10 veikalā pirktām olām - divi dzeltenumi! Vai tādas drīkst vispār ēst?
Kā skaidrot šādu daudzumu dīvainu olu vienā kārbā? Vai tiešām konstatēts kādas kaitīgas procedūras blakusefekts?
Sabiedrība

10 veikalā pirktām olām - divi dzeltenumi! Vai tādas drīkst vispār ēst?

Jauns.lv

Savdabīgu pārsteigumu nesen piedzīvojis rīdzinieks Kaspars – viņš kādā lielveikalā, kā ierasts, iegādājies pēc izskata tipisku olu kārbu, taču pavisam drīz ieraudzījis ko tādu, kas licis padomāt, pirms ēst. No visām uz karstās pannas sasistajām olām izlēkuši nevis viens, bet divi lieli dzeltenumi!

10 veikalā pirktām olām - divi dzeltenumi! Vai tād...

Aizdomas par ķimikāliju ietekmi

„No ārienes olas ne ar ko neatšķīrās – kārba kā jau kārba. Arī pēc pirmās olas pārsišanas īpaši pārsteigts nebiju, taču tā pati anomālija bija arī ar otro, trešo, ceturto un pārējām olām kārbā! Kopā visas desmit olas izrādījās ar diviem dzeltenumiem, kuri turklāt bija daudz lielāki, kā parasti šādām olām,” stāsta Kaspars. Pirmā doma pēc visu desmit olu atvēršanas bijusi par kaut kādām ķimikālijām vai citu, iespējams, bīstamu putnkopības nozarē izmantotu metožu blakusefektiem: „Nezinu, ko domāt. Man, kā pilsētniekam, zināšanas par vistu audzēšanu ir praktiski nekādas un, dzirdot daudzos stāstus par ģenētiskām modifikācijām un visādām ķimikālijām, kuras izmanto modernie ražotāji, pieauga aizdomas par to, ka tik šādas olas nav ļoti kaitīgas!”

„Nezinu, ko domāt. Man, kā pilsētniekam, zināšanas par vistu audzēšanu ir praktiski nekādas un, dzirdot daudzos stāstus par ģenētiskām modifikācijām un visādām ķimikālijām, kuras izmanto modernie ražotāji, pieauga aizdomas par to, ka tik šādas olas nav ļoti kaitīgas!” bažījas Kaspars.
„Nezinu, ko domāt. Man, kā pilsētniekam, zināšanas par vistu audzēšanu ir praktiski nekādas un, dzirdot daudzos stāstus par ģenētiskām modifikācijām un visādām ķimikālijām, kuras izmanto modernie ražotāji, pieauga aizdomas par to, ka tik šādas olas nav ļoti kaitīgas!” bažījas Kaspars.

Kā skaidrot šādu daudzumu dīvainu olu vienā kārbā? Vai tiešām konstatēts kādas kaitīgas procedūras blakusefekts? Skaidrību situācijā vieš olu un olu produktu ražotāja AS „Balticovo” komunikācijas konsultante Liāna Bokša: „Reizēm gadās, ka viena olas dzeltenuma vietā no olnīcas divi un pat vairāki dzeltenumi atdalās vienlaicīgi, ap kuriem tālāk veidojas viena čaumala. Visvairāk olas ar diviem dzeltenumiem vistas dēj dēšanas cikla pirmajās nedēļās. Parasti olas ar diviem vai vairākiem dzeltenumiem dēj jaunas vistas, kuru reproduktīvā sistēma vēl nav nobriedusi un reproduktīvais cikls nav noregulējies.” Ražotāja pārstāve mierina, ka olas ar diviem dzeltenumiem esot pilnīgi nekaitīgas un tās droši var lietot uzturā. Papildus versiju šādam izdējumam izvirza arī Latvijas Lauksaimniecības Universitātes (LLU) Veterinārmedicīnas fakultātes dekāns Ilmārs Dūrītis: „Iespējams, vista ir lēkusi un nokritusi, vai kā citādi guvusi nelielu triecienu, kura rezultātā dzeltenumi atdalījušies pārī un iekļuvuši vienā čaumalā. Process tik tiešām ir nekaitīgs, taču gadījums, kad visas olas kārbā ir šādas, maigi sakot, ir ļoti rets un neparasts.”

Divi dzeltenumi – Jumja zīme

Interesanti, ka šādas olas jau minētas arī latviešu folklorā un iemieso sevī, ko patiesi iepriecinošu un spēcīgu – Jumja zīmi. Putnu fermas SIA „Nīckrasti” vadītāja Rasma Kalna stāsta, ka šāds atradums savulaik nozīmējis laimi un auglību: „Šāda parādība ir reta un dabā to jau izsenis dēvē par Jumi – diviem kopā saaugušiem augļiem. Daļa cilvēku šādas olas pat uztver kā sava veida delikatesi un pieprasa tās no ražotājiem.”

Kasjauns.lv/Foto: Aculiecinieka foto, Ieva Čīka/LETA