112
2021. gada 17. decembris, 11:05

"Industra Bank" komentē policijas veikto kratīšanu bankas telpās

Jauns.lv / LETA

Persona, par kuras darbībām "Industra Bank" decembra sākumā interesējās Valsts policija, darījumus bankā nav veikusi kopš 2018.gada, kā arī nav tikusi pakļauta sankcijām, pavēstīja "Industra Bank" pārstāve Ieva Zauere.

Viņa skaidro, ka Vidzemes priekšpilsētas tiesas lēmumā, kas deva atļauju procesuālajām darbībām bankā, tās tika motivētas ar iespēju, ka bankas telpās varētu būt vēsturiski saglabājušies priekšmeti, dokumenti vai datu nesēji, kuriem var būt nozīme Čehijas tiesību aizsardzību iestāžu izmeklēšanā, proti, tiesas lēmumā nav minēts, ka jebkādas noziedzīgas darbības bankā varētu tikt īstenotas šobrīd.

Zauere norāda, ka konkrētajā tiesas lēmumā ir teikts, ka noziedzīgā nodarījumā iespējami iesaistītās personas no 2015.gada līdz šim brīdim ir veikušas banku operācijas no dažādām vietām Čehijā, nevis Latvijā.

Savukārt "Industra Bank" valdes priekšsēdētājs Raivis Kakānis uzsver, ka pagājušajā gadā pusgada garumā - no 30.marta līdz 1.septembrim - Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) veica pilna tvēruma pārbaudi bankā noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas un sankciju risku pārvaldības jomā. Kakānis informē, ka pārbaudē sistemātiski trūkumi netika konstatēti.

"Banka kopš akcionāru maiņas ir veikusi milzīgu darbu, lai minimizētu iespēju to izmantot ļaunprātīgi vai nelikumīgi. Kā apliecinājums regulatora atzinīgajam vērtējumam par bankas īstenotajām pārmaiņām ir šogad uzlabotais riska reitings no augsta uz zemāku līmeni," pauž Kakānis.

Viņš uzsver, ka klientu līdzekļi bankā nav iesaldēti un saistībā ar bankas darbinieku rīcību aizdomas nav paustas, kā arī nevienai personai nav piemērots nekāds procesuālais statuss.

Zauere ceturtdien, 16.decembrī, apstiprināja, ka Valsts policijas veiktā kratīšana "Industra Bank" notikusi saistībā ar kādu bankas vēsturisku klientu par darbībām, kas notikušas laikā, kad bankas īpašnieki vēl bija Eiropas Savienības (ES) un ASV sankciju sarakstā iekļautie Krievijas miljardieri brāļi Arkādijs un Boriss Rotenbergi.

Aģentūras LETA arhīvs liecina, ka līdz sankciju noteikšanai Latvijā darbojās brāļiem Rotenbergiem Krievijā piederošās "SMP bank" filiāle. No sankcijām banka izvairījās, jo 2014.gadā to it kā pārdeva menedžmentam un pārsauca par "Meridian Trade Bank". Pērn banka mainīja nosaukumu uz "Industra Bank", un tagad to kontrolē Latvijas uzņēmēji.

Zauere skaidroja, ka bankas darbinieki 8.decembrī snieguši policijai nepieciešamo atbalstu, lai viņi iegūtu interesējošos dokumentus un datus. 

Policijas pārstāvji informēja, ka kratīšanas laikā izņemta dokumentācija, kā arī vairāki datu nesēji, kuri, iespējams, satur izmeklēšanai svarīgu informāciju un tiks izmantoti kā pierādījumi Čehijas tiesībsargājošo iestāžu izmeklētā kriminālprocesā.

Čehijas Nacionālā centrālā organizētās noziedzības apkarošanas biroja izmeklēšanā atrodas kriminālprocess par starptautisko sankciju iespējamu pārkāpšanu un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu. Minēto noziedzīgo nodarījumu, iespējams, izdarījis kāds Krievijas pilsonis, kurš uzturas Čehijā, un citas personas, kuras vismaz no 2015.gada marta līdz pat šim brīdim, veicot banku operācijas no dažādām vietām Čehijā, apzināti pārkāpa ES noteiktās starptautiskās sankcijas par Krievijas īstenoto Ukrainas teritorijas aneksiju.

Čehijas likumsargiem ir aizdomas, ka, veicot banku operācijas dažādu Arkādija Rotenberga kontrolētu uzņēmumu vārdā, minētās personas pārskaitījušas viņam līdzekļus uz ES valstīm, kā arī uz citām valstīm. Tostarp šīs personas tiek turētas aizdomās par izvairīšanos no nodokļu nomaksas par ienākumiem no uzņēmējdarbības, darījumiem ar nekustamo īpašumu un citiem peļņas gūšanas veidiem. Šīs nelikumīgās darbības izdarītas uzņēmumos, kas, cita starpā, dibināti Britu Virdžīnu salu teritorijā.

Banka izveidota 1994.gadā, un sākotnēji tās nosaukums bija "Multibanka". Vēlāk tā mainīja nosaukumu uz "SMP Bank", tad pārtapa par "Meridian Trade Bank", bet 2020.gada janvāra otrajā pusē banka mainīja nosaukumu uz "Industra Bank".

Bankas lielākais akcionārs ar 42,23% akciju patlaban ir SIA "J.A.Investment Holdings", kas pieder Jurijam Adamovičam, kurš plašāk pazīstam kā putnkopības uzņēmumu "Alūksnes putnu ferma", "Preiļu putni" un citu kompāniju īpašnieks. Savukārt 25% bankas akciju iegādājies SIA "HPI 2", kuras īpašnieki pastarpināti ir Ralfs un Andis Kļaviņi. Ralfs Kļaviņam pastarpināti pieder arī SIA "Poligrāfijas grupa Mūkusala", SIA "Mūkusalas māja" un SIA "Dienas grāmata".

Pēc aktīvu apmēra "Industra Bank" ir viena no mazākajām bankām Latvijā.