “ziemas pabalsti” būšot vajadzīgi 40-50% ģimeņu, kas ir “diezgan katastrofāla situācija”.
“Domāju, ka valdība, sākot no pirmās personas, pa tiešo atbild par šo situāciju. Ir valsts kapitālsabiedrība, kur ir kaut kādas padomes un atbildīgie, kuras nozīmē vai apstiprina valdība un tā tālāk. Tad kā var būt tā, ka mums ir Eiropā augstākie elektrības tarifi. Kāpēc neviens nav atlaists no darba par to? Jebkurā uzņēmumā, ja cilvēks ir sliktākais savā nozarē, ja menedžments, valde vai padome ir slikta, neko nemāk izdarīt, tā ir jāmaina.
Mūsu valsts absolūti netiek galā ar saviem pienākumiem. Valstij vajadzētu nodrošināt normālu iedzīvotāju eksistenci, bet pēdējos gados situācija ar energoresursiem ir diezgan dramatiska. Vissliktākais ir tas, ka viss tas vēl tiek pasniegts tādā veidā, ka valdība par tām lietām neatbild. Nu tad jautājums – kurš atbild?”
Viņaprat tagad cilvēkam kā vecajos padomju laikos jādzīvo un jārūpējas pašam par sevi, nepaļaujoties uz to, ko piedāvā valsts, jo tā ir izdevīgāk un lētāk. Kā piemēru tam, uzņēmējs min to, ka pašlaik privātmāju apkurināt ar malku iznāk lētāk nekā ar centrālapkuri un to, ka saules paneļus pašam uzstādīt arī ir lētāk nekā ar valsts palīdzību:
“Privātajām saules paneļu uzstādīšana par vienu kilovatu izmaksā 850-900 eiro, bet tagad mums briest milzīgi projekti, ka tos uzstādīs valsts kapitālsabiedrība, un tas par kilovatu izmaksās 1200 eiro – par 25% vairāk nekā, ja to darītu privātais”.
Visas Lielā jautājuma diskusijas skaties šeit.