Latvijā vecos mežus bez īpaša iemesla nav plānots izcirst, norāda ministrs
Latvijā vecos mežus bez īpaša iemesla nav plānots izcirst, otrdien intervijā Latvijas Radio pauda klimata un enerģētikas ministrs Kaspars Melnis (ZZS).
"Nespēju atrast, kur Nacionālajā klimata un enerģētikas plānā ir minēts par vecu mežu izciršanu," sacīja Melnis, komentējot medijos izskanējušo informāciju, ka klimata mērķu sasniegšanai Latvijā plānots veicināt vecu mežu izciršanu.
Viņš pauda, ka klimata mērķu sasniegšanā ir jārod balansu starp dabas daudzveidību, klimata mērķiem, vidi, kā arī ir jāievēro tautsaimniecības un sabiedrības intereses. "Neviens neplāno vienkārši izcirst vecus mežus tāpat vien. Tas ir absurdi," sacīja ministrs.
Vienlaikus Melnis prognozēja, ka visas iesaistītās puses ar gala lēmumu nebūs pilnībā apmierinātas. "Šaubos, ka mēs spēsim apmierināt visu pušu intereses un visi būs laimīgi. Labākajā gadījumā visi būs nedaudz neapmierināti ar mūsu balansu, jo viedokļi ir fundamentāli pretēji," teica Melnis.
Piektdien, 3. novembrī, Tiesību aktu portālā (TAP) ir publiskots aktualizētais Nacionālā enerģētikas un klimata plāna 2021.-2030. gadam projekts.
Tostarp tajā minēts, ka, mērķtiecīgi un ilgtspējīgi veidojot mežaudžu struktūru un to noturību, ir iespējams palielināt oglekļa dioksīda (CO2) piesaistes zemes izmantošanas, zemes izmantošanas maiņas un mežsaimniecības sektorā, veicināt koksnes izmantošanu būvniecībā, kā arī biomasas izmantošanu enerģētikā.
Tāpat plāna projektā atzīmēts, ka mazproduktīvu audžu nomaiņa veicina CO2 piesaistes palielināšanos, kā arī vecina ilgtspējīgu zemes apsaimniekošanu, nodrošina teritorijas ekonomiskās vērtības pieaugumu un iespējas iegūt augstvērtīgāku koksnes materiālu. Pasākuma īstenošanai ir piemērotas platības, kas atbilst neproduktīvu audžu statusam atbilstoši Meža likumam.
Vienlaikus Latvijas Ornitoloģijas biedrības valdes priekšsēdētājs Viesturs Ķerus iepriekš paudis, ka vecu mežu iznīcināšana būtu neprāts.