Pateicoties brīvprātīgajiem, ornitologi ieguvuši vērtīgus datus par īpaši aizsargājamām putnu sugām Latvijā
Pateicoties vairāk nekā 240 brīvprātīgo ieguldījumam, Dabas aizsardzības pārvalde un Latvijas Ornitoloģijas biedrība ieguvusi lielu apjomu datu par Latvijas īpaši aizsargājamām putnu sugām. Iegūtā informācija tiks apkopota ziņojumā Eiropas Komisijai, vēsta Dabas aizsardzības pārvalde.
Brīvprātīgo iesaiste norisinājās projektā “Datu ieguve Putnu direktīvas 12. panta ziņojuma vajadzībām (2022.–2023. gadam)”, ko finansiāli atbalstīja Latvijas Vides aizsardzības fonds.
Projekta laikā tika ievākti dažādi ligzdojošo putnu dati, bet mērķtiecīgi tika meklētas īpaši aizsargājamas sugas un ūdensputni tādās teritorijās, par kurām visvairāk trūka datu. Šāda datu ieguve palīdz gūt pilnvērtīgu informāciju par Latvijā sastopamajām īpaši aizsargājamajām un mikrolieguma putnu sugām, kas ir svarīgi kvalitatīva Putnu direktīvas 12. panta ziņojuma sagatavošanai.
Viens no projekta uzdevumiem bija apsekot vismaz 400 no 637 iepriekš izvēlētiem kvadrātiem, lai tajos būtu konstatētas vismaz piecas dažādas ligzdojošas īpaši aizsargājamās sugas, kā arī vismaz 160 kvadrātos apsekot pēc iespējas visas ūdenstilpes un ūdensteces.
Rezultātā 567 kvadrātos ziņota vismaz viena jauna un iepriekš nekonstatēta ligzdojoša aizsargājamā suga. 518 kvadrātos šobrīd konstatētas vismaz piecas dažādas aizsargājamās ligzdojošas putnu sugas. Šajos kvadrātos vidēji konstatētas astoņas dažādas īpaši aizsargājamās sugas. Kopumā visā Latvijā 1 900 kvadrātos ziņota vismaz viena jauna ligzdojoša aizsargājamā suga. Apmeklēti arī 173 kvadrāti, kuros pēc iespējas apmeklētas visas ūdenstilpes un uzskaitīti tur sastopamie ligzdojošie ūdensputni un īpaši aizsargājamās sugas.
Vairāk nekā 240 brīvprātīgo devuši savu ieguldījumu, ziņojot kādu aizsargājamo sugu. Gandrīz 100 brīvprātīgie ziņojuši piecas vai vairāk īpaši aizsargājamās sugas vietās, kur iepriekš tās kā ligzdotājas nav bijušas konstatētas.
Jau vairākus gadus brīvprātīgie iesaistās, veicot piecu minūšu garu audio ierakstus mazāk apsekotajās teritorijās. Projekta laikā apkopoti un izanalizēti 560 šādi audio ieraksti. Aktivitāte bijusi ļoti augsta, tādēļ arī rudenī un ziemā turpināsies iesūtīto ierakstu analīze. Šis ir ļoti būtisks pienesums sugu apzināšanā, īpaši no attālākiem Latvijas reģioniem un viensētām.
Nekad iepriekš Latvijas vēsturē putnu dati tādā daudzumā un detalizācijas līmenī nav bijuši ievākti, ziņo Dabas aizsardzības pārvalde. Lai gan paveikts ir jau daudz, tomēr ir arī daudz vietu Latvijā, kur par putnu izplatību aizvien zinām maz. Pateicoties Latvijas vides aizsardzības fonda atbalstam, arī nākamgad turpināsies datu un audio piecminūšu ievākšana.