foto: Evija Trifanova/LETA
Koalīcija vienojas CVK nodot Valsts kancelejas pārraudzībā
Centrālās Vēlēšanu komisijas ēkas plāksne
Sabiedrība
2023. gada 24. aprīlis, 19:00

Koalīcija vienojas CVK nodot Valsts kancelejas pārraudzībā

Jauns.lv/LETA

Koalīcija ir vienojusies Centrālo vēlēšanu komisiju (CVK) nodot Valsts kancelejas pārraudzībā, reizē saglabājot CVK neatkarību lēmumu pieņemšanā.

Paredzēts, ka VK sniegs CVK administratīvo un tehnisko atbalstu, šodien žurnālistiem pavēstīja "Jaunās vienotības" politiķis, finanšu ministrs Arvils Ašeradens, "Apvienotā saraksta" Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Edgars Tavars un Nacionālās apvienības politiķis Saeimas priekšsēdētāja vietnieks Jānis Grasbergs.

Ašeradens skaidroja, ka konstitucionālo tiesību eksperti bija norādījuši, ka nebūtu pareizi īstenot iepriekš izskanējušo ieceri par CVK nodošanu Saeimas pārraudzībā.

Iepriekš publiskās diskusijās parlamentā ir izskanējis, ka CVK pašlaik esot tik finansiāli un organizatoriski novājināta, ka pat var būt apdraudēta pēc aptuveni gada gaidāmo EP vēlēšanu sarīkošana Latvijā.

Jautājums par CVK "stingrākas" vietas valsts pārvaldē nodrošināšanu aktualizējās arī tāpēc, ka politiķi iepriekšējos gados neesot bijuši īpaši atbalstoši CVK iecerēm par visa nepieciešamā finansējuma piešķiršanu.

Vaicāti, kā pārliecinās sabiedrību, ka VK pārraudzība nenovedīs pie izpildvaras lielākas ietekmes uz CVK lēmumiem, Ašeradens skaidroja, ka to varēs panākt, šos jautājumus noregulējot kvalitatīvā likumdošanas procesā - tas būs uzdevums arī juristiem. Tā kā CVK ir maza institūcijai, tai vajadzīgs lielākas iestādes administratīvais atbalsts, piebilda politiķis.

Līdzīgi izteicās arī abi pārējie koalīcijas pārstāvji. Grasbergs uzsvēra, ka CVK joprojām paliks kā neitrāla un neatkarīga institūcija un ka viņi tikai saņems nepieciešamo tehnoloģisko palīdzību. Gan Grasbergs, gan Tavars uzsvēra vajadzību valstij palīdzēt CVK ar IT sistēmu drošības panākšanu.