Sabiedrība

Covid-19 vīruss paliks uz mūžu, bet pandēmija pārtaps endēmijā, uzskata profesore Vīksna

TV24

"Es drīzāk to sauktu par bāzes imunitāti, kas nenodrošina 100% aizsardzību, bet ar laiku šī imunitāte vēl vairāk tiks stiprināta, vēlams, protams, ar vakcīnu, jo tad efekts būs labāks, nekā pārslimojot Covid-19," TV24 raidījumā “Nedēļa. Post Scriptum” savu viedokli par to, vai esam ieguvuši kolektīvo imunitāti, pauda profesors, Latvijas biomedicīnas pētījumu centra ZP priekšsēdētājs Jānis Kloviņš.

Covid-19 vīruss paliks uz mūžu, bet pandēmija pārt...

Arī profesore, RSU infektoloģijas katedras vadītāja Ludmila Vīksna šim viedoklim piekrīt, atgādinot, ka cilvēki, kas ir vakcinēti vai iepriekš pārslimojuši Covid -19, ir nesalīdzināmi labākā pozīcijā nekā tie, kas nav vakcinēti vai pārslimojuši.

Raidījumā profesore Vīksna arī atklāja, ka šobrīd, nosakot to, vai pacientam ir gripa vai Covid-19 infekcija, ļoti bieži tiek izmantots viens tests, jo abām šīm slimībām klīniskā aina esot ļoti līdzīga. Atbildot uz raidījuma vadītājas jautājumu - vai Covid-19 varētu ārstēt tāpat kā gripu, profesores atbilde bija noraidoša.

foto: LETA
Ludmila Vīksna
Ludmila Vīksna

“Ja mēs saņemam laboratorisku rezultātu, ka pacientam ir gripa, viņš momentā var saņemt medikamentu, ko pēdējos gados mēs lietojam tieši pret gripu, bet, ja tā nav gripa, mums ir jāizvēlas pavisam savādāka ārstēšanas taktika. Tik efektīvu līdzekļu kā pret gripu, pret Covid -19 pagaidām vēl nav. Ir jābūt ļoti uzmanīgiem un izvēlīgiem, pielietojot kādu medikamentu pret Covid-19,” norādīja Vīksna.

Runājot par mītiem, ka arī vakcinētie slimo, profesors Kloviņš atgādināja, ka vakcīna tika radīta, lai aizsargātu pret smagu saslimšanu nevis, lai aizsargātu pret inficēšanos.

Lielie saslimšanas skaitļi parāda inficēšanos. Liels bonuss vakcīnai esot tas, ka tā pasargājot ne tikai no saslimšanas, bet arī no inficēšanās un pārliecinoši pauž, ka visas iepriekšējās vakcīnas pasargā arī omikrona gadījumā, un viss strādājot.

Profesore Vīksna raidījumā uzsvēra arī balstvakcīnas nozīmi, jo ar tās palīdzību notiek antivielu nostiprināšana un imūnā stāvokļa stabilizēšana.

“Tas vīruss ar mums paliks uz mūžu vai vismaz uz ļoti ilgu laiku, mēs ar vakcināciju un pārslimošanu būsim panākuši noteiktu līmeni, kad mēs no pandēmijas nonāksim līdz endēmijai. Es domāju, ka no pandēmijas mēs ejam ārā,” raidījuma nobeigumā sacīja profesore.