Ģimenes ārsti no valsts šogad saņēmuši par 400 000 eiro mazāk
Nacionālā veselības dienesta (NVD) aprēķinātā kapitācijas nauda jeb maksa par ģimenes ārstu praksēs reģistrētajiem pacientiem un viņu apmeklējuma biežumu 2023.gadā kopumā sarukusi par 400 000 eiro salīdzinājumā ar pagājušo gadu, vēsta LTV raidījums "De facto".
Šī iemesla dēļ daļā ārstu prakšu šogad valsts samaksātais finansējums samazinājies par vairākiem simtiem eiro. Kapitācijas naudas samazinājums pamatā esot vērojams tām praksēm, kurās vairāk reģistrēti pieaugušie.
Kā atzīmē raidījums, šī nauda veido katras prakses pamatfinansējumu, no kura apmaksā reģistratoru, prakses izdevumus, nodokļus un ārsta algu, kas noteikta nepilni 1400 eiro pēc nodokļu nomaksas, bet no 1.aprīļa sasniegs 1479 eiro.
NVD skaidro, ka kapitācijas naudu ik gadu pārrēķina, ņemot vērā pacientu skaitu un to, cik bieži viņi apmeklēja ģimenes ārstu. Formula nozīmējot, ka šoreiz samazinājums būs tajās praksēs, kur ir vairāk pieaugušo, kas pie ārsta pērn gājuši retāk nekā bērni. Ārstiem ir aizdomas, ka šo faktu ietekmējis tas, ka Covid-19 laikā pacientus, jo īpaši vecāka gadagājuma cilvēkus, biežāk konsultēja telefoniski un pacientus nevarēja pieņemt klātienē.
"Patēriņa koeficientā pašreiz netiek rēķinātas un vispār kaut kādā veidā no apmeklējumu skaita tiek izņemtas telefona konsultācijas, kas prasa tikpat lielu atbildību un tikpat lielu darbu," skaidrojusi Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja, Saeimas opozīcijas deputāte Līga Kozlovska (ZZS).
NVD Ārstniecības pakalpojumu departamenta direktore Alda Reinika skaidrojusi, ka puses meklējot problēmai risinājumus, piemēram, apsverot iespējas nofiksēt maksājumus, nevis katru gadu tos pārrēķināt atkarībā no apmeklējuma.
Līdz ar jauno budžetu ārstu praksēm paredzēts pielikums telpu īres kompensācijai (līdz 730 eiro). No aprīļa gaidāms algas pielikums - 82 eiro uz rokas. Salīdzinājumā ar pagājušo gadu un neierēķinot Covid-19 piemaksas, finansējuma apjoms uz vienu praksi vidēji mēnesī pieaugs par 194 eiro.
Taču ar šo gadu tiek likvidētas visas piemaksas saistībā ar Covid-19 manipulācijām, kā arī vairs netiek apmaksāts trešais darbinieks praksē. Aizvadītā gada decembrī šādu iespēju izmantoja trešdaļā no ģimenes ārstu praksēm, un 331 praksē tas bija pilnas slodzes darbs.
Veselības ministre Līga Meņģelsone (AS) nav bijusi gatava solīt, ka ģimenes ārsti atgūs zaudēto kapitācijas naudu vai atradīs iespēju turpināt trešā darbinieka algošanu, kas prasītu 7,7 miljonus eiro.