Kā mūsu saziedotā nauda un lietas nonāk līdz ukraiņiem? Kas lemj par to izlietojumu un sadali?
Kopš kara Ukrainā sākuma Latvijas iedzīvotāji, privātuzņēmumi, valsts un pašvaldības iestādes, kā arī sabiedriskās organizācijas Ukrainai saziedojuši gan naudu, gan dažādas pirmās nepieciešamības preces un tehniku vairāku miljonu eiro vērtībā – sākot no militārā aprīkojuma un degvielas un beidzot ar bērnu pārtiku un apģērbu. Ziedojumus un palīdzību visi aicināti nodot organizēti caur valsts un pašvaldības iestādēm, kā arī labdarības organizācijām, nevis pašiem censties nogādāt Ukrainā, lai neradītu haosu un būtu garantija, ka ziedotais tik tiešām nonāks līdz adresātam.
Tāpat ziedojumi nav jāuztic “nepazīstamiem labdariem”. Lai tik tiešām palīdzība un ziedojumi nonāktu paredzētajam mērķim, bet nenokļūtu negodprātīgu laupītāju rokās, vispirms būtu jāpārliecinās, vai ziedojumu vācējs tik tiešām ir uzticams. Par to uzzināt var bez lielām grūtībām.
Lielākā ziedojumu vācēja ir organizācija “ziedot.lv”, un visu informāciju par to var uzzināt tās mājaslapā. Tāpat par palīdzības iespējām Ukrainai un ukraiņu bēgļiem varat uzzināt vienotajā interneta platformā palidziukrainai.lv.
Ziedojumu organizāciju un palīdzības centru kontakti minēti arī valsts un pašvaldību mājaslapās, kur uzskaitītas arī tās sabiedriskās organizācijas, kas vāc ziedojumus, kā, piemēram, ukraiņu biedrības, Sarkanā Krusta nodaļas, reliģiskās kopienas un citas. Būtu visnotaļ vieglprātīgi uzticēties kādam nepazīstamam “ziedojumu vācējam”, kurš pēkšņi klauvē pie jūsu durvīm un lūdz kaut ko ziedot.
Tāpat tiešā veidā iespējams ziedot arī uz Ukrainas valsts oficiālajās mājaslapās publicētajiem kontiem, piemēram, ukraiņu armijai vai bēgļu centriem. Tā kā iespējas sniegt palīdzību ir plašas. Varat “vispārīgi” pārskaitīt naudu “ziedot.lv”, ziedot konkrētas lietas vai preces pie mums iebraukušiem bēgļiem vai cilvēkiem konkrētās Ukrainas pilsētās, tiešā veidā pārskaitīt naudu Ukrainas armijai…
Lielākā daļa – Ukrainas aizsardzības spēkiem
Līdz pagājušās nedēļas beigām vislielākos ziedojumus – vairāk nekā 6,72 miljonus eiro - no Latvijas cilvēkiem savākusi organizācija “ziedot.lv”, kura regulāri publicē šīs naudas izlietojumu:
* vislielākā summa – 3,12 miljoni eiro atvēlēti Ukrainas aizsardzībai. Piemēram, par pusmiljonu tika iegādāti desmit bezpilota lidaparāta komplekti, 582 tūkstoši atvēlēti modulārās uzkabes vestēm. Tāpat ievērojamas summas ziedotas arī bruņuvestu, termoveļas, rāciju, ķiveru, dronu, speciālā aprīkojuma aizsardzībai un daudz kā cita iegādei.
* Vairāk nekā 760 tūkstoši eiro atvēlēti degvielas iegādei, no kā lauvas tiesa - 700 000 eiro - ir dīzeļdegviela Ukrainas aizsardzības spēkiem. Tāpat degviela bijusi vajadzīga arī bēgļu transportam un Odesas iedzīvotājiem.
* Teju 725 000 eiro izlietoti medikamentiem un medicīnas precēm, piemēram, ķirurģijas diegiem, medicīnas precēm Kijivas slimnīcai, Ukrainas teritoriālām aizsardzības vienībām un Ukrainas aizsardzības spēkiem.
* 1 329 430 eiro atvēlēti humānai palīdzībai Ukrainā un ukraiņu bēgļiem. Piemēram, par šo naudu Rīgas Kongresu namā darbojusies zupas virtuve un bēgļiem izsniegtas dāvanu kartes pārtikas iegādei.
Ziedojot “ziedot.lv”, nauda tiek tērēta “pēc vajadzības” un sadarbībā ar Aizsardzības ministriju nogādāta Ukrainā.
Var ziedot arī konkrētas lietas konkrētai pilsētai
Tāpat ziedot var arī konkrētas preces vai produktus – sākot no marles pārsējiem un beidzot ar automašīnām.
Piemēram, “Mēness aptieka” ziedojusi marles pārsējus un vienreizlietojamos cimdus. Bet Reinis Pozņaks kopā ar Mārtiņu Dzenīti rīkoja akciju, lai Ukrainas aizstāvjiem nogādātu apvidus auto. Uzņēmēji vai cilvēki, kuri vēlas palīdzēt Ukrainai, var pieteikties internetā: palidziukrainai.lv, kas koordinē atbalsta sniegšanu.
Cilvēki, kas vēlas palīdzēt ar konkrētām precēm vai lietām, tās var ziedot arī vietējo pašvaldību organizētajos centros. Daudzas pašvaldības ziedojumus līdz Ukrainai nogādā pašas, kur tos sagaida sadraudzības pilsētu pārstāvji. Pašvaldību mājaslapās tiek publicēta informācija, kas konkrētai pilsētai vai rajonam šobrīd ir visvairāk nepieciešams: bērnu pārtika, apģērbs, ģeneratori un tamlīdzīgi. Ziedojot šādā veidā, jūs varat palīdzēt konkrētiem cilvēkiem noteiktā Ukrainas pilsētā ar viņiem pašreiz visnepieciešamāko.
Tāpat pašvaldības arī vāc palīdzību bēgļiem. Vietvaru mājaslapās ir publicētas konkrētas adreses un organizācijas, kas deleģētas palīdzības sniegšanai. Un tie nav tikai vietvaru sociālo dienesti, bet arī labdarības organizācijas, reliģiskās draudzes, ukraiņu biedrības un citi.
Piemēram, Jelgava sadraudzības pilsētas Ivanofrankivskas iedzīvotājiem jau mēneša sākumā nosūtīja sešus ģeneratorus, kas tika sarūpēti ar pašvaldības un pilsētas uzņēmēju atbalstu, medicīnas preces – pārsējus, plāksterus, medicīnas šķēres, šļirces, salvetes, vati un autiņbiksītes, kā arī pirmās nepieciešamības preces – segas, spilvenus, guļammaisus, termosus, dvieļus, higiēnas preces, pārtiku ar ilgu uzglabāšanas termiņu. Ievērojamus medicīnisko preču krājumus ziedoja Latvijas Lauksaimniecības universitātes Veterinārmedicīnas fakultāte un “Pils aptieka”.
Vienlaikus palīdzību sniedz arī atsevišķi cilvēki un organizācijas. Piemēram, “Narvesen” savos kioskos un veikalos izlicis ziedojumu kastītes, lai vāktu palīdzību Ukrainas Sarkanajam krustam, Ērenpreisa velosipēdu darbnīca aicina ziedot riteņus, bet Pestīšanas armija – apģērbu bēgļiem. Īsumā apkopot visu pat nav iespējams.
Ziedo riteņus bēgļiem no Ukrainas
Biedrība “Pilsēta cilvēkiem” uzsākusi labdarības akciju “Ziedo savu veco velosipēdu Ukrainas kara bēgļiem”. Uz kādu no piecām velosipēdu savāktuves vietām ...
Šai ziņā varat ielūkoties “Facebook” grupā “Gribu palīdzēt bēgļiem” vai arī labdarības organizāciju sarakstā, kas sniedz atbalstu ukraiņiem: www.palidzibaskarte.lv.
Palīdzības kartes projekts Jauns.lv informē: “Šobrīd kartē pieejama informācija par vairāk nekā 65 vietām visā Latvijā, kur pieejama dažāda veida palīdzība. Katrai palīdzības saņemšanas vietai norādīta tās atrašanās vieta, kādas lietas tur var saņemt/ziedot, darba laiks, kontakti, informācija, vai nepieciešams iepriekš pieteikt savu apmeklējumu.”
Var ziedot tiešā veidā Ukrainai
Tāpat ziedot Ukrainai var arī tiešā veidā. Latvijas Banka informē, ka Ukrainas Nacionālā banka atvērusi īpašu līdzekļu vākšanas kontu Ukrainas bruņoto spēku atbalstam (eiro valūtā tas noformēts Vācijas Bundesbankā). Sīkāka informācija: https://bank.gov.ua/en/news/all/natsionalniy-bank-vidkriv-spetsrahunok-dlya-zboru-koshtiv-na-potrebi-armiyi.
Savukārt Ukrainas uzņēmumu grupa ir izveidojusi iniciatīvu “Help Ukraine Center” (Palīdzības Ukrainai centrs: www.helpukraine.center), kuras mērķis ir savākt līdzekļus un piegādāt humāno un medicīnisko palīdzību cilvēkiem Ukrainā reģionos, kur tā ir visvairāk nepieciešama.
“Ukraiņiem konflikta zonās steidzami nepieciešami medikamenti, pārtika, segas, siltas drēbes un cita humānā palīdzība, taču parastās piegādes ķēdes pašlaik nav pieejamas. Palīdzības Ukrainai centrs ir vairāku lielāko Ukrainas uzņēmumu kopīga iniciatīva, kas pašlaik veido humānās un medicīniskās palīdzības noliktavu tīklu un loģistikas ķēdes, lai nodrošinātu ātrāku piegādi uz Ukrainu,” ziņo “Help Ukraine Center”. Pašlaik šādas noliktavas-sadales centri darbojas Polijā un Rumānijā, bet ar laiku to tīkls paplašināsies.
Ziedotājiem nodokļu atlaides
Palīdzības sniedzējiem tiek piemērotas arī dažādas nodokļu atlaides. Valsts ieņēmumu dienests informē, ka ziedojumiem netiek piemērota PVN likme.
Grozījumi Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā paredz PVN 0% likmes piemērošanu tādai preču piegādei, kuras ietvaros reģistrēts PVN maksātājs uz savstarpēji noslēgta līguma, preču nodošanas-pieņemšanas akta vai cita darījumu apliecinoša dokumenta pamata preces bez maksas piegādā sabiedriskā labuma organizācijai, kura šīs preces eksportē no ES teritorijas humānās palīdzības un labdarības ietvaros, lai sniegtu atbalstu Ukrainas sabiedrībai.
Uzņēmumi var ziedot preces un naudu arī personām Ukrainā bez sabiedriskā labuma organizācijas starpniecības, un šādā gadījumā uzņēmuma ienākumu nodokļa (UIN) deklarācijā par attiecīgo mēnesi ziedojuma summa jānorāda kā ar saimniecisko darbību nesaistīti izdevumi.
Savukārt iedzīvotāji var ziedot organizācijai vai iestādei, kurai piešķirts sabiedriskā labuma organizācijas statuss, ziņas par to iekļaujot gada ienākumu deklarācijā kā attaisnotos izdevumus un saņemt iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) atmaksu.
Tāpat pašvaldības var piešķirt arī savus atvieglojumus. Tā, piemēram, Ogres novada pašvaldība atbrīvojusi no nekustamā īpašuma nodokļa tos, kuri pie sevis bez maksas izmitina bēgļus no Ukrainas.
Pie Kongresu nama translē labdarības koncertu "Save Ukraine"
Kafijas namiņš "Kurts" Ukrainas krāsās
Ukrainiete Marina no krievu bombardētās Harkivas Latvijas galvaspilsētā kā bēgle ieradās 8. martā un drīz vien atrada gan darbu, gan ...