Politologs: Atbalsts partnerības ieviešanai bija noteikums ZZS, lai to iekļautu jaunajā koalīcijā
foto: LETA
Latvijas universitātes Sociālo zinātņu fakultātes profesors Juris Rozenvalds.
Viedokļi

Politologs: Atbalsts partnerības ieviešanai bija noteikums ZZS, lai to iekļautu jaunajā koalīcijā

Jauns.lv/LETA

Zaļajai un zemnieku savienībai (ZZS) bija jāsniedz atbalsts partnerības institūta ieviešanai, lai politiskais spēks tiktu uzņemts par partneri jaunajā Evikas Siliņas (JV) vadītajā valdības koalīcijā, tādu viedokli pauda politologs Juris Rozenvalds.

Politologs: Atbalsts partnerības ieviešanai bija n...

Politologs atzīmēja, ka Saeimas balsojums nav pārsteigums, jo "Jaunā vienotība" un "Progresīvie" jau no paša sākuma iestājās par likumprojektu pakotni, ar kuru Latvijā no 2024.gada vidus paredzēts ieviest jaunu tiesību institūtu - partnerību, kas būs arī veids, kā savas attiecības legalizēt un juridiski sakārtot viena dzimuma pāriem.

"Lieta vēl nav beigusies, jo opozīcija ir savākusi 34 Saeimas deputātu parakstus, lai mēģinātu panākt referenduma ierosināšanu. Atklāts jautājums ir par to, vai sabiedrība to atbalstīs. Tāpat nav skaidrs, kā tas atsauksies uz ZZS, ņemot vērā, ka vienprātības nav un politiskais spēks uz vēlēšanām gāja ar pavisam citu nostāju," sacīja Rozenvalds.

"Manuprāt, šī tēma tiek mākslīgi uzkurināta. Tam procesam sen bija jānotiek un bija jānokārto attiecības, lai būtu tiesiskā aizsardzība. Neviens uz klasisko monogāmo laulību nažus netrin. Protams, tas ir interpretācijas jautājums," sacīja Rozenvalds.

LETA jau rakstīja, ka opozīcijas politiskie spēki ir savākuši 34 Saeimas deputātu parakstus, lai mēģinātu panākt referenduma ierosināšanu par šodien Saeimā pieņemtajiem grozījumiem Notariāta likumā par partnerības institūta ieviešanu, aģentūru LETA informēja "Apvienotā saraksta" (AS) pārstāvji.

Par šādu ieceri parakstījušies AS, "Latvija pirmajā vietā" (LPV) un Nacionālās apvienības deputāti. Atbilstoši Satversmei attiecīgie paraksti iesniegti Valsts prezidentam Edgaram Rinkēvičam.

Par parakstu vākšanu Saeimas debatēs iepriekš pavēstīja partijas LPV līderis Ainārs Šlesers un AS deputāte Linda Matisone.

Satversmē ir noteiktas tiesības vismaz 34 deputātiem apstādināt likumprojektu izsludināšanu uz diviem mēnešiem, lai viena mēneša laikā censtos Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) organizētā parakstu vākšanā saņemt vajadzīgo atbalstu referenduma organizēšanai par šo jautājumu.

Ja tiks savākti 34 deputātu paraksti, tad pēc tam, kad CVK būtu izsludinājusi parakstu vākšanu, mēneša laikā būtu jāsavāc vienas desmitās daļas vēlētāju jeb 155 000 paraksti referenduma ierosināšanai.

Kā ziņots, Saeimas vairākums šodien galīgajā lasījumā pieņēma tieslietu ministres Ineses Lībiņas-Egneres (JV) virzīto likumprojektu pakotni, ar kuru Latvijā no 2024.gada vidus paredzēts ieviest jaunu tiesību institūtu - partnerību, kas būs arī veids, kā savas attiecības legalizēt un juridiski sakārtot viena dzimuma pāriem.