Liepājā no vairāk nekā 100 gadu senas formas top šokolādes zaķi
Liepājas interjera muzejā “Hoijeres viesu nams” top šokolādes zaķi – no īstām 19. gadsimta beigu un 20. gadsimta sākuma formām, un piedalīties var ikviens. Vietu skaits darbnīcā ir ierobežots, jo vēsturiskajā formā ir tikai 14 zaķi.
“Eksponāts ir no dažādiem metāliem izlieta forma, kura paredzēta karstās šokolādes izliešanai Lieldienu zaķa formā. Ikdienā tā atrodas muzejā, Stenderu ģimenes virtuves trauku skapī, bet, tuvojoties Lieldienām, radās ideja – varbūt izmēģināt,” stāsta Ieva Dzintare, Hoijeres nama saimniece.
Liepājā lej šokolādes zaķus
Gaidot Lieldienas, Liepājas 17.–19. gs. interjera muzejā “Hoijeres kundzes viesu nams” aizvadītas pirmās radošās darbnīcas, kur ģimenēm ar bērniem bija ...
Senā forma nākusi no Nīderlandes.
“Tāpat kā Rīga nekad nebūs pabeigta, arī mūsu muzeja ekspozīcijas tiek pilnveidotas un papildinātas. Nīderlandē notiek lieli gadatirgi, kur var lūkot tiešām pērles un atsevišķos gadījumos pat izdodas uziet īstus, vēsturiskus, senus priekšmetus. Tieši šādā pasākumā pagājušajā gadā uzgājām šo formu, un muzejs nolēma, ka šis ir īstais atradums, ko vērts iegādāties. Tā ir izcili saglabājusies, labi funkcionē,” atklāj Dzintare.
Zaķu meistarklasi vada muzejpedagoģe Inga Zīverte un noformētāja Alda Šķubura, bet pati Ieva darbojas ar interesentiem karstās šokolādes dzēriena pagatavošanā.
“Lieldienu zaķis izgudrots Vācijā 19. gadsimtā, kad arī šāda veida metāla formas sāka ražot. Zaķis gatavots tikai uz Lieldienām, sākotnēji tikai no tumšās šokolādes, bet, laikam ejot, izdomāja recepti no piena šokolādes, kas bijis liels notikums. Tajos laikos zaķis allaž bija pildīts, un to pat bija grūti nokost. Pēc 1940. gada dažādu apsvērumu dēļ zaķus sāka ražot ar tukšu viduci.