Saeima atkārtoti apstiprina ārkārtējo situāciju Krievijas pierobežas novados
foto: LETA
Nevericas ieteka Zilupē - vieta, kur satiekas Latvijas, Krievijas un Baltkrievijas robeža.
Politika

Saeima atkārtoti apstiprina ārkārtējo situāciju Krievijas pierobežas novados

Jauns.lv/LETA

Saeima pārapstiprināja valdības saistībā ar Krievijā sākto mobilizāciju Latvijas līdz decembrim izsludināto ārkārtējo situāciju vairākos Krievijas pierobežas novados.

Saeima atkārtoti apstiprina ārkārtējo situāciju Kr...

Ņemot vērā Krievijas pieņemto lēmumu par mobilizācijas izsludināšanu, kuras mērķis ir pastiprināt karadarbību Ukrainas teritorijā, un nepieciešamību novērst iespējamo apdraudējumu Latvijas iekšējai drošībai, ārkārtējā situācija izsludināta līdz 27. decembrim robežšķērsošanas vietās un vairākos novados.

Ārkārtējā situācija izsludināta Alūksnes, Balvu un Ludzas novados.

Ņemot vērā pastiprinātu nelegālās imigrācijas spiedienu no Baltkrievijas puses, Latvijas valdība jau pērn no 11. augusta Ludzas, Krāslavas, Augšdaugavas novados, kā arī Daugavpilī izsludinājusi ārkārtējo situāciju. Līdz šim tā vairākkārt pagarināta un patlaban tā pagarināta līdz 10. novembrim.

Ludzas novads no visiem minētajiem atrodas uz robežas ar Krieviju un Baltkrieviju.

Tāpat atbilstoši ārkārtējās situācijas regulējumam slēgta Pededzes robežšķērsošanas vieta un uzdots Valsts robežsardzei veikt pastiprinātu Latvijas-Krievijas robežas robežu uzraudzību.

Robežsardzei arī uzdots veikt pastiprinātu ieceļojošo Krievijas pilsoņu robežpārbaudi.

Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem, Valsts policijai un Valsts drošības dienestam uzdots sniegt palīdzību Valsts robežsardzei robežkontroles nodrošināšanā.

Iekšlietu ministrs Kristaps Eklons (AP) otrdien pēc valdības lēmuma norādīja, ka situācija uz robežas ar Krieviju un Baltkrieviju saglabājas stabila un mierīga un viss tiek pilnībā kontrolēts, tomēr Krievijā notiekošais liek rīkoties izlēmīgi un savlaicīgi, ņemot vērā iespējamos riskus.

Pateicoties ārkārtējai situācijai, robežsardzei būs pieejami atbilstoši resursi un būs priekšrocības operatīvi reaģēt uz notikumu attīstību, piesaistot bruņotos spēkus un Valsts policiju. Tāpat tiks pastiprināts patruļu skaits un pārbaužu apjoms robežšķērsošanas punktos. Pededzes robežšķērsošanas vieta slēgta, lai varētu optimizēt resursus un robežsargus novirzīt uz lielākiem robežšķērsošanas punktiem.

Eklons informēja, ka ārkārtējā situācija attiecas arī uz dzelzceļa stacijām, lidostām un ostām, lai pastiprinātu kontroli pār Krievijas iedzīvotājiem, kas šķērso robežu minētajos punktos.

"Paralēli mēs turpinām darbu pie tā, lai panāktu iespējami vienādāku pieeju attiecībā pret Krievijas iedzīvotājiem Eiropas mērogā, bet vienlaicīgi saprotam, ka vienota pieeja nebūs, tāpēc mums ir mērķis vismaz pasargāt savu reģionu, tāpēc mēs papildus uzraudzīsim arī lidostas un ostas," norādīja Eklons.

Saeimas un valdības lēmumā arī noteikti darba samaksas nosacījumi robežas sargāšanā iesaistītajiem iekšlietu resora darbiniekiem, karavīriem un zemessargiem.

Robežsargiem, policistiem un Valsts drošības dienesta amatpersonām, kuras īsteno valdības lēmuma izpildei nepieciešamos pasākumus, var noteikt dienesta pienākumu izpildes laiku virs noteiktā laika. Tāpat viņiem var noteikt tādu virsstundu darba laiku, kas pārsniedz Darba likumā noteikto maksimālo virsstundu darba laiku.

Viņiem arī noteiks piemaksu par darbu paaugstināta riska un slodzes apstākļos līdz 50% apmēram no tiem noteiktās stundas algas likmes.

Par dienesta pienākumu izpildes laiku, piedaloties valdības rīkojuma īstenošanai nepieciešamajos pasākumos, karavīram papildus mēnešalgai izmaksās piemaksu līdz 50% apmēram no viņam noteiktās mēnešalgas. Zemessargam par katru dienu, kad tas veicis šā rīkojuma izpildei nepieciešamos pasākumus, izmaksā dienesta uzdevumu izpildes kompensāciju. Arī Nacionālo bruņoto spēku darbiniekiem var noteikt tādu virsstundu darba laiku, kas pārsniedz Darba likumā noteikto maksimālo virsstundu darba laiku.

Nacionālie bruņotie spēki darba devējam kompensēs to darba samaksu, ko tas izmaksājis darbiniekam, kurš ir zemessargs par laiku, kad viņš iesaistīts robežas sargāšanā. Minētās kompensācijas izmaksa neattiecas uz darba devēju, kas ir valsts budžeta finansēta institūcija.

Nacionālie bruņotie spēki darba devējam kompensē darba samaksu, ko tas izmaksājis darbiniekam, vai samaksu par darbinieka aizvietošanu atbilstoši faktiskajiem izdevumiem, bet ne vairāk kā 50 eiro apmērā par vienu darba dienu vai 6,25 eiro apmērā par vienu darba stundu, nepārsniedzot normālo darba laiku.

Izdevumus, kas saistīti ar ārkārtējās situācijas izpildei nepieciešamo pasākumu īstenošanu finansēs no attiecīgajam mērķim institūcijām piešķirtajiem valsts budžeta līdzekļiem, kā arī pēc institūciju pamatota pieprasījuma - no valsts budžeta līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem.

Pēc Krievijas 21. septembrī pieņemtā lēmuma par daļējās mobilizācijas izsludināšanu, kuras mērķis ir karadarbības Ukrainā pastiprināšana, ir novērojams, ka liels skaits Krievijas pilsoņu vēlas izceļot no Krievijas. Līdz ar to pastāv iespējamība, ka strauji var mainīties situācija arī robežšķērsošanas vietās, kuras izveidotas uz Latvijas un Krievijas robežas, norādījusi Iekšlietu ministrija.

Tāpat, ievērojot Krievijas pilsoņiem noteiktos ieceļošanas Latvijā ierobežojumus, pastāv iespējamība, ka personas mēģinās šķērsot robežu nelikumīgi.

Latvijas robežsargi arī novērojuši, ka Krievijas robežsargu spēki ir atvilkti dziļāk valsts iekšienē, proti, vietā, kur izbūvēta otra robežas līnija, lai viņi spētu reaģēt uz izejošo pārkāpēju pārtveršanu līdz valsts robežai. Uz šī līnijas ir ierīkotas tehniskās sistēmas un minētais Latvijas robežsardzes ieskatā ir saistīts ar mobilizējamo cilvēku aizplūšanas nepieļaušanu.