Saeimā ieilgst debates par valsts 2023. gada budžeta projektu; noraida priekšlikumus par papildu finansējumu veselībai aprūpei
Ieilgstot debatēm par budžeta priekšlikumiem, šonakt Saeimā pēc koalīcijas deputātu priekšlikuma nolēma krasi samazināt debašu laiku vienam deputātam, bet nedaudz vēlāk parlamentārieši vienojās kompromisa variantam, ka laiks tiek samazināts no kopumā septiņām minūtēm līdz kopumā četrām minūtēm par katru priekšlikumu.
Sākotnējā kārtība noteica, ka debatēs par priekšlikumu pirmo reizi deputāts varēja runāt piecas minūtes un otrā reizē divas minūtes.
Opozīcijas partijas ''Progresīvo'' deputāts Andris Šuvajevs sacīja, ka samazināt debašu laiku esot gļēva rīcība, tā koalīcija tikai izrāda savu vājumu. Koalīcijas partijas neesot gatavas iesaistīties debatēs un uzklausīt, viņaprāt, jēgpilnus priekšlikumus.
Saeimas trešdien, 8.martā, sāktajā ārkārtas sēdē, arī ceturtdien tuvojoties rītam turpinās debates par valsts 2023.gada budžeta projektu.
Noraida vairākus opozīcijas priekšlikumus par papildu finansējumu veselībai aprūpei
Vairākas medicīnas nozares profesionāļu organizācijas ir pārmetušas valdībai, ka veselības aprūpes budžets ir nepietiekams un novedīšot pie ārkārtas situācijas medicīnā. Valdība šādos apstākļos būtiskas izmaiņas budžeta projektā nepiedāvāja, tā vietā solot meklēt iespējas finansējumu veselības aprūpei palielināt gada gaitā ar budžeta grozījumiem.
Saeimā tikai noraidīts deputātes Ramonas Petravičas (LPV) priekšlikums par 69 miljonu eiro piešķiršanu darba samaksas pieauguma nodrošināšanai ārstniecības personām.
Debatēs politiķe uzsvēra, ka 2023.gada budžets vērtējams kā nāves spriedums valsts apmaksātai veselības aprūpei. Petraviča atsaucās uz Latvijas Ārstu biedrības pausto satraukumu par valdības pieeju, kā arī vērtēja, ka šis budžets iezīmējot pāreju uz maksas medicīnu.
Deputāte atzīmēja, ka koalīcijas piešķirtie līdzekļi tikai ļoti nedaudz palielinās māsu un māsu palīgu algu. Petraviča vērsa uzmanību, ka nesen ap 20 onkologi bija tuvu aiziešanai no darba, kas Latvijai būtu traģēdija. Politiķe akcentēja, ka Latvijā trūkst 1600 ārstu un 3000 medmāsu, un šādos apstākļos nepietiekamā atalgojuma dēļ vēl papildu aeī jaunie speciālisti dodas prom no Latvijas.
Tikai noraidīts arī līdzīgs Zaļo un zemnieku savienības frakcijas priekšlikums par 20 miljonu eiro piešķiršanu mediķu atalgojuma palielināšanai. Atbalstu nesaņēma arī Petravičas priekšlikums par finansējuma palielinājumu onkoloģijai par 30 miljoniem eiro.
Saeimas vairākums noraidīja arī "Stabilitātei" un "Progresīvo" priekšlikumus par papildu naudu medicīnai, tajā skaitā, dažādu medikamentu apmaksāšanai. Deputāts Edmunds Cepurītis (P) akcentēja, ka vēlāk vairs nevar novērst jau iepriekš cilvēkiem iestājušās negatīvās sekas zāļu trūkuma dēļ.
Pašlaik vēl turpinās spriešana par vairākiem citiem opozīcijas rosinājumiem par papildu naudu veselības aprūpei.
Priekšlikumi tika noraidīti likumprojektā "Par valsts budžetu 2023.gadam un budžeta ietvaru 2023., 2024. un 2025.gadam", ko Saeima kopš trešdienas pievakares skata galīgajā lasījumā. Ar budžeta pakotni saistītie jautājumi kopumā tiek skatīti jau nepilnu diennakti ilgā sēdē, ierēķinot arī pārtraukumus.