Pērn vasarā Latvijā gūtas četras letālas elektrotraumas
Pagājušā gada vasarā Latvijā gūtas četras letālas elektrotraumas, informēja AS "Sadales tīkla" pārstāvji, kuri pirms skolēnu brīvlaika atgādina par to, cik svarīgi ir ievērot elektrodrošības principus.
Uzņēmumā norāda, ka vasara ikgadēji ir elektrotraumām bagātākais laiks - pērn šajā gadalaikā Latvijā reģistrētas 19 elektrotraumas, kas ir trešdaļa no kopumā 57 gūtajām elektrotraumām 2021.gadā.
"Sadales tīkls" pauž, ka vasarā cilvēki var kļūt neuzmanīgāki, vairāk laika pavadīt pie ūdens, kas ir izcils elektriskās strāvas vadītājs. Tāpat brīvlaikā bērni biežāk pavada laiku bez pieaugušo uzraudzības, tostarp pilsētvidē un dabā, kur sastopama elektroapgādes infrastruktūra.
Uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Sandis Jansons uzsver, ka Latvijā ir novērojama kopējā elektrotraumu skaita samazināšanos, tomēr jāņem vērā, ka elektrotraumu apjoms ikgadēji visstraujāk pieaug tieši siltākajos mēnešos. Tāpēc vasaras brīvlaiks ir periods, kurā kompānija aicina visrūpīgāk piedomāt par elektrodrošību ikdienā.
"Tostarp pieaugušos aicinām bez uzraudzības neatstāt bērnus, jo īpaši vecumā līdz pieciem gadiem. Savukārt ar skolas vecuma bērniem un pusaudžiem svarīgi pārrunāt elektrodrošības pamatprincipus, pirms viņi devušies vasaras brīvlaikā. Atsvaidzinātas zināšanas un piesardzība liktenīgā mirklī var izglābt dzīvību," skaidro Jansons
"Sadales tīkls" norāda, ka vecāki un arī skolotāji tiek aicināti atgādināt bērniem nekad nemēģināt piekļūt pilsētvidē vai dabā esošai elektroapgādes infrastruktūrai - neiet bīstamās teritorijās, nemēģināt atvērt vai atlauzt elektrosadales skapjus un transformatoru apakšstacijas, nekāpt elektrolīniju balstos, nemēģināt aizskart gaisvadu elektrolīnijas ar dažādiem priekšmetiem. Jāuzmanās arī, piemēram, rotaļājoties ar gaisa pūķi, lidinot dronu vai makšķerējot gaisvadu elektrolīniju tuvumā.
Savukārt, uzturoties telpās, jāatceras, ka nedrīkst izmantot bojātu elektrotehniku, lietot vai novietot elektroierīces šķidrumu vai ūdens tuvumā, atvienot elektroiekārtu no kontaktligzdas, raujot aiz vada. Tāpat ir bīstami ilgstoši atstāt elektrotīklam pieslēgtus dažādu ierīču lādētājus - īssavienojuma gadījumā tie var sakarst un uzliesmot.
Tāpat svarīgi atcerēties arī to, ka ārā nedrīkst lietot tikai iekštelpām paredzētās elektroiekārtas, jo, ierīcei nonākot saskarē ar mitru vidi, var notikt īssavienojums. Būtiskākie elektrodrošības principi ir apkopoti informatīvā plakātā, kas pieejams šeit. Vecāki un skolotāji tiek aicināti šo materiālu izdrukāt un novietot bērniem labi redzamā vietā.
Šogad laika periodā no janvāra līdz aprīlim lietotāju elektroietaisēs reģistrētas septiņas elektrotraumas, tai skaitā četros gadījumos cieta bērni. Visi cietušie bērni bijuši mazuļi vecumā no nepilna līdz diviem gadiem.
"Sadales tīkls" uzrunā vecākus bez uzraudzības neatstāt mazus bērnus un pārliecināties, ka mājoklī ir elektrodroša vide. Bērni līdz piecu gadu vecumam visbiežāk elektrotraumas gūst, ievietojot smalkus priekšmetus, piemēram, naglas, adatas, skrūves kontaktligzdās, pieskaroties neizolētiem, bojātiem vadiem vai bojātām elektroierīcēm. Latvijā ir reģistrētas arī vairākas smagas elektrotraumas bērniem, kas bija ielikuši mutē elektrotīklam pieslēgtas viedierīces lādētāja vadu. Tāpēc, ja īpašumā uzturas mazi bērni, ieteicams uzstādīt kontaktligzdu aizliktņus, kā arī bērnam sasniedzamā vietā nekad neatstāt pie elektrotīkla pieslēgtas elektroierīces vai brīvi pieejamus vadus.
Lai riskus pašu un bērnu veselībai un dzīvībai neradītu nekvalitatīva vai bojāta elektroinstalācija, sagaidot vasaru, rekomendējams veikt mājokļa iekšējā elektrotīkla pārbaudi - atbilstoši Ugunsdrošības noteikumiem īpašuma elektroinstalācijas pārbaude ir jāveic vismaz reizi desmit gados. Tā jāveic, piesaistot sertificētu elektrospeciālistu.
"Sadales tīkls" ir valstij piederošajā "Latvenergo" koncernā ietilpstošs elektrotīkla uzturētājs un attīstītājs Latvijā. Kompānija nodrošina sadales elektrotīklu ekspluatāciju, atjaunošanu un plānveida attīstību, elektroenerģijas izlietošanas uzraudzību, zudumu samazināšanas pasākumus un elektroenerģijas uzskaiti, kā arī veic jaunu pieslēgumu izveidi.