Drūzmēšanās un zema vakcinācijas aptvere: ukraiņu pieplūdums var paaugstināt Covid-19 izplatību
Lai nekavētu ukraiņu kara bēgļu nokļūšanu Latvijā, šiem cilvēkiem atcēla prasību pirms robežas šķērsošanas uzrādīt negatīvu Covid-19 testu vai vakcinācijas sertifikātu. Pirms kara Ukrainā ik dienu fiksēja desmit, pat divdesmit tūkstošu jaunu Covid-19 gadījumu dienā, arī vakcinācijas rādītāji tur krietni zemāki kā pie mums – pilnībā vakcinēti aptuveni 35% sabiedrības, vēsta TV3 Ziņas.
"Bēgļiem ir arī paaugstināts stresa līmenis, līdz ar to organisms varētu būt novājināts un vairāk uzņēmīgs attiecīgi pret saslimšanu un slimībām. Jāņem arī vērā, ka bēgļi, uzturoties savā mītnes zemē, piemēram, patversmēs vai patvērumos, kur slēpjas, ne vienmēr ir iespējams ievērot distancēšanos, un saistībā ar šiem faktoriem var būt paaugstināts Covid-19 izplatības risks," TV3 norāda Slimību profilakses un kontroles centra pārstāve Ilze Arāja.
Visu atbraukušo testēšana nenotiek tādēļ, ka tas gluži vienkārši nav iespējams – ukraiņi valstī iebrauc pārāk daudz dažādos ceļos, gan ar privāto transportu, gan brīvprātīgajiem.
Ukrainas pilsoņiem tiek nodrošināti visi tie paši veselības aprūpes pakalpojumi, kas Latvijas iedzīvotājiem, tostarp ikviens no viņiem var pieteikties gan Covid-19 testam, gan saņemt arī vakcīnu. Lai informētu ukraiņus par viņu iespējām, bēgļu atbalsta centrā strādā Nacionālā veselības dienesta darbinieki.
"Kongresu namā ir izvietots informācijas punkts, kur konsultanti jau klātienē strādā un individuāli katru konsultē. Tiek izsniegtas arī informatīvas lapas dažādās valodās, kur arī ir visu uzziņu tālruņi norādīti, jo veselības aprūpē jautājums bieži vien kļūst aktuāls tad, kad parādās kādas sūdzības," TV3 skaidro Nacionālā veselības dienesta pārstāve Evija Štālberga.
Viņiem nācās pamest visu: Kongresu namā ierīkots Atbalsta centrs bēgļiem no Ukrainas
Rīgā, Kongresu namā atvērts atbalsta centrs Ukrainas iedzīvotājiem, kur tiek sniegta iespējami pilnvērtīga palīdzība no Krievijas uzsāktā kara aizbēgušajiem ukraiņiem.
Informāciju gan par jautājumiem saistībā ar Covid-19, gan citu medicīnisku palīdzību var iegūt arī pa tālruni 80001234. Ukraiņiem ir iespēja pieteikties arī pie ģimenes ārstiem, un tas šobrīd esot viens no aktuālākajiem jautājumiem. Daudz interesējas arī par speciālistu konsultācijām.
Lai pieteiktos Covid-19 testam, jāuzrāda pase. Ja ir simptomi – tāpat kā Latvijas iedzīvotājiem, testi ir bez maksas. Vai un kā ukraiņu pieplūdums varētu ietekmēt epidemioloģisko situāciju, pagaidām gan spriest esot pāragri.
Vairāk skatieties augstāk pievienotajā sižetā.