Salaspils jaunā oranžērija ir Baltijā lielākais tropu dārzs. FOTOGALERIJA
Aprīļa beigās Nacionālajā botāniskajā dārzā Salaspilī apmeklētājiem durvis vērusi jaunā oranžērija, kurā apskatāmi 2100 sugu augi.
Vēl pirms oranžērijas atklāšanas tajā viesojies žurnāls „100 labi padomi”. Tobrīd vēl pilnā sparā ritēja iekārtošanas darbi, un skaistie dienvidzemju augi tikai gatavojās lielajam uznācienam.
Lielākā kolekcija Baltijā
“Gribējām tādu, kādas nav nevienam,” stāsta oranžērijas saimniece, botāniķe Zane Purne, kura kopā ar kolēģi Izoldi plānojušas un ierīkojušas jauno tropu un subtropu augu mājvietu.
Līdz šim šie augi bija saspiesti četrās kopumā 300 kvadrātmetru lielās siltumnīcās, kur tos audzēja vairākos stāvos, lai tikai ietaupītu vietu. Tagad katram ir sava, augšanas prasībām atbilstoša, desmitkārt plašāka vieta. Šī ir lielākā telpaugu kolekcija Baltijā.
Ar ainavisku iekārtojumu panākts, ka siltumnīcas izskatās pēc plaša, saules gaismas pārbagāta stiklota dārza ar baseiniem, pilniem ar ūdensrozēm, celiņiem, tiltiņiem, strūklaku, podaugiem un arī slēgto zonu, kur audzē gerberu, krizantēmu, alpu vijolīšu un citu augu kolekcijas.
Liels lepnums ir daudzās arkas, ap kurām sastādīti vīteņaugi, kas pēc gada vai diviem tie apvīs arkas līdz augšai, piešķirot oranžērijai romantisku noskaņu. Pa logiem salido bites. Ja būs līdzekļi, oranžērijā domā ieviest tauriņus, bruņrupučus un zivis akvārijos.
Pūķim pagaidām divas galvas
Augus sāka pārvest oktobra vidū un novembra beigās – stādīt jaunajās vietās. Paši brauca uz mežu un purvu pēc piemērotas augsnes, paši ar dažu vīru palīdzību pārveda augus un stādīja. Divmetrīgos adatainos kaktusus tina brezentā, lai pārvedot nesadur rokas.
Pašā viducī aug pūķkoks. Pēc katras uzziedēšanas tā galotne sadalās divās, līdzīgi kā pasakās pūķa galvas vairojas pēc nociršanas. Jo vairāk augs zied, jo daudzgalvaināks tas kļūst. Septiņu gadu laikā pūķkoks ir sadomājis ziedēt tikai vienu reizi, tāpēc tam var aplūkot divas galvas.
Kaktusu mājā būs izvietoti pieci informācijas stendi ar skārienjutīgiem ekrāniem, kuros varēs uzzināt informāciju par botānisko dārzu un oranžērijas augiem.
Klimatu regulē dators
Oranžērija ir tehniski moderna – pašiem ir sava meteostacija, kas automātiski ne tikai ver logus, bet arī izvērtē, kā vējš ārpusē ietekmēs augu vēdināšanu. Sistēma aizver un atver aizkarus: ierīkoti siltumu taupoši aizkari un tādi, kas aizsargā augus no tiešiem saules stariem. Datorprogramma darbina gaisa mitrināšanas sistēmu.
Un, kad saaugs un saziedēs mēneskaktusi, to varēs apmeklēt arī naktī – šie dabas brīnumi uzzied ap pusnakti un aizver ziedus pirms saullēkta.