Jaunieši tuvākā gada laikā sagaida Latvijas ekonomiskās situācijas pasliktināšanos
Jaunieši tuvākā gada laikā sagaida Latvijas ekonomiskās situācijas pasliktināšanos, liecina Latvijas Universitātes (LU) Produktivitātes zinātniskā institūta "LU domnīca LV Peak" Jauniešu noskaņojuma aptauja.
Latvijas Universitātes (LU) Produktivitātes zinātniskais institūts "LU domnīca LV Peak" ir sagatavojis otro "Ekonomikas barometru", kurā pirmo reizi īstenota jauniešu noskaņojuma aptauja. Tās rezultāti liecina, ka jaunieši tuvākā gada laikā sagaida Latvijas ekonomiskās situācijas pasliktināšanos.
Salīdzinoši pozitīvāks vērtējums jauniešiem ir par valsts ekonomikas nākotnes attīstības perspektīvām. Lielākā daļa aptaujas respondentu arī uzskata, ka viņu iegūtās zināšanas un prasmes nodrošina konkurētspēju darba tirgū, tāpēc pārliecinoši lielākā daļa jauniešu ir droši par savu nākotni.
Kopumā jaunieši uzskata, ka viņu iegūtās zināšanas un prasmes atbilst izredzēm strādāt augsti atalgotu darbu, nodrošina iespēju dibināt savu biznesu un nodrošina stabilu stāvokli darba tirgū šodien un nākotnē.
Gandrīz visi respondenti uzskata, ka jaunas zināšanas un prasmes ir nepieciešams apgūt visa mūža garumā. Galvenie šķēršļi, kas kavē apgūt papildu zināšanas un uzlabot prasmes personīgās konkurētspējas paaugstināšanai, ir finansiālo līdzekļu trūkums, grūtības savienot darbu ar mācībām un grūtības savienot mācības ar ģimenes dzīvi.
Latvijas Produktivitātes padomes priekšsēdētājs un LU Biznesa, vadības un ekonomikas fakultātes dekāns Gundars Bērziņš skaidroja, ka svarīgi bija noskaidrot, kā ekonomisko situāciju valstī un Latvijas attīstības prognozes redz jaunieši, kas nesen ienākuši darba tirgū. Aptauja ļauj apzināt jauniešu noskaņojumu, kā arī nākotnes plānus, piemēram, vai jaunieši savu nākotni plāno saistīt ar Latviju, vai plāno attīstīt šeit savu uzņēmējdarbību.
Lielākā daļa respondentu kopumā ir apmierināta ar esošo finansiālo stāvokli, bet trešdaļa atbildēja, ka nav apmierināta ar to. Nākamajos 12 mēnešos finansiālā stāvokļa uzlabojumu paredz 49% jauniešu, tai skaitā 12% uzskata, ka šie uzlabojumi būs būtiski.
Finansiālā stāvokļa uzlabošanai tuvākajā laikā 39,8% jauniešu plāno meklēt augstāk atalgotu darbu Latvijā, tai skaitā 27,4% meklēs darbu savā profesijā. Gandrīz 17% ir iecerējuši dibināt biznesu Latvijā. Par iespēju meklēt darbu vai dibināt biznesu ārzemēs domā 16,5% respondentu. Pārliecinoša daļa jeb 76% ir droši par savu nākotni.
Lielākā daļa aptaujāto jauniešu uzskata, ka nākamo 12 mēnešu laikā ekonomiskā situācija valstī pasliktināsies. Izmaiņas darba tirgū kopumā tiek vērtētas kā nenozīmīgas. Gandrīz 45% aptaujāto uzskata, ka bezdarba līmenis nemainīsies, un 15% uzskata, ka līmenis nedaudz samazināsies, savukārt 40% respondentu paredz bezdarba līmeņa nelielu pieaugumu.
Pārliecinoši lielākā daļa respondentu jeb 91% prognozē, ka nākamo 12 mēnešu laikā patēriņa cenas pieaugs. Savukārt algu dinamikas vērtējums ir atšķirīgs. Gandrīz 45% aptaujāto jauniešu uzskata, ka algas palielināsies, bet 42,8% paredz, ka tās nemainīsies.
Attiecībā uz emigrāciju jauniešu vērtējums ir salīdzinoši vienprātīgs - lielākā daļa uzskata, ka emigrācija turpinās pieaugt, un tikai 3,5% uzskata, ka tā var samazināties.
Pētījuma centra SKDS direktors Arnis Kaktiņš skaidroja, ka tas, kā jaunieši ir novērtējuši un prognozējuši tuvākajā laikā gaidāmo emigrāciju, ir sevišķi nepatīkams rādītājs, jo tieši gados jaunākie bieži izvēlas doties izmēģināt laimi ārpus Latvijas.
Tā kā publiskajā telpā pēdējā gada laikā emigrācijas tematika nav tikusi īpaši skaļi iztirzāta, tad var pieņemt, ka respondentu atbildes ir nevis masu medijos dzirdētā atreferējums, bet gan spriedumi, kas izriet no redzētā, dzirdētā un pārrunātā draugu un paziņu lokā. No tā var secināt, ka kopējais mikroklimats - tas kā patlaban jūtas cilvēki Latvijā un ko tie sagaida tuvākajā laikā - nav diez cik labs.
Latvijas ekonomiskās situācijas vērtējums vidējā termiņā ir kopumā pozitīvs. Ar nelielu pārsvaru jaunieši uzskata, ka nākamajos piecos gados ekonomiskā situācija Latvijā uzlabosies. Ekonomiskās situācija pasliktināšanos paredz 34,8% respondentu. Optimistiskāk attiecībā uz nākotni ir noskaņoti jaunieši, kuriem ir vismaz vidējā izglītība.
Nozīmīgākie riski, kas var ietekmēt Latvijas ekonomikas izaugsmi īstermiņā, jauniešuprāt, ir energoresursu, pārtikas produktu un izejvielu cenu pieaugums.
Savukārt kā Latvijas tautsaimniecības vidēja termiņa nozīmīgākus izaicinājumus jaunieši norāda ierobežotās valsts budžeta iespējas, ēnu ekonomikas un korupcijas samazināšanos, iedzīvotāju sociālās nevienlīdzības mazināšanos, kā arī izglītības sistēmas pielāgošanos strauji mainīgajiem apstākļiem.
Jauniešu noskaņojuma aptauja sadarbībā ar Pētījumu centru "SKDS" tika īstenota 2022.gada rudenī ar mērķi noskaidrot kopējo konfidences noskaņojumu jauniešiem par ekonomiskajiem procesiem valstī, kā arī faktorus un riskus no jauniešu skata punkta ietekmē ekonomikas attīstību.
Tāpat respondentiem tik lūgts novērtēt iegūto zināšanu atbilstību darba tirgus pieprasījumam, kā arī savu finansiālo stāvokli un tā uzlabošanas iespējas nākotnē.
Aptaujā piedalījās 201 Latvijas iedzīvotājs vecumā no 16 līdz 29 gadiem.