Par riekstiem maksā kā par sīpoliem - veikala sargs atklāj zagļu trikus
Ārzemēs tirdzniecības ķēdes zādzību dēļ sāk atteikties no pašapkalpošanās kasēm. Kā ir Latvijā? Kāda lielveikala sargs atklāj, ka katru dienu pašapkalpošanās kasēs izdodas pieķert vienu līdz trīs garnadžus.
Par kilogramu riekstu samaksāt kā par daudz lētākajiem sīpoliem – tas vienkāršākais zagļu triks robotkasēs. “Vai arī par pusi preču samaksā, par otru, dārgāko pusi nē,” saka sargs.
“Zagļi ir piešāvušies. Uz 12 kasēm ir viens konsultants, kas reizēm var nebūt uz vietas.”
Šim darbiniekam ir jānāk pārliecināties par alkohola pircēju vecumu, bieži vien jāpalīdz godīgiem pircējiem, tikmēr zagļi izmanto iespēju, kad konsultants ir aizņemts un nevar pārraudzīt “visu laukumu”.
Zog gan ne tikai pie pašapkalpošanās kasēs, piemēram, banālākais veids ir paņemt šņabīti vai citu grādīgo dzērienu mazā tilpumā un izdzert apģērbu pielaikošanas kabīnē, kur videonovērošana aizliegta. Ja viltnieks iztukšoto taru turpat arī atstāj, viņu gan parasti notver.
Profesionāļi ierodas, bruņojušies ar magnētiem, kas ļauj padarīt nekaitīgus pie dārgām precēm piestiprinātos drošības pīkstuļus. Ir arī speciālas uzlīmes ar magnētisko joslu, tās mēģina noplēst. Parasti šādi sargā preces, dārgākas par desmit eiro.
Sargs atzīst, ka ne visus blēžus izdodas noķert: “Kāds veikls zaglis nāca reizi mēnesī, vienmēr ģērbies citādāk. Nopētīja, kur mēs atrodamies, un nozaga, piemēram, piecus konjakus, katru par 53 eiro.” Viņš pat nepūlējās blēdīties pie pašapkalpošanās kasēm, vienkārši ātri izgāja pa vārtiņiem ar visiem pīkstuļiem un aizbēga.
Citā reizē bijuši trīs zagļi no Lietuvas, piekrāvuši pilnus ratus ar apģērbu, apaviem, alkoholu, uzkodām par 300 eiro. Summa zināma, jo sargs pamanīja viņus nemaksājot izstumjamies cauri vārtiem, kas paredzēti ieejai. Trijotni pārsteidza pie viņu auto, un lietuvieši saleca iekšā un aizbēga, pametot ratus ar visām precēm.
Citā reizē noķerta vecmāmuļa, kā saka pieredzējušais sargs, pilnīga dievgosniņa. “Nāca vismaz septiņus gadus ap astoņiem vakarā. Video ievērojām, ka uzēd dārgos riekstus, paēd dārgo sieru, padzeras dārgo sulu. Pašapkalpošanās kasēm iziet cauri, neko nepērkot. Sākām vaktēt.”
Apsardzei izdevās pamanīt, ka seniore savas ietilpīgās somas dibenā noglabā galdautu, un viņa tad arī sagaidīta aiz kases līnijas – ātrāk nevarot, kamēr ir tirdzniecības zālē, drīkstot likt, kur grib. Pensionāre taisnojusies, ka galdautu nopirkusi Ventspilī, čeks esot mājās. To piedāvāts atnest, tad arī dabūs galdautu.
Tikmēr apsardze sagatavoja “videoseansu” – iepriekšējās dienas novērošanas kameras ierakstu, kur redzams, kā seniore nozog autiņbiksīšu paku par 18 eiro. Tad arī sirmmāmiņa bez vārda runas samaksājusi par “pamperiem” un vairāk veikalā nav redzēta, arī pēc galdauta nav nākusi. Interesantākais, ka viņa darbojusies pārī – atvesta ar labu auto, un kāds vīrietis pa telefonu ziņojis uz ausī iekabināto austiņu, kur iet, kur nē. Trūkumu viņa noteikti necieta, ausīs bijuši dārgi dimanta auskari.
Vai darbiniekiem ir jāmaksā iztrūkums par nozagto? “Vairs nē, prece ir apdrošināta,” saka sargs, atzīstot, ka pilnīgi bez vainas nav arī strādājošie, piemēram, apkopējas mēdzot “degustēt” konfektes.