Latvijā augstākais zinātnē nodarbināto sieviešu īpatsvars Eiropas Savienībā
Latvija ir līdere Eiropas Savienībā (ES) zinātnē nodarbināto sieviešu īpatsvarā, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati.
Sagaidot Starptautisko Sieviešu dienu, CSP apkopojusi galvenos faktus un rādītājus par sievietēm pētniecībā Latvijā.
Latvijā 2013.gadā pētniecībā bija nodarbinātas 7448 personas, no kurām 3871 jeb 52% bija sievietes. Saskaņā ar "Eurostat" datiem 2011.gadā Latvijā bija visaugstākais sieviešu īpatsvars zinātniskajā personālā ES, pārsniedzot ES vidējo rādītāju (33%). Salīdzinājumam Lielbritānijā pētniecībā nodarbināti 38% sieviešu, Francijā – 26%.
2012.gadā Latvijā bija arī pasaulē augstākais sieviešu īpatsvars, kuras ieguvušas doktora grādu. 60% no visiem doktora grādu ieguvušajiem bija sievietes, savukārt ES – 47%. Doktora grādu ieguvušo sieviešu īpatsvars ASV bija 53%, Igaunijā – 51%, Vācijā – 45%. Viszemākais sieviešu īpatsvars, kas ieguvušas doktora grādu, bija Japānā - 30%.
Pētniecībā augstākās izglītības sektorā vislielākais sieviešu īpatsvars ir humanitāro zinātņu nozarē – 71,9%. Arī medicīnas (69,9%), sociālo zinātņu (66,2%) un lauksaimniecības (61,2%) nozarē pārsvarā ir nodarbinātas sievietes.
Lai gan Latvijā vairāk nekā pusi zinātniskā personāla veido sievietes, sieviešu īpatsvars, kuras vada augstākās izglītības iestādes, ir zemāks. 2010.gadā 17% augstskolu vadītāju bija sievietes, ES vidēji - 10%. Visaugstākais sieviešu – augstskolu vadītāju – īpatsvars ir Zviedrijā (43%) un Somijā (31%).
8.marts ir Starptautiskā Sieviešu diena. Tās pirmsākumi meklējami 1857.gada 8.martā, kad tekstila rūpnīcas strādnieces Ņujorkā, ASV, devās protesta gājienā, vēršoties pret zemajām algām un sliktajiem darba apstākļiem. Savukārt 1908.gada 8.martā 15 000 sieviešu devās maršā pa Ņujorkas ielām pieprasot īsākas darba stundas, vēlēšanu tiesības un labāku atalgojumu. Viņu moto bija "Maize un rozes" - maize simbolizēja ekonomisko drošību, rozes - labāku dzīves kvalitāti.
Vēsturiski 8.marts bijusi Sieviešu solidaritātes diena, bet vēlāk Starptautiskā Sieviešu diena kļuva par dienu, kad tiek runāts par dzimumu vienlīdzību un aicināts cīnīties pret dzimumu diskrimināciju.