Līgatnes papīrfabrikā sākas skaistas pārmaiņas
Līgatnē noslēgušies vēsturiskās jūgendstila ēkas – kādreizējā papīrfabrikas direktoru viesu nama – vērienīgie atjaunošanas un restaurācijas darbi.
Ēka ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis, ar Šveices arhitektūras stila iezīmēm, celta 1914. gadā, bet kopš 1940. gada tur ierīkots bērnudārzs. Fasādi pašvaldības uzdevumā atjaunoja Rere meistari, kopējās izmaksas ir vairāk nekā 750 000 eiro bez PVN.
Vēsturiskā ēka Līgatnē atguvusi savu spozmi
Noslēgušies vēsturiskās ēkas Līgatnē vērienīgie atjaunošanas un restaurācijas darbi. “Līgatnes papīrfabrikas direktoru viesu nama” ēka ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis, ...
Nopietna restaurācija
Tik vērienīgus darbus ēka līdz šim nebija piedzīvojusi. Atjaunoti arī logi, durvis, jumts, ieejas kāpnes, balkona margas, saremontēti skursteņi, veikta siltināšana. Nākamais solis būs iekštelpu un komunikāciju atjaunošana. Paredzēts, ka jau septembrī durvis vērs bērnudārzs.
Jumta segumā ieklātie jaunie māla kārniņi pēc izmēra, formas un uzbūves ir ļoti tuvi oriģinālam. Jumtā saglabāti to oriģinālajās vietās septiņi stikla dakstiņi un atjaunotas oriģinālās čuguna jumta lūkas, kādas lika bēniņu apgaismošanai. Fasādes daļas un verandas izgreznotas ar koka dekoriem, kas izgatavoti un restaurēti Rere meistari darbnīcā. Pamatu vēdināšanas lūkām izgatavotas koka žalūzijas, pagraba telpai izgatavoti koka pakešu logi.
Ar jaunu vīziju
Tikmēr bijušajā Līgatnes papīrfabrikā ar vērienīgiem plāniem saimnieko Edgars Ricevs, telekomunikāciju speciālists, kādreizējais Latvijas interneta celmlauža Latnet vadītājs un īpašnieks, bet tagad biedrības "GreenFest" vadītājs, dravnieks, pirtnieks, pārliecināts zaļā dzīvesveida popularizētājs. Kopš janvāra viņš ir šā kultūrvēsturiskā un industriālā mantojuma objekta īpašnieks un iecerējis vērst realitātē savu vīziju Līgatne – laimīgā zeme, raksta žurnāls "Patiesā Dzīve".
Papīrfabrika beidza darboties pirms astoņiem gadiem, nesagaidot savu divsimt gadu jubileju, un 2014. gada maijā 12 hektāru plašo īpašumu pārņēma banka. Joprojām saglabājies pēdējā direktora galds ar tā laika datoru, seifs, ko nav izdevies atmūķēt, noliktavā milzīgi ruļļi no pēdējām produkcijas partijām – papīram vairs nebija vajadzīgās kvalitātes, ofisos to neņēma pretī.
Atkal ražos papīru
Riceva vīzija ir tagad šeit veidot jaunu kopienu: “Cilvēks, daba, harmonija – lūk, ir šī ietvara vīzija. Lūk, trīs vaļi, uz kuriem šai jaunas sabiedrība formai vajadzētu turēties. Tāpēc viena no fabrikas kompleksa ēkām jau pārplānota dzīvojamā fonda izveidei – tajā paredzēti 20 dzīvokļi. Kāds varbūt izvēlēsies šeit nostabilizēties uz pastāvīgu dzīvi, cits atbrauks uz laiku, trešais gribēs tikai pārnakšņot. Pēc sajūtām.”
Tikpat svarīga kā dzīves telpa ir radīšanas, darbošanās un dažādu projektu telpa. Tāpat ir vieta, kur turpināt sevis izziņas un pieredzēšanas ceļus jeb telpa mūsu smalkajai daļai, kas varētu būt saistīta ar mākslu, mūziku, dabu, harmoniju.
Turklāt Līgatnē atkal būs papīrfabrika. “Līdz 18. novembrim plānojam palaist līniju īpaša akvareļpapīra ražošanai. Tas būs ekoloģisks, videi draudzīgs tehnoloģiskais process. Vecās iekārtas tiks atstātas tikai kā muzeja eksponāts,” atklāj Ricevs. Vairāk par viņa iecerēm un dzīves skatījumu lasiet Selgas Amatas intervijā jaunajā "Patiesajā Dzīvē".