foto: Paula Čurkste/LETA
Brīvības pieminekļa taktilas neredzīgajiem izveidei savākta aptuveni puse nepieciešamo līdzekļu
Brīvības piemineklis.
Sabiedrība
2022. gada 6. augusts, 11:19

Brīvības pieminekļa taktilas neredzīgajiem izveidei savākta aptuveni puse nepieciešamo līdzekļu

Jauns.lv / LETA

Brīvības pieminekļa taktilas neredzīgajiem izveidei savākti ap 20 000 eiro, pavēstīja fonda "Nāc līdzās!" vadītāja Sarma Freiberga.

Kopējais nepieciešamais finansējums pieminekļa miniatūras izveidei ir 37 526 eiro. Freiberga atzina, ka ziedojumi portālā "Ziedot.lv" nāk lēnāk nekā bija domāts, un, iespējams, tas ir saistībā ar Krievijas izraisīto karu Ukrainā.

Paredzēts, ka piemineklis būs no bronzas. Uz pieminekļa postamenta būs plāksne, kurā būs teksts braila rakstā "Brīvības piemineklis" un "Tēvzemei un brīvībai". Plāksnē būs arī kvadrātkods, kuru noskenējot, būs pieejama informācija arī par tēlnieka Kārļa Zāles Brīvības pieminekļa vēsturi latviešu un angļu valodā, ko ierunās Jaunā Rīgas teātra aktieri Vilis Daudziņš un Marija Linarte. Savukārt cilvēki ar dzirdes traucējumiem šo informāciju varēs izlasīt teksta veidā.

Tāpat paredzēts, ka pieminekļa miniatūrai priekšpusē atradīsies sargkareivji četru centimetru augstumā, lai neredzīgās personas varētu aptvert pieminekļa apmērus. Pats piemineklis būs aptuveni 80 centimetrus augsts, stāstīja Freiberga.

Piemineklis tiks atklāts 15. oktobrī, Baltā spieķa dienā, kad pasaule atzīmē neredzīgo cilvēku dienu.

Jau ziņots, ka nodibinājums "Fonds "Nāc līdzās!"" sācis projektu par taktilā objekta - miniatūra Brīvības pieminekļa - izveidi bronzā un novietošanu netālu no Brīvības pieminekļa Rīgā, un tam ir nepieciešams sabiedrības atbalsts.

Kā atzīmēja nodibinājuma pārstāve Dagnija Dižbite-Svarinska, daudzās pasaules valstīs ir prakse, ka ievērojamākās arhitektūras būves vai pieminekļi ir atveidoti miniatūrā formātā, lai tos ar taktilās taustes palīdzību varētu "redzēt" neredzīgi un ļoti tuvu apskatīt vājredzīgi cilvēki. Taktilie modeļi sniedz iespēju izprast vietas, telpas, ēkas vai pieminekļa kopskatu. Neredzīgiem cilvēkiem tas ir būtiski, jo tikai ar tausti viņi spēj aptvert kāda objekta telpiskumu, figūru kontūras, novietojumu.

Projekta radošā komandā strādā tēlnieks Ivars Miķelsons, arhitekte Ilze Rukmane-Poča, Brīvības pieminekļa un Rīgas brāļu kapu padomes priekšsēdētājs Valdis Zatlers un "Fonda "Nāc līdzās!"" valdes priekšsēdētāja un idejas autore Sarma Freiberga.