Grevcovu par ētikas pārkāpumiem aicina izslēgt no sešām Saeimas sēdēm
Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija šodien nolēma izslēgt deputāti Gloriju Grevcovu (Stabilitātei) no dalības nākamajās sešās parlamenta sēdēs par deputātu Ētikas kodeksa pārkāpumu.
Gala lēmums šajā jautājumā būs jāpieņem Saeimā.
Komisija lēmumu pieņēma, izskatot deputāta Edvīna Šnores (NA) iesniegumu par iespējamu deputātu Ētikas kodeksa pārkāpumu deputātes izteikumos par Latvijas okupāciju.
Komisijas ieskatā Grevcova pārkāpusi Saeimas deputātu ētikas kodeksa 4. un 7.pantu.
Šie punkti nosaka, ka deputāts godprātīgi ievēro Saeimas deputāta svinīgajā solījumā pausto apņemšanos. Tāpat deputāts publiskos izteikumos izvairās no vārdiem, žestiem un citādas rīcības, kas var būt aizskaroša, kā arī nelieto apvainojošus vai ar Saeimas cieņu nesavienojamus izteicienus; deputāts balstās uz faktiem, to godīgu interpretāciju un argumentāciju.
Glorija Grevcova ierodas uz tiesas sēdi
Rīgas pilsētas tiesa Vidzemes priekšpilsētā 2023. gada 17. janvārī skatīja Krimināllietu, kurā par nepatiesu ziņu sniegšanu Centrālajai vēlēšanu komisijai (CVK) ...
Grevcova sēdē uzsvēra, ka nav pārkāpusi deputāta Ētikas kodeksa ceturto pantu, jo nekad neesot apšaubījusi Latvijas suverenitāti, kā arī deputāte iestājas tikai par latviešu valodu kā vienīgo valodu.
Savukārt Okupācijas muzeja vadītāja Solvita Vība aicināja deputātus vērtēt konkrētus Grevcovas izteikumus. Viņa norādīja, ka muzeja ekspozīcijā ir atsauces uz Latvijas Satversmi, un deputātes izteikumi to apšaubot. Tāpat Grevcovas izteikumi ir aizskaroši okupācijas upuriem.
Deputāte Agnese Krasta (JV) uzsvēra, ka nav vajadzība pēc diskusijas par vēstures faktiem vai Okupācijas muzeja lomu. Patlaban deputātu pienākums ir paust skaidru nostāju, ka šādi izteikumi nav pieņemami.
Leila Rasima (P) sacīja, ka šādi izteikumi nav izteikti nejauši, bet gan tā bija apzināta rīcība. Viņa vērsa uzmanību uz to, ka sākotnējais video par Okupācijas muzeju tika ierakstīts krievu valodā, bet ''atvainošanās'' video latviski. Deputāte pauda uzskatu, ka Grevcovai būtu jānoliek savs Saeimas mandāts, jo apšaubot valsts okupāciju, tiek apšaubīta Satversme.
Irma Kalniņa (JV) komisijā akcentēja, ka Saeimas deputāts nav privātpersona. Deputātei esot kauns par Grevcovas izteikumiem.
Arī Gunārs Kūtris (ZZS) pauda, ka ar izteikumiem jābūt uzmanīgam, jo esot Saeimas deputātam, tā ir cita atbildība.
Jau ziņots, par lietas ierosināšanu nobalsoja deviņi komisijas deputāti no "Jaunās vienotības", Zaļo un zemnieku savienības, "Apvienotā saraksta", Nacionālās apvienības un "Progresīvajiem". Balsojumā atturējās divi "Latvija pirmajā vietā" deputāti, savukārt "Stabilitātei" abi komisijas deputāti balsojumā nepiedalījās.
Šnore sēdē uzsvēra, ka Grevcovas izteikumi ir nepatīkams atgadījums un ka viņš kā Latvijas Okupācijas muzeja Vēstures un zinātnes komisijas dalībnieks varot apliecināt, ka deputātes izteikumi par muzeja ekspozīciju nekādā veidā neatbilst patiesībai.
Tas ir nepieņemami no Grevcovas puses muzeju nosaukt par "tā saucamo" un apgalvot, ka ar tā ekspozīciju tiktu "muļķota sabiedrība" - tas ir aizskaroši arī tiem, kuri ir cietuši no okupācijas režīma, uzsvēra deputāts.
Šnore akcentēja, ka nevar iedomāties situācijā, ka Izraēlā kāds tās parlamenta deputāts varētu paziņot šādus vārdus par holokausta muzeja apmeklējumu. Politiķis savu argumentāciju sīkāk izklāstījis iesniegumā deputātiem.