Gaidāmais Daugavas ūdens līmeņa kāpums lejpus Daugavpils applūdinās vēl vairākus ceļus
Daugavā lejpus Daugavpils vēl gaidāms divu līdz trīs centimetru ūdens līmeņa kāpums, kas Līksnas, Nīcgales, Sventes, Bebrenes un Pilskalnes pagastos var papildus applūdināt gan pašvaldības, gan valsts nozīmes ceļus, pastāstīja Augšdaugavas novada izpilddirektors Pēteris Dzalbe.
Komentējot novadā iepriekšējās dienās izveidojušos bīstamo situāciju Laucesas un Tabores pagastos, kur, ceļoties ūdenslīmenim, bija jānostiprina aizsargdambis, lai pasargātu iedzīvotāju vasarnīcas, Dzalbe sacīja, ka pašreiz "par vasarnīcām ir mierīga sirds".
Plūdu pīķis augšpus Daugavpils tika gaidīts sestdien un plkst.7.55 tas arī tika sasniegts. Aizsargdambis to izturēja, un paredzams, ka šajā apkārtnē ūdens līmenis vairs necelies.
Plūdi Augšdaugavas novadā
Augšdaugavas novadā ūdens līmenis patlaban turpina celties par 30 centimetriem diennaktī. Turpina applūst teritorijas deviņos novada pagastos, kuros pašvaldība lūgusi ...
Dzalbe norādīja, ka cilvēku evakuācija pēdējā diennaktī nebija nepieciešama, jo iedzīvotāji, kuru īpašumus skar plūdi, evakuējušies jau iepriekš.
"Gan mēs, gan dienesti strādājam un kontrolējam situāciju," sacīja Dzalbe.
Viņš arī pastāstīja, ka, neskatoties uz visiem brīdinājumiem, laivotāji izmanto šo brīdi. "Vieniem plūdi, otriem prieki," teica Dzalbe, gan piebilstot, ka vēlētos, lai cilvēki, kas plūdus izmanto laivošanai, pēcāk aiz sevis arī sakoptu, tostarp izbraukātās pļavas.
Jaunākie Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra dati liecina, ka aizvadītajā diennaktī ūdenslīmenis Daugavas augštecē svārstījās vai pazeminājās par pieciem līdz 13 centimetriem, bet Piedrujas-Zeļķu posmā ūdenslīmenis paaugstinājās par četriem līdz astoņiem centimetriem.
Valsts austrumu daļā ir plaši applūdušas palienes un zemākās vietas. Daugavā turpinās lēns ūdenslīmeņa kāpums un joprojām spēkā ir dzeltenās un oranžās pakāpes brīdinājumi. Tuvākajās dienās ūdens līmenis Daugavā sāks pazemināties, palienes būs applūdušas vēl ilgi.
Kā rīkoties plūdu gadījumā
Sniegam kūstot un pavasarim tuvojoties, paaugstinās arī plūdu risks. Šogad janvārī jau piedzīvojām gadsimta plūdus Jēkabpilī, tagad ūdens līmeņa celšanās dēļ tiek slēgtas ielas Daugavpilī. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) norāda, kā rīkoties situācijā, kad plūdu risks kļūst pavisam reāls.
Latvijā plūdi var veidoties ilgstošu nokrišņu, sniega kušanas vai ledus sastrēgumu rezultātā, kad strauji ceļas ūdens līmenis un ūdens appludina apkārtējās teritorijas.
Brīdī, kad tiek izsludināts plūdu apdraudējums, iedzīvotāji tiek aicināti:
- Vērsties pašvaldībā un noskaidrot, vai ģimenes mājoklis atrodas plūdu apdraudētajā teritorijā;
- Sekot līdzi informācijai plašsaziņas līdzekļos un klausīties meteorologu brīdinājumus;
- Noskaidrot un saglabāt savā mobilajā telefonā un piezīmju grāmatiņā tālruņu numurus, uz kuriem jāzvana, lai ziņotu par plūdu sākšanos un saņemtu palīdzību - pašvaldības un operatīvo dienestu tālruņa numurus.
- Ja mājoklis atrodas plūdu apdraudētā teritorijā, savlaicīgi parūpēties par veciem cilvēkiem, bērniem, invalīdiem un slimniekiem, atrodot viņiem šajā laikā drošāku mājvietu pie radiem vai draugiem. Nepieciešamības gadījumā lūgt palīdzību savā pašvaldībā.
- Apzināt vietu, kur nepieciešamības gadījumā evakuēt mājlopus, mājdzīvniekus un kā tos nodrošināt ar barību. Ja tādas iespējas nav, savlaicīgi vērsies pēc palīdzības savā pašvaldībā.
Lai mazinātu uztraukumu un darāmo darbu apjomu plūdu gadījumā, nepieciešams sagatavoties jau iepriekš. Ja mājvieta atrodas plūdu apdraudētā teritorijā, jau iepriekš nepieciešams:
- Pārvietot svarīgākās mantas no pagrabiem un pirmajiem stāviem uz augstākiem stāviem vai bēniņiem;
- Nostiprināt pagalmā esošos priekšmetus, lai tie nevarētu aizpeldēt;
- Sagatavot mantas, kuras ņemt līdzi evakuācijas gadījumā;
- Sagatavot evakuācijai izmantojamos transporta līdzekļus un peldošos līdzekļus;
- Atstājot māju un saimniecības ēkas, atslēgt elektroenerģijas un gāzes padevi, vietējās apkures ierīces un iekārtas, aizvērt logus, durvis, lūkas un slēģus.
- Evakuācijas gadījumā paziņo par to tuviniekiem.
VUGD vērš uzmanību, ka, pārvietojoties ar sauszemes transporta līdzekļiem, zem ūdens var būt šķēršļi, kā arī ceļi var būt izskaloti vai tie var nobrukt.
Ja, saņemot aicinājumu evakuēties, persona no tā atsakās, tad atteikums personai jāapstiprina rakstiski, tādējādi uzņemoties atbildību par iespējamām sekām.
Ārkārtējās situācijas izsludināšanas gadījumā var tikt piemērota piespiedu evakuācija.