Rīgas radio un televīzijas tornī ieviesīs īpašu sistēmu, lai to pasargātu no mainīgajiem vides faktoriem
foto: LETA
Rīgas radio un televīzijas tornis Zaķusalā.
Runā Rīga

Rīgas radio un televīzijas tornī ieviesīs īpašu sistēmu, lai to pasargātu no mainīgajiem vides faktoriem

Jauns.lv/LETA

VAS "Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs" (LVRTC), sadarbojoties ar Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) un Dānijas Tehniskās universitātes (DTU) pētniekiem konstrukciju dinamikas jomā, sāka automatizētas konstrukciju tehniskā monitoringa sistēmas ieviešanas procesu Rīgas radio un televīzijas tornī, informēja LVRTC pārstāvji.

Rīgas radio un televīzijas tornī ieviesīs īpašu si...

Šāda sistēma tornim nepieciešama, jo 368 metrus augstais tornis ir nemitīgi pakļauts vēja, temperatūras maiņas ietekmei un citiem vides faktoriem. Tāpēc, lai nodrošinātu to, ka torņa tehniskā ekspluatācija norit atbilstoši, nepieciešams modernizēt torņa svārstību uzraudzību. Sevišķi aktuāli tas ir kļuvis prognozēto pasaules klimatisko izmaiņu radīto risku fonā.

RTU Būvniecības inženierzinātņu fakultātes vadošā pētniece Līga Gaile skaidro, ka reālā laikā iegūstamie torņa svārstību dati palīdzēs samazināt nenoteiktības pieņēmumos par konstrukcijas reālo uzvedību, tādējādi palielinot konstrukcijas un tā lietotāju drošību, ļaus laikus un mērķēti plānot tehniskās apkopes un renovācijas pasākumus, kā arī pētniekiem pārbaudīt dažādas inženiertehniskas hipotēzes, tādā veidā dodot savu ieguldījumu zinātnes attīstībā.

Veicot priekšdarbus monitoringa sistēmas ieviešanai, RTU un DTU eksperti jūnijā nedēļu veica torņa dinamisko testēšanu, iegūstot tā svārstību datus vēja ietekmē. Apstrādājot iegūto informāciju ar modernām Operacionālās modālās analīzes metodēm, ir iegūti torņa dinamiskie parametri.

LVRTC valdes priekšsēdētājs Ģirts Ozols norāda, ka zināšanas par torņa dinamisko darbību ļaus izvēlēties piemērotāko monitoringa sistēmu šai unikālajai būvei. Uzsāktais projekts ne tikai sekmēs jaunu zināšanu rašanos par vēsturisko konstrukciju, bet būs arī ieguldījums zinātnē pasaules mērogā.

Rīgas radio un televīzijas tornis Zaķusalā ir augstākā būve Eiropas Savienībā. Šobrīd tornis ir arī vienīgā būve Latvijā, kas jaunāka par 50 gadiem un iekļauta aizsargājamu kultūrvēstures objektu sarakstā.

Torņa būvju komplekss un tajā esošā infrastruktūra ir ļoti nozīmīga LVRTC pamatdarbības funkciju un pakalpojumu nodrošināšanai.

Torņa projektēšana tika sākta 1972.gadā, bet celtniecība ilga no 1979. līdz 1989.gadam. Pirmā pārraide no Zaķusalas notika 1985.gada decembrī, bet regulāru televīzijas un radio apraidi tornis nodrošina kopš 1986.gada.

Sākotnēji torņa tehnoloģiskais uzdevums bija nodrošināt radio un televīzijas apraidi valstī. Mūsdienās televīzijas tornis vēl arvien nodrošina televīzijas apraidi pusei valsts teritorijas, kā arī kļuvis par nozīmīgāko elektronisko sakaru pakalpojumu sniedzēju kolokācijas punktu Baltijā, kas nodrošina arī datu pārraides, datu centra un cita veida elektronisko sakaru pakalpojumus.