Sabiedrība
2023. gada 22. septembris, 17:45

"Esam piektajā vietā Eiropas Savienībā." Ko par Latviju konferencē Bostonā prezidents teica ASV uzņēmējiem?

Jauns.lv/LETA

Latvijā ir vērts investēt, jo valsts nodrošina attīstītu infrastruktūru un labi izglītotu darbaspēju, uzsvēra Latvijas prezidents Edgars Rinkēvičs, šodien Bostonā "Spotlight Latvia 2023" konferencē uzrunājot ASV uzņēmējus.

Kā informēja prezidenta padomnieks Mārtiņš Drēģeris, Rinkēvičs paudis, ka Latvijā ir labvēlīga tirdzniecības vide, kā arī konkurētspējīga nodokļu sistēma. Prezidents uzsvēra, ka uzņēmējdarbība Latvijā nodrošina piekļuvi Eiropas Savienības (ES) vienotajam tirgum.

"Latvija šobrīd strādā pie vairākiem liela mēroga projektiem, tostarp mūsu saistībām Trīs jūru iniciatīvas ietvaros, kas ļaus izveidot ātrāku, zaļāku, digitālāku un izmaksu ziņā efektīvāku savienojumu ar visu Eiropas kontinentu," sacīja Rinkēvičs.

Viņš pieminēja projektu "Rail Baltica", ar kuru paredzēts apvienot Baltijas valstis ar Eiropas tīklu, izmantojot ātrgaitas dzelzceļa infrastruktūru. Savukārt "Via Baltica" transporta koridors kalpos kā galvenais ceļa posms reģionā. Tāpat Latvija sadarbībā ar Baltijas kaimiņvalstīm un Poliju strādā, lai šajos maršrutos ieviestu visaptverošu 5G koridoru. Prezidenta ieskatā, šī transporta un digitālās savienojamības sinerģija parāda Baltijas reģiona ambīcijas pēc integrētas un tehnoloģiski progresīvas nākotnes.

"Digitālā infrastruktūra Latvijā ir labs piemērs citiem. Esam piektajā vietā Eiropas Savienībā lieljaudas tīkla pārklājuma ziņā. Mums ir daudz piemēru par veiksmīgiem, tehnoloģiski attīstītiem uzņēmumiem, kas darbojas ASV," savā runā akcentēja Rinkēvičs.

Tāpat prezidents uzsvēra Latvijas izcilību biomedicīnas nozarē un digitālās attīstības sasniegumus. Rinkēvičs pateicās Latvijas-ASV tirdzniecības un rūpniecības kamerai un iesaistītajām Latvijas institūcijām augsta līmeņa pasākuma organizēšanā.

Pasākums pulcēja Latvijas un ASV investorus, uzņēmējus, kā arī universitāšu un pētniecības centru pārstāvjus ar mērķi stiprināt ASV investīciju piesaisti Latvijai. Šogad "Spotlight Latvia" galvenie temati bija biotehnoloģijas, biomedicīna un farmācija, kā arī izglītības izcilība.

Savukārt Latvijas ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš (JV) konferencē uzsvēra ASV kā vienu no Latvijas nozīmīgākajiem tirdzniecības un biznesa partneriem un atzinīgi vērtēja abu valstu pieaugošo sadarbību augstas pievienotās vērtības tehnoloģijās.

Kariņš aicināja investēt pieprasītākajās ekonomikas nozarēs Latvijā. "Mūsu mērķis pēdējo gadu laikā ir nemainīgs - sekmēt investīciju piesaisti uz eksportu un augstu pievienoto vērtību orientētas ražošanas attīstībā. Man ir patiess prieks redzēt, ka mums tas arī izdodas, bet nedrīkstam atslābt, jāturpina strādāt šajā virzienā," uzsvēra ministrs. Viņš apgalvoja, ka turpinās arī darbs uzņēmējdarbības vides pilnveidošanā, birokrātisko šķēršļu mazināšanā, veicot arī nepieciešamos pārkārtojumus izglītības sistēmā.

"Latvija ir investīcijām droša vide. Investējot Latvijā, uzņēmēji iegulda Eiropas Savienībā. Latvija ir NATO pilntiesīga dalībvalsts, kas pēdējo piecu gadu laikā ir dubultojusi finansējumu valsts aizsardzības spēju stiprināšanai," paudis Kariņš, papildinot, ka Latvijā dien citu NATO dalībvalstu karavīri NATO paplašinātās klātbūtnes kaujas grupā Kanādas vadībā.

Biznesa konference pulcēja vairāk nekā 200 dalībnieku no Latvijas un ASV, tai skaitā tādu uzņēmumu pārstāvjus kā "AmCham Cairo" prezidentu un SIA "MikroTik" valdes priekšsēdētāju Džonu Talliju, uzņēmuma "Printful" izpilddirektoru Aleksu Saltonstālu, AS "Latvenergo" padomes locekli Aigaru Laizānu un "Luminor Bank" padomes locekli Nilu Melngaili.

Konferencē piedalījās arī Latvijas augstskolas: Latvijas Universitāte, Rīgas Tehniskā Universitāte un Rīgas Stradiņa universitāte, kuru pārstāvji kopā ar ASV vadošo augstskolu kolēģiem diskutēja par augsti izglītota cilvēkkapitāla nozīmi dabaszinātņu un tehnoloģiju attīstībai.