Vairāk ligzdu ūpjiem! Ornitologi vēlas uzlabot apdraudētās sugas populāciju Latvijā
foto: Pixabay.com
Iepazīsimies! Eirāzijas ūpis jeb latīniski - Bubo bubo!
Sabiedrība

Vairāk ligzdu ūpjiem! Ornitologi vēlas uzlabot apdraudētās sugas populāciju Latvijā

Jauns.lv

Lai veicinātu Latvijā kritiski apdraudētās sugas - ūpja (latīniski - Bubo bubo) - populācijas saglabāšanos un atjaunošanos, Latvijas Ornitoloģijas biedrība (LOB) uzstāda mežos mākslīgās ligzdvietas ūpjiem. Pašreiz mežos ūpim jau pieejamas vairāk nekā 300 platformas, no kurām 280 uzstādītas LOB īstenotās iniciatīvās pēdējos divos gados.

Vairāk ligzdu ūpjiem! Ornitologi vēlas uzlabot apd...

"Pašreizējā ūpju populācija Latvijā vērtējama vien piecu līdz septiņdesmit putnu pāru apmērā, kas ir izteikti kritisks skaits. Lai nodrošinātu sugas ilgmūžību, saskaņā ar sugas aizsardzības plānu ir nepieciešams vismaz tūkstotis indivīdu. Ūpis, kas ir viena no lielākajām pūcēm pasaulē, Latvijā ligzdo uz zemes, kas nav droši. Savukārt koku ar lieliem dobumiem, kuri būtu piemēroti ūpim ligzdošanai, Latvijas dabā vairs nav pietiekami. Turklāt, ja ūpis sajūt plēsēja vai cilvēka apdraudējumu, tas var pamest savu perējumu," mākslīgo ligzdvietu uzstādīšanas nepieciešamību skaidro ornitologs Pēteris Daknis, kurš izstrādājis platformas tehnisko risinājumu un kura uzraudzībā noris to uzstādīšana.

Līdz 2029.gadam plānots uzstādīt 2961 ligzdošanas vietas

2020.gadā valsts mērogā apstiprinātais Sugas aizsardzības plāns putnu sugu grupai "Pūces" paredz desmit gadu laikā - līdz 2029.gadam - uzstādīt 2961 mākslīgās ligzdošanas vietas - platformas.

foto: Latvijas Ornitoloģijas biedrība.
Ūpji gaida savu ligzdu.
Ūpji gaida savu ligzdu.

"Pateicoties četriem Latvijas vides aizsardzības fonda finansētiem projektiem 2021. un 2022.gadā Latvijas Ornitoloģijas biedrības uzstādījusi 280 mākslīgās ligzdas. Līdz ar to kopā ar citām iniciatīvām ūpim Latvijā pašreiz pieejamas vairāk nekā 300 mākslīgās ligzdvietas - tā ir aptuveni desmitā daļa no plānā iecerētā. Pašreiz ūpju ligzdas uzstādītas valsts mežos - Dabas aizsardzības pārvaldes apsaimniekotajos īpašumos, pašvaldības mežos - SIA "Rīgas meži" pārziņā esošajās teritorijās, kā arī privātajos mežos - "Ingka Investments Latvia" īpašumos," norāda Latvijas Ornitoloģijas biedrības projektu vadītājs Agnis Bušs.

Aicina sadarboties privāto mežu īpašniekus

Lai turpinātu iesākto darbu, 2022.gada novembrī ir uzsākta ūpju ligzdu projektu nākamā kārta ar LVAF projektu "Mākslīgo ligzdošanas vietu izvietošana ūpim LVM un DAP zemēs", kurā 2023.gadā paredzēts uzstādīt vēl 120 ligzdas ūpim. Papildus šajā projektā iecerēts aprīkot ar GPS raidītājiem apmēram piecus ūpjus, lai noskaidrotu to pārvietošanās paradumus. Turpinot ligzdošanas apstākļu uzlabošanas darbus pūcēm, Latvijas Ornitoloģijas biedrība aicina atsaukties privāto mežu īpašniekus, kuri piekristu savā īpašumā izvietot ligzdošanas vietas pūcēm, tostarp ūpim.

foto: Latvijas Ornitoloģijas biedrība.
Uzstādīta ūpju ligzda.
Uzstādīta ūpju ligzda.

"Jāteic, ka būtisks atbalsts ūpju ligzdošanas apstākļu uzlabošanai ir arī privātie ziedotāji, kuru atsaucība palīdzēt līdzfinansēt pirmos projektus. Arī turpmāk ziedotāju atbalsts būs nozīmīgs, jo pēc ligzdu uzstādīšanas būs nepieciešama arī to apsekošana apdzīvotības izpētei. Nozīmīgs atbalsts materiālu ziņā bija ziedotas metāla mucas, kuras ieguva otro dzīvi ligzdu sagatavoju izveidē," uzsver Agnis Bušs. "Pateicamies brīvprātīgajiem palīgiem ūpju ligzdu apsekošanas un izgatavošanas darbos, īpaši LOB vietējo grupu saieta dalībniekiem, ar kuriem kopā "no nulles" tika izgatavotas 20 ūpju ligzdas. Paldies jāsaka ikvienam, kurš rada iespēju līdzdarboties! Taču īpaši pateicamies Dabas aizsardzības pārvaldei par sadarbību, izpratni un aktīvu rīcību, lai apstiprinātais sugu aizsardzības plāns pūcēm tiktu arī reāli īstenots dzīvē!"