Viedokļi

Andris Bite par Saeimas atlaišanu: “Nevar uzskatīt, ka tauta ir muļķe”

Elmārs Barkāns

Jauns.lv

Latvijas Darba devēju konfederācijas prezidents Andris Bite uzskata, ka varai būtu izdevīgi, ja tiktu rīkoti referendumi, jo tas varētu noņemt spriedzi daudzos jautājumos. Tautas nobalsošanas ir demokrātijas instruments, ko Latvijā nez kāpēc neizmanto. Tomēr šoreiz diez vai izdosies savākt nepieciešamo parakstu skaitu, lai sarīkotu tautas nobalsošanu par Saeimas atlaišanu.

Andris Bite par Saeimas atlaišanu: “Nevar uzskatīt...

14. Saeimas gada jubilejā vairāki politiskie spēki, tostarp parlamentā pārstāvētās partijas “Latvija pirmajā vietā” un “Stabilitātei!”, iesnieguši pieteikumu parakstu vākšanai, lai rīkotu referendumu par Saeimas atlaišanu. Parakstu vākšana turpināsies gadu, un lai notiktu tautas nobalsošana ir nepieciešami nepilni 155 000 parakstu. Līdz ar to Lielais jautājums: “Vai ir pamats parakstu vākšanai par Saeimas atlaišanu?”

To Jauns.lv vaicāja Latvijas Darba devēju konfederācijas prezidentam, uzņēmējam Andrim Bitem. Viņš teic, ka pirmām kārtām referendumi ir demokrātijas process, bet pašreizējais to regulējums diez vai ļaus savākt nepieciešamo parakstu skaitu tautas nobalsošanai par Saeimas atlaišanu:

“Balsošana ir demokrātijā absolūti nepieciešama lieta, lai cilvēks izteiktu savu viedokli tad, ja esošā vara vai likumdevējs viņu neapmierina. Bet droši vien ir jābūt kādām lietām, par kurā nevajadzētu ļaut rīkot referendumus. Viena no šādām lietām būtu nodokļu politika, jo tad mēs dzīvotu bez nodokļiem. Šeit gan nesaku, ka kāds ierosinātu atcelt visus nodokļus, jo sabiedrība nav tik aprobežota vai nespējīga domāt, bet iemesli var būt ļoti dažādi.

Pašreizēja neapmierinātība varbūt uzkrājusies ne tikai šī parlamenta laikā, bet arī iepriekš. Varbūt tā ir zināma pret cilvēkiem izrādītā varas arogance, kas rada nepatiku, nepiepildītās cerības, kas bija saistītas ar šo parlamentu. Redzam, ka balsot par šī referenduma nepieciešamību rosina plašs politiskais spektrs – no klaji prokrieviskiem spēkiem līdz nacionāļiem”.

Viņš teic, ka tā ir pilnīgi normāla lieta, ka  cilvēki parāda savu attieksmi arī tad, ja saprot, ka viņiem nebūs iespēja savākt nepieciešamo balsu skaitu:

“To vajadzētu novērtēt un izdarīt secinājumus. Neapmierinātība sabiedrībā aug un tā nav saistīta tikai ar esošo parlamenta sastāvu. Tā krājas gadu gaitā, likumdevēja un valdības atrautība no tautas ir pietiekami liela”.

Tas, ka nesavāks nepieciešamos 150 000 parakstus, lai rosinātu nobalsošanu par Saeimas atlaišanu ir gandrīz pilnīgi skaidrs, teic Andris Bite. Bet tas nenozīmē, ka no referendumu rosināšanas vajadzētu izvairīties, tieši otrādi:

“Nav jābaidās no šīs opcijas. Pirmām kārtām tādēļ, ka tas noņems spriedzi daudzos jautājumos, jo nevar uzskatīt, ka tauta ir muļķe, tā nespēj pati par sevi lemt, it sevišķi jautājumos, kas skar ikviena dzīves telpu, vidi, kurā katrs grib dzīvot. Kaut vai tā pati Stambulas konvencija. Jāļauj pašiem cilvēkiem lemt, kādā vidē un sabiedrībā viņi grib dzīvot, jāļauj viņiem noteikt spēles noteikumus.

Manuprāt varai tas būtu izdevīgi – nolikt šos jautājums uz tautas pleciem: paši lēmāt, paši tā arī dzīvojat. Tas ir neizmantots demokrātijas instruments, nesaprotu kāpēc”.

Cilvēkus šajā lemšanā varētu daudz vairāk iesaistīt, teic Andris Bite un piebilst, ka argumenti par to, ka referendumi dārgi izmaksā un ir neefektīgi, neiztur kritiku, jo tos var rīkot katrā vēlēšanu periodā. Mums ir trīs veidu vēlēšanas - Eiroparlamenta, Saeimas un pašvaldības – un tajās papildus standarta balsošanai varētu klāt pievienot arī referendumu jautājumus. Un tas neko nesadārdzinātu, bet gan ļautu uzzināt sabiedrības viedokli un pavērtu iespēju cilvēkiem piedalīties demokrātijā.

Ko Andris Bite teic par ierosinājumu atlaist Saeimu, vērojiet Jauns.lv video.