Tuvojas 1. marts! Svarīgākais, kas jāzina par ienākumu deklarācijas iesniegšanu; plus populārākās kļūdas
Ikviens cilvēks, par kura ienākumiem tiek maksāts iedzīvotāju ienākuma nodoklis, var brīvprātīgi iesniegt gada ienākumu deklarāciju, lai atgūtu no valsts pārmaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokli par saviem un savu ģimenes locekļu attaisnotajiem izdevumiem, informē Valsts ieņēmumu dienestā (VID).
Gada ienākumu deklarācijā iekļauj no iepriekšējiem trijiem gadiem atliktās attaisnoto izdevumu summas, tātad 2022. gada deklarācijā var iekļaut vēl no 2019. gada pārnestās attaisnoto izdevumu summas.
Tā kā līdz 2018. gadam attaisnotos izdevumus varēja pārcelt uz nākošajiem pieciem gadiem, ņemot vērā MK noteikumos noteikto, 2022. gada ienākumu deklarācijā varēs iekļaut arī no 2017. gada atlikušās attaisnoto izdevumu summas.
Lai saņemtu nodokļa atmaksu, ir jāiesniedz gada ienākumu deklarācija un tajā jāpievieno attaisnotos izdevumus apliecinoši maksājuma dokumenti (čeki, kvītis).
Kam deklarācija jāiesniedz obligāti?
Gada ienākumu deklarācija par 2022. gadā gūtajiem ienākumiem līdz 2023. gada 1. jūnijam obligāti ir jāiesniedz tiem Latvijas iedzīvotājiem, kuri:
- ir veikuši saimniecisko darbību (piemēram, ir individuālā uzņēmuma īpašnieki, izīrē vai iznomā savu īpašumu, ir zemnieku saimniecības īpašnieki, ir guvuši ienākumus no profesionālās darbības u.c.)
- ir guvuši ienākumus ārvalstīs, tajā skaitā jūrnieki, kuri bijuši nodarbināti uz starptautiskos pārvadājumos izmantojama kuģa. Izņēmums ir gadījumi, kad no cilvēka algotā darba ienākumiem kādā citā ES dalībvalstī jau tiek maksāts iedzīvotāju ienākuma nodoklim analoģisks nodoklis
- ir guvuši ar nodokli neapliekamos ienākumus, kas kopumā gadā pārsniedza 10 000 eiro (piemēram, gūti ienākumi no personiskās mantas pārdošanas)
- ir guvuši ienākumus, kuri apliekami ar 10% nodokļa likmi (piemēram, ienākumu no nekustamā īpašuma izīrēšanas, ja VID ir paziņots par nereģistrējamas saimnieciskās darbības veikšanu, vai guvuši ienākumu no augoša meža vai kokmateriālu pārdošanas, no kuriem nodoklis nav ieturēts ienākuma izmaksas vietā)
- ir guvuši citus ar nodokli apliekamus ienākumus, no kuriem izmaksas vietā nav ieturēts nodoklis, t.sk. no fiziskām personām saņemti dāvinājumi, kas ir apliekami ar iedzīvotāju ienākuma nodokli
- kuriem rodas pienākums piemaksāt iedzīvotāju ienākuma nodokli saistībā ar progresīvās likmes piemērošanu
Kā iesniegt gada ienākumu deklarāciju?
Gada ienākumu deklarācija ir jāiesniedz elektroniski, izmantojot VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmu (EDS).
Lai reģistrētos par EDS lietotāju tiešsaistē bez VID starpniecības, ir iespējams izmantot kādu no www.latvija.lv piedāvātajām autentificēšanās iespējām – internetbanku, elektronisko identifikācijas karti (eID) vai drošu elektronisko parakstu (eParakstu), eParaksts Mobile.
Gan obligāti, gan brīvprātīgi iesniedzamajai deklarācijai aizpildāms viens un tas pats EDS dokuments – gada ienākumu deklarācija.
Par kuriem izdevumiem var saņemt nodokļu atmaksu:
- Medicīna, zobārstniecība
- Augstākā izglītība, kvalifikācijas celšana
- Bērnu interešu izglītība
- Ziedojumi un dāvinājumi sabiedriskā labuma organizācijām un politiskajām partijām
- Iemaksas privātajos pensiju fondos, uzkrājošā dzīvības apdrošināšana
Cik lielu atmaksu var saņemt
Par attaisnotajiem izdevumiem
Ikviens cilvēks, kurš guvis ar iedzīvotāju ienākuma nodokli apliekamus ienākumus, var atgūt 20% no:
- saviem attaisnotajiem izdevumiem par izglītību, ārstnieciskajiem pakalpojumiem, ziedojumiem un dāvinājumiem (arī politiskai partijai), kuru kopsumma nepārsniedz 50% no cilvēka gada apliekamajiem ienākumiem, bet ne vairāk kā 600 eiro gada laikā, kā arī nevar pārsniegt konkrētajā gadā samaksāto nodokli.
- savām iemaksām privātajos pensiju fondos un apdrošināšanas prēmiju maksājumiem (ar līdzekļu uzkrāšanu), kas kopā nedrīkst nepārsniedz 10% no cilvēka gada apliekamā ienākuma, bet ne vairāk kā 4000 eiro gadā.
- ģimenes locekļa attaisnotajiem izdevumiem par izglītību un ārstnieciskajiem pakalpojumiem, kuru kopsumma nepārsniedz 600 eiro gada laikā par katru ģimenes locekli.
Ņem verā! Ja attaisnotie izdevumi (izņemot ziedojumus un dāvinājumus) pārsniedz 600 eiro, tie vienalga jāpievieno deklarācijai – daļa, kas pārsniedz 600 eiro slieksni, tiks automātiski pārcelta uz nākamo trīs gadu deklarācijām.
Atmaksājamai summai nav apmēra ierobežojuma.
Kad atmaksu var saņemt ģimenes locekļu vietā
Attaisnotos izdevumus par medicīnu, zobārstniecību, izglītību un bērnu interešu izglītību ir iespējams deklarēt arī par šādiem saviem ģimenes locekļiem:
- vecāki, vecvecāki
- bērni, mazbērni
- laulātais
- audzināšanā paņemts bērns, ja no viņa vecākiem nav iespējams piedzīt uzturnaudu (alimentus) (līdz pilngadības sasniegšanai vai kamēr viņi turpina vispārējās, profesionālās, augstākās vai speciālās izglītības iegūšanu, bet ne ilgāk kā līdz 24 gadu vecuma sasniegšanai)
- nepilngadīgs brālis un māsa, ja viņiem nav darbaspējīgu vecāku (līdz pilngadības sasniegšanai vai kamēr viņi turpina vispārējās, profesionālās, augstākās vai speciālās izglītības iegūšanu, bet ne ilgāk kā līdz 24 gadu vecuma sasniegšanai)
- brālis un māsa ar 1.vai 2.grupas invaliditāti
- apgādībā esošu personu apgādājamie
- aizbildnībā vai aizgādnībā esoša persona
- Par katru ģimenes locekli iespējams deklarēt (pievienot savā deklarācijā) attaisnotos izdevumus par izglītību un ārstniecību līdz 600 eiro apmērā.
Kļūdas, ko pieļaujam, aizpildot ienākumu deklarāciju:
- Nepareizi ievadīta personas informācija: kļūdas tālruņa numurā, e-pasta adresē, bankas konta numurā.
- Kļūdas ar dokumentiem: piemēram, čeks var nesakrist ar taksācijas gadu deklarācijā, kurai tas pievienots.
- Tāpat iedzīvotāji nereti cenšas kompensējamo izdevumu sarakstā iekļaut preces un pakalpojumus, par kuriem nevar saņemt atlīdzību, piemēram, medikamentus un medicīnas preces.
- Vēl viena kļūda ir tā, ka, deklarācijā iekļaujot izdevumus par ģimenes locekļiem (bērniem), tiek aizpildīts tikai viens D4 pielikums. Iesniedzot GID, ir jāaizpilda atsevišķs D4 pielikums par katru personu, par kuru tiek deklarēti attaisnotie izdevumi (čeki).
- Svarīgi arī atcerēties, ka nav pareizi, ja, iesniedzot deklarāciju, nodokļu maksātāji nenorāda visus taksācijas gadā gūtos ienākumus, tostarp neapliekamos ienākumus, kuri jādeklarē, ja darījuma summa pārsniedz 10 000 eiro.