Ilgāka gaidīšana pie durvīm rada satraukumu: pastniece Regīna jau divas reizes atradusi mājās mirušus cilvēkus
Pastnieki, autoveikalu pārdevēji un feldšeri visbiežāk ir tie, kuri ziņo par vientuļiem vecāka gada gājuma cilvēkiem, kam būtu nepieciešama aprūpe. Pieredze liecina, ka ik pa laikam ir gadījumi, kad seniori paši nav gatavi pieņemt palīdzību, un vēlāk sabiedrisko darbu veicēji viņus mājās atrod jau aizgājušus mūžībā.
Katra ilgāka gaidīšana pie klientu namdurvīm pastniecei Regīnai rada satraukumu. Četru darba gadu pieredzē pastā Rēzeknes novada Silmalas pagastā viņa jau divas reizes vientuļus cilvēkus atradusi mirušus, vēsta portāls "Lsm.lv".
"Aizgāju pensiju maksāt, durvis vaļā, pieklauvēju, neatver neviens. Paveru durvis, cilvēks uz grīdas guļ izstiepies; pienācu – jā, auksts jau. Izsaucu visus dienestus," nepatīkamo pieredzi atklāja Regīna.
Līdzīgs gadījums pastnieci piemeklējis arī šogad: "Iebraucu. Mūzika skan, durvis vaļā. Klauvēju. Neviens neatbild. Vienkārši uz dīvāna guļ. Jā, auksts."
Vairums klientu, kurp pastniece dodas uz mājām, ir vecāka gada gājuma, un Regīna viņiem palīdz arī ārpus sava darba pienākumiem.
To apstiprināja arī Silmalas pagasta iedzīvotāja Valērija. Pastniece viņai palīdzot sagādāt lietas no veikala, jo sievietei pašai ir grūtības pārvietoties.
Latvijas Pašvaldību savienība situāciju par vietvaru atbildību vientuļo cilvēku uzraudzībā nekomentēja, bet Rēzeknes novada Sociālajā dienestā bija gatavi vien rakstiski skaidrot, ka atsevišķu statistiku neapkopo, jo likums to nemaz neprasa.
Ja persona atteikusies no palīdzības, bet sociālajam darbiniekam liekas, ka tā tomēr būtu vajadzīga, situāciju vērtē atkārtoti ne retāk kā reizi gadā. Taču visbiežāk šo normu ievērot ir grūti, jo pašlaik sociālajos dienestos 30% gadījumu nav nodrošināta pat minimālā prasība par speciālistu skaitu uz tūkstoš iedzīvotājiem.
Speciālisti tikmēr uzskata, ka nepieciešamas izmaiņas Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzīvas likumā, nosakot stingrākas prasības vientuļu senioru uzskaitei un regulārai uzraudzībai.
Tāpat arī sabiedrība aicināta būt atbildīga un informēt tuvāko sociālo dienestu par aizdomām, ja kādam ir nepieciešama palīdzība.